Ana içeriğe atla


BANNER

DEMİR KEPENKLİ EV’DE KARADENİZ’DEN ESİNTİLER

12.04.2018 - 11:44

Gazeteci Çetin Oranlı’nın üçüncü kitabı ‘Demir Kepenkli Ev-Anadolu Hikâyeleri’, okurların beğenisine sunuldu. Kitabın takdim yazısını, edebiyat alanında ‘hocaların hocası’ olarak bilinen Prof. Dr. Saim Sakaoğlu kaleme aldı. 

Gazeteci Çetin Oranlı’nın üçüncü kitabı ‘Demir Kepenkli Ev-Anadolu Hikâyeleri’ çıktı. Kitabın takdim yazısını, edebiyat alanında ‘hocaların hocası’ olarak bilinen emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Saim Sakaoğlu kaleme aldı. 11 hikâyeden oluşan kitabı Çimke Yayınevi bastı. Eser, kitapyurdu.com gibi popüler kitap siteleri başta olmak üzere çeşitli platformlar üzerinden satışa sunuldu. Çetin Oranlı, daha önce ‘Olaylar ve Kişisel Tecrübe Işığında Gazetecilik’ ile ‘Sözün Ardı’ adlı kitapları kaleme almıştı.

 

KİTAPTA ORDU VE KARADENİZ VURGUSU

 

Karadeniz ve özellikle Ordu insanının yaşadığı göçle ilgili sorunlar, hayat kavgaları, hayvan sevgisi gibi konular; gerçekçi bir tonda, yer yer duygusal vurgularla kitapta yer alıyor. Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, kitap için yazdığı takdim yazısında, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Hikâyelerin şansı; mekânı iyi bilen, coğrafyasında büyüyen, yazmayı çoktan öğrenmiş bir kalemin tuzağına(!) düşmekle başlıyor. Biz sayfalar, hatta hikâyeler ilerledikçe kendimizi Oranlı’nın misafiri gibi hissediyoruz. Girip çıktığımız ev, onun büyüdüğü, bahçesini süsleyen bir ev… Mekânın ve tabiatın kucaklaştığı satırlarda hikâye tekniği yeri gelince bilgilendirici tanımlarla kucaklaşmakta, bir yerden sonra okuyucuyu başka âlemlere alıp götürmektedir. Ordu’muzu bu hikâyelerin ışığında biraz daha tanımış oldum. Galiba bu kitap, okuyucularına, mekânı hikâyeler yoluyla sevdirmeyi amaçlamaktadır.”

Demir Kepenkli Ev

ANADOLU’NUN MAYASINDA SEVGİ VE MERHAMET VAR

 

İlk iki kitabını iletişim alanında kaleme alan ve halen Basın İlan Kurumu Tokat İl Müdürü olarak görev yapan Çetin Oranlı, kitapta yer alan hikâyelerin gerçek olaylara dayandığını belirtiyor: “Anadolu insanının yaşadığı ve çoğu zaman içine atarak eritmeye çalıştığı güçlükler, gurbet hayatı, ayakta kalma çabaları, bu zorlukların arasında hayatın tuzu biberi olan mizah, göç ve şehirleşme ekseninde ortaya çıkan kimlik sorunları, insanlar arası ilişkiler, değerler, dostluk, hayvan sevgisi bu kitaptaki hikâyelerin özünü oluşturuyor.”

 

Demir Kepenkli Ev

KONYA KİTAP GÜNLERİ’NDE YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

‘Demir Kepenkli Ev-Anadolu Hikâyeleri’, geçtiğimiz günlerde Konya Kitap Günleri’nde imza günü etkinliğiyle ilk defa okurlarla buluştu. Anadolu’nun en büyük kitap fuarlarından biri olan Konya Kitap Günleri kapsamında Mevlâna Kültür Merkezi’nde gerçekleşen imza gününde Çetin Oranlı’yı dostları ve kitapseverler yalnız bırakmadı. İmza gününe Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kalender, Anadolu Ajansı Bölge Müdürü Ahmet Kayır, Basın İlan Kurumu Konya İl Müdürü Özden Konur, İttifak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahir Atila, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü başta olmak üzere akademiyenler, gazeteciler, eğitimciler ve çok sayıda kitapsever katıldı.

 

 

arf

Yukarı