28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

2022, SEKTÖRDE PARLAYARAK ÖNE ÇIKTIĞIMIZ BİR YIL OLDU

Ürün seçimi, tedarik aşamasındaki profesyonelliği ve satış sonrası hizmetleriyle sürdürülebilir bir ticari ilişki yürüten Adonis, profesyonel eğitim kadrosu ile verdiği eğitimlerle sektörde fark yaratırken bu sayede Adonis 2022’de Güvenilir Tedarikçi Sertifikası almaya hak kazandı. Adonis Akdeniz Bölge Müdürü Erkan Ünyeli ile Ocak sayımızda keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Adonis’ten bahseder misiniz?

Bilkent Holding Kurumsal Hizmet Grubu, Tepe Kurumsal Çözümler markalarından biri olan Adonis Endüstriyel Temizlik Ürünleri A.Ş. 2010 yılında kuruldu. “Ev Dışı Tüketim” dediğimiz pazarda “Endüstriyel Temizlik ve Hijyen Çözümleri” sektöründe faaliyetlerini sürdürüyor. Firmamız tedarik zincirinin tam ortasında, üreticilerimizden ya da distribütörü olduğumuz markalardan tedariğimizi yapıp, iş ortaklarımızın taleplerine istinaden dağıtım ve operasyon sürecini İstanbul, Ankara ve Antalya bölge müdürlüklerimiz üzerinden yürütüyor. Temizlik malzemeleri, gıda, sarf malzeme, medikal ve hijyen ürünleri gibi ürün portföyümüzü zaman ve maliyet faktörlerini en iyi şekilde yöneterek, 5 bini aşkın son kullanıcı noktasına sorunsuz teslimatını sağlıyoruz.

Adonis’in ürün grupları neler ve hangi sektörler hijyen çözümlerinizden faydalanıyor?

%100 yerli sermaye ile Türkiye’de endüstriyel temizlik ve hijyen çözümleri sektörünün öncüsü olan Adonis; fotoselli kâğıt havlu, her tip WC kâğıdı gibi kâğıt grubu ürünleri ve aparatları; streç filmler, kürdan, pipet gibi ambalaj grubu ürünleri; farklı amaca yönelik çöp torbası ürünleri; tuvalet, banyo, mutfak hijyeni ürünleri gibi temizlik kimyasalları; mop, paspas, temizlik bezleri gibi sarf malzemeler; eldiven, önlük gibi medikal grubu ürünleri tedariğinde faaliyet gösteriyor. Hizmet verdiği başlıca kuruluşlar arasında hastaneler, oteller, alışveriş merkezleri, iş merkezleri, okullar, fabrikalar, spor merkezleri, tesis yönetim şirketleri, restoran ve kafeler yer alıyor.

Pandemiyle beraber hijyenin önemi de arttı. Bu dönemde siz nasıl bir performans sergilediniz, ürünlerinizde değişim oldu mu?

Pandemi, temizlik ürünleri kullanımında alışkanlıklarımızı değiştirdi. Kullandığımız ürünler hem kişiselleşti hem de etkinlikleri önem kazandı. Adonis olarak sağlık sektörüne hitap eden ürün gruplarımızdaki bilgi ve birikimimizi turizm başta olmak üzere diğer sektördeki müşterilerimize de aktararak hem fark yarattık hem de değer kattık. 2022, sektörde parlayarak öne çıktığımız bir yıl oldu. Özellikle ulusal ve uluslararası sertifikalı kişisel hijyen ürünleri, ortam hijyen ürünleri ve koruyucu ürünlerimiz ile doğru ve güvenli ürünlerimizi, doğru zamanda müşterilerimizle buluşturduk.

Mottonuz “Fark Yaratır, Değer Katar”. Hizmetinizde sizi öne çıkaran farklar neler?

Adonis olarak sadece ürün seçimi ve tedarik aşamasında ortaya koyduğumuz profesyonel tavırla değil, satış sonrası hizmetlerimizle de uzun soluklu ve sürdürülebilir bir ticari ilişkiyi önemsiyoruz. House keeping ve ihtiyaca yönelik diğer personellere yerinde uygulamalı ürün eğitimleri veriyoruz. Profesyonel eğitim kadromuzla, verdiğimiz bu eğitimlerle de sektörde fark yaratıyoruz. Müşteri hizmetleri danışma hattımızla müşterilerimizin taleplerini anında değerlendirerek çözümler üretiyoruz. Hastanelere sunduğumuz çözümlerimizi artık hijyenin çok daha önemli olduğu, AVM, otel, restoran, fabrika gibi alanlara da uygulayarak fark yaratıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızla da 2022’de Güvenilir Tedarikçi Sertifikası almaya hak kazandık.

Hijyen turizm sektörünü nasıl etkiliyor? Oteller, temizlik malzemelerini seçerken nelere dikkat etmeli?

Turizm tesislerinde hijyen en önem verilen konular arasında yer alıyor. Çünkü, hijyen koşulları müşteri tercihleri açısından belirleyici faktörlerin başında geliyor. Bu sektörde faaliyet gösteren firmalar da hijyenle ilgili maliyet kalemlerini daha da arttırdı. Bu durum Türkiye’yi ve özellikle de Antalya’yı dünya turizminde ön plana çıkarıyor. Her ne kadar pandeminin seyri eskisi kadar yoğun olmasa da hijyenle ilgili tedbirler elden bırakılmıyor. Öngörümüz, bu alışkanlıkların devam edeceği yönünde. Oteller temizlik kimyasalları seçimini yaparken öncelikle üretim belgeleri eksiksiz olan markaları seçmeliler. İkinci olarak, kullanım yerlerine göre uygun ve doğru ürünler kullanılması ve ürünün doğru miktarlarda uygulanması verimliliğin ve maliyetin optimizasyonu için önem arz ediyor.

Adonis Akdeniz Bölge Müdürlüğü’nün hizmet kapsamı nereler? Turizm sektörüne ne gibi katkılar sağlıyorsunuz?

Turizm bizim için önemli bir sektör. Antalya önemli bir merkez üssümüz. Personel ve hizmet kalitemizle, geniş depolama alanımızla, tedarik süreci ve stok yönetimimizle ve ürün çeşitliliğimizle bunu 3 yıl gibi kısa bir sürede bölgeye kanıtladık. Antalya’da 400’e yakın otele hizmet veriyoruz. Sadece ürün tedariği yapmıyor, çözüm ortağı olarak her türlü ihtiyaçlarında rol oynuyoruz. Deneyimli satış kadromuzla ürün demoları yapıyoruz, uzman eğitmenlerimiz ile ürün eğitimleri veriyoruz ve belirli periyodlarla doğrulayıcı testler yapıyoruz. Otellerin yanı sıra sağlık, eğitim, yiyecek-içecek sektöründe faaliyet gösteren firmalar, üretim tesisleri ve perakende sektörlerine hitaben temizlik ve hijyen ürünlerini tedarik ediyoruz.

Akdeniz bölgesinde 2022’de nasıl bir performans sergilediniz? 2023’te yeni yatırım planlarınız ve hedefleriniz nelerdir?

2022 bizler için başarılı bir sezon oldu. İşimizi Akdeniz bölgesinde, geçen yıla oranla %120 oranında büyüttük. Holding’den yatırım alarak Akdeniz bölgesindeki depolama alanlarımızı genişleterek, yeni iş birlikleriyle distribütörlüklerimize seçkin markalardan Ecolab temizlik kimyasalları ile Carpex kokulandırma sistemlerini kattık. Hem bu bölgemizde hem de İç Anadolu ve Marmara bölgelerinde saha ekiplerimizin sayısını arttırarak sektörü domine eden bir noktaya gelmeyi amaçlıyoruz. Türkiye’nin tamamını kapsayan bir hizmet ağıyla faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Hedefimiz, temas ettiğimiz tüm işletmelerde profesyonelliğimizi paylaşarak daha temiz ortamlar ve ihtiyaca yönelik çözümler sunmaya devam etmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir