24 Mayıs 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Turizm

2023’TE 60, 2028’DE 90 MİLYON TURİST HEDEFİ

Turizmde 2022 yılı verileri ile 2028 hedeflerini paylaşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; 2023 yılında 60 milyon turist ile 56 milyar dolar, 2028 yılında da 90 milyon turist ile 100 milyar dolar gelir hedeflediklerini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye, 2022’de 51.4 milyon turist ve 46.3 milyar dolar gelire ulaştı.” açıklamasında bulunurken, turizmde 2023 hedeflerinin 60 milyon turist ile 56 milyar dolar gelir olduğunu, 2028 yılında ise 90 milyon turist ve 100 milyar dolar gelir hedeflediklerini belirtti. Bakan Ersoy, yeni odak pazarlar oluşturduklarını kaydederek, “Türk Hava Yolları’nın uçtuğu her yer hedef pazarımız. Ürün çeşitlemesi kapsamında yeni odak pazarlar oluşturduk. Bu pazarlarda çok ciddi artışlar göreceğiz. Bunların başında Amerika geliyor. Amerika’dan bu sene 1 milyon ziyaretçi sayısını aştık. Önümüzdeki yıl hedefimiz 1.7 veya 1.8 milyon ziyaretçi ağırlamak. Bunun yanında Güney Amerika, İskandinav, Körfez ve Uzak Doğu ülkelerine de yöneleceğiz. Bu ülkelerin bir diğer avantajı da uzak destinasyondan geldiklerinden, ortalama kalış süreleri uzun olduğu için kişi başı gelirde daha fazla para bırakıyorlar.” diye konuştu.Türkiye’nin dünyada açık ara en yoğun ve en etkili tanıtım yapan ülke olduğuna dikkati çeken Ersoy, “Bunu Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) kuruluşuyla birlikte sağladık. Çünkü biz 2019’da kurulduktan sonra hızlı bir şekilde toparlandık ve çok yoğun bir tanıtım yaptık. 200’den fazla ülkede televizyon kanalları ve dijitalde tanıtımlarımıza yoğunlaştık. Böylece turizm ürünleri ve destinasyonlarımız dünyada en çok bilinen markalara dönüşecek.” ifadelerini kullandı. Destinasyon tanıtımına ağırlık verdik Bakan Ersoy, 2019’dan itibaren destinasyon tanıtımına ağırlık verdiklerinin altını çizerek, şunları söyledi: “Istanbul is the new cool, TurkAegean, Turkish Riviera, Taş Tepeler gibi çeşitli destinasyon markaları oluşturduk. 2023- 2028 döneminde 9 ana tanıtım markasını daha sistemin içerisine dahil ederek, toplam 20 yeni markalaşan ürünü daha yoğun şekilde dünya genelinde tanıtacağız. GoTürkiye sitesinde 50’den fazla ürün görürsünüz. Bu 50 ürünü global dünyaya ezberletmemiz, zihinlere yerleştirmemiz lazım. Belirli süreçlerde ön plana çıkartılması gereken ürünleri sadece destinasyon bazında değil, ürün bazında da markalaştıracağız. Burada en önemli şey içerik oluşturmak. 2018’de bir tanıtım filmimiz vardı. 2022’de bu rakam 300’e çıktı. 2028’de ise bu rakamı 900 reklam filmi olarak gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” 2023’te 7 halk plajını daha devreye alacağız Halk plajları konseptinin de artarak devam edeceğini vurgulayan Bakan Ersoy, “2023’te 7 plajı daha devreye alacağız. Her yıl 7-8 tane ilave ederek, bütün kıyı kentlerimize 5 yıldız konforundaki halk plajlarını yayacağız.” dedi. Bakan Ersoy, Türkiye’de artık belli destinasyonlarda değil, her ilde ağırlama yapacak seviyeye gelindiğini kaydederek, “İl Turizm Tanıtım ve Geliştirme Programıyla birlikte 3 yıldır tüm illerimizde koordinasyon kurumlarımız var. Bunlar TGA ile iş birliği içerisinde

bölgenin tanıtımıyla ilgili beraber çalışıyor. GoTürkiye dışında her ilin kendi ‘Go’ hesabı var onlar da burada faaliyetlerini yürüyor. Tüm illerle ilgili hem görseller hem sosyal medya içeriği ve yurt dışı dijital tanıtım çalışmalarında çok ciddi bir artış başlattık ve yoğun bir şekilde devam edeceğiz.” diye konuştu. Üçüncü aşama sürdürülebilirlik kriterini tamamlayacak Geleceğin turizminin sürdürülebilir olmak zorunda olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, “Biz de bu değişme en hızlı adapte olan ülke olmak istiyoruz. 2030’a kadar 24 bin 500’e ulaşacak konaklama tesisimizin hepsinin üçüncü aşama sürdürülebilirlik kriterini tamamlamış olacağını öngörüyoruz. Dünyada, bunu Bakanlık nezdinde kanunla yürüten ilk ülke Türkiye oldu.” ifadelerini kullandı. Bakan Ersoy, kültür yolu festivallerinin gerçekleştiği şehirlerin de markalaşmasını hedeflediklerini aktararak, “2022’de 5 şehirde bunu gerçekleştirmiştik. Bu sene 6 şehir daha eklenerek, 11 şehirde Kültür Yolu Festivallerimiz yapılacak. Bundan sonra her yıl 5 şehir ekleyerek, 2028 yılında 36 şehrimizde festival yapılacak duruma gelmiş olacağız. Festivallerimizi eşit bir şekilde Anadolu’nun farklı bölgelerine yaymak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Türk turizmi krizlere bağışıklı hale geldi Türkiye’nin içinde bulunduğu jeopolitik ortamın her dönem zorluklar taşıdığına işaret eden Bakan Ersoy, şöyle devam etti: “Turizm stratejilerimizi oluştururken Türkiye’yi krizlere nasıl bağışıklı hale getiririz diye düşünerek bu uygulamaları hayata geçirdik. Pazar çeşitlemesi çalışmalarımız bu bakımdan önemli. Artık Türkiye bir ülkeye bağımlı çalışmıyor. O yüzden bir ülkenin uyarıda bulunması çok önemli değil. Farklı ülkelerden aldığı pastadaki payla açığımızı kapatabiliyoruz. Artık Türk turizmi krizlere bağışıklı hale geldi. Mesela dolar paritesindeki kur farklarından kaynaklanan olumsuz bir yansıma oldu ama ona rağmen pazar ve ürün çeşitliliğinden ötürü çok etkilenmedik. Bilindiği gibi küresel bir maliyet enflasyonuyla yaşıyoruz. Artık maliyet değil, gelir odaklı çalışmalıyız. Gelirlerimizde de çok ciddi bir artış yakaladık.” Bakan Ersoy, 2023’te Michelin Rehberi’ne İstanbul’un yanı sıra en az bir destinasyon daha ekleyeceklerini de belirterek, 2028’de rehbere eklenen şehir sayısını 5’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir