26 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

20 MİLYAR TL’LİK 4 ÖNEMLİ YATIRIM

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararları ile toplamda 20 milyar liralık 4 önemli yatırıma proje bazlı devlet yardımı sağlanmasının önü açıldığını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sakarya, İzmir, Adana ve Kocaeli’nde startı verilen projelerin ayrıntılarını anlattı. Varank şunları söyledi: “Japon otomotiv devi Toyota’nın, Sakarya’da yaklaşık 7 milyar liralık bütçeyle yeni nesil şarj edilebilir hibrit otomobil ve batarya yatırımı Türkiye’nin hedeflerini ve vizyonuna uygun şekilde burada hayata geçiriyor. Yatırımın sonunda yılda 162 bin şarj edilebilir hibrit otomobil ve batarya paketi üretilecek.”

2 bin 300 istihdam Smart Enerji’nin İzmir’de 7.5 milyar liranın üzerinde yatırımla yılda 2 bin megavatın üzerinde fotovoltaik güneş paneli üreteceğini belirten Varank, “Bu yatırımla 2 bin 300’e yakın istihdam sağlanacak” dedi. Bakan Varank, Adana’daki yatırımla ilgili de şu bilgileri verdi: “Bugüne kadar Türkiye’ye bu bulaşık makinesi deterjanları hep ithal geliyordu. İşte şimdi bir firmamız Türkiye’deki potansiyeli gördü. Adana’da yapılacak yatırımla beraber, Türkiye’de ilk defa bulaşık makinelerinde kullanılan kapsül deterjan üretilecek. Yatırımın sonunda yılda 2.4 milyar adet kapsül üretilecek.”

Kocaeli’nde de kimya yatırımı yapılacağını belirten Varank, şöyle devam etti: “20 milyar liralık paket içindeki bir diğer yatırımımız da farklı endüstriyel alanlarda kullanılan maleik anhidrit diye bir kimyasal malzeme. Kocaeli’nde 3 milyar liranın üzerinde yatırımla yıllık 50 bin ton kapasiteli maleik anhidrit üretilecek. Oradaki ithalatımız 100 milyon dolar. Bu ithalatın da önüne geçeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir