4 Mart 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Lojistik

2022, SCSLOG LOJİSTİK’İN YILI OLDU

“Türkiye üretiyor, biz İtalya’ya taşıyoruz” sloganıyla 2017 yılından bu yana Türkiye-İtalya hattında lojistik sektöründe faaliyetlerini sürdüren SCSLOG Lojistik, 18’i ofis çalışanı olmak üzere 42 personel ile ekspres butik servis hizmeti sunuyor. 25 yılı aşkın sektör tecrübesiyle iki ülke arasında köprü konumunda olan SCSLOG Lojistik’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Ahmet Çetinkaya, firmalarını bir marka yapma hedefiyle sürdürdükleri çalışmaları Hizmetix okurları için anlattı.

Butik taşıma modelini TIR’larla yaptıklarını ifade eden Çetinkaya, lojistik sektörünün en alt kademesinden başlayarak işi mutfağında öğrendiğini ve sektöre dair tam donanımlı hale gelerek kendi şirketini kurduğunu belirtti.

18 adet özmal araç ile müşterilerinin yüklerini Türkiye-İtalya hattında taşıyan SCSLOG Lojistik, 200 m2’si kapalı toplam 500 m2’lik bir ihracat deposuna sahip. 2400 m2’ye 700 m2’e bir depo için inşaat çalışmalarında sona yaklaşıldığını ifade eden Çetinkaya, SCSLOG Lojistik’in serüveninin nasıl başladığını şu sözlerle aktardı: “İtalya pazarını sektöre ilk girdiğim dönemlerden bu yana tanıyorum. Müşteri acil gönderim istediği için biz de SCSLOG Lojistik olarak Kuzey İtalya’dan parsiyel ekspres butik bir servis hizmeti vermeye başladık. Bunun yanı sıra bu parsiyelleri alabilmek adına komple taşımacılığa ihtiyaç duyan müşterilerimiz için gidiş-dönüş olarak kiralık araçlar çalıştırmaya başladık. Yani müşterimizin ihracatını da ithalatını da biz yapıyoruz.”

Haftalık ortalama 600 tona yakın malzeme elleçliyoruz

Taşımacılık yaptıkları ürün kategorisinden de bahseden Çetinkaya, “Hızlı ve ekspres çalıştığımız için sağlık kontrolleri gerektiren yükleri almıyoruz. Türkiye’de de İtalya’da da sağlık kontrolleri süreçleri biraz uzun. Genellikle bu tarz yükleri gemi arabalarımızla taşıyoruz. Ekspres taşımalarımızda demir, tekstil ürünleri, makine, makine parçaları ve kalıp gibi aciliyeti olan ürünleri taşıyoruz. İstanbul Ataşehir’de ve Milano İtalya’da depolar mevcut, Milano depo gümrüklüdür. İtalya’daki depoda 300 ton ve buradaki depomuzda haftalık ortalama 300 tona yakın malzeme elleçliyoruz.” dedi.

“Her sene %200 büyüme kaydettik.” diyen Çetinkaya, 2022 yılında hayata geçirdikleri çalışmaları ve 2023 yılına dair hedeflerini de şu şekilde sıradı: “Bu yıl içerisinde 10 TIR’ımızı yeniledik ve araçlarımıza 6 yeni TIR kattık ve araçlarımız Euro 6 normlarındadır. 2022 yılı SCSLOG’un yılı oldu diyebilirim. Logistrans 2022’ye katıldık. Fuar bizim için oldukça yoğun bir görüşme trafiğine sahne oldu. İnsanların her zaman ihtiyaç duyduğu şeyler olduğu sürece bizim işimiz durmaksızın devam edecek. Önümüzdeki dönemde İtalya SCS’yi kurmayı hedefliyoruz. Bu projemizin ön çalışmasını yaptık. Yurt dışında bir şube ya da ofis açma pozisyonuna geldiğinizde teşvik mevcut, biz de bunu değerlendirmek istiyoruz. İhracatçılar Birliği ve İtalyan Ticaret Odası’na üyeyiz. 27001 hariç tüm ISO belgelerimiz mevcut. 2023’te bu belgeyi de almak için çalışmalarımızı hazırladık. TIO, C2 ve ADR taşıma belgelerimiz var. Araçlarımızın yüzde 50’si ADR’li. Class 1 ve akaryakıt türü hariç, diğer tüm tehlikeli maddelerin taşımasını yapabiliyoruz.”

Müşteri portföyünün %60’ını Türk %40’ını İtalyanların oluşturduğunu belirten Çetinkaya, SCSLOG Lojistik’in her sene iki kat büyüyen, önü açık, verdiği sözleri tutan ve böylelikle müşterilerinin nezdinde güven duygusu yaratan bir marka olduğuna vurgu yaptı.

“Bilen bir personelden ziyade, öğrenmeye aç olan bir personel adayına kendim gibi çalışmayı öğretmek istiyorum.” diyen Çetinkaya, ilerleyen dönemde SCSLOG Lojistik çatısı altında bir akademi kurma hedeflerinin olduğunu da ifade etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir