13 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Kapak

Allservice, tesis yönetimi sektöründe birçok ilke imza attı

Tesis yönetim hizmet grubu içerisinde yer alan İK-Bordrolama, Temizlik, Catering, Peyzaj-Bahçe Bakımı, Teknik Hizmetler, Haşere ve Kemirgen Kontrolü gibi hizmetlerin yanı sıra; ana lokomotifi olan çözüm ortağı olduğu sektörlerden hastanelere, fabrikalara, plazalara, okullara ve AVM’lere tedarik yönetimi ve lojistiğini üstlenen iştirakiyle 2007 yılından bu yana Türkiye’de hizmet veren Alman menşeli Allservice, tesis yönetimi sektöründe birçok ilke atmış durumda. 2015 yılında hisselerinin tamamı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akyüz tarafından alınan Allservice’in hizmet çerçevesini ve kadın istihdamına verdiği önemi konuştuğumuz Akyüz’ü Mayıs sayımızın kapağında ağırladık.

Allservice’i tanıyabilir miyiz, okurlarımız için hizmet çerçevenizden bahseder misiniz?

Allservice Almanya menşeli bir tesis yönetim firması olup, Türkiye’deki sektörel açığın gözlemlenmesi ve global müşterilerin talebi üzerine 2007 yılında Türkiye’de yapılanmasına başlamıştır.

2015 yılında şirketin hisselerinin tamamı tarafımca devralınarak, yenilenen yönetim kadrosu ve inovatif yaklaşımı ile Türkiye’de özel sektöre hizmet veren tesis yönetim firmaları içerisinde ilk üçte yer alan bir marka haline gelmiştir.

Hizmet yelpazemiz oldukça geniş. Tesis yönetim hizmet içerikleri olan İK-Bordrolama, Temizlik, Catering, Peyzaj-Bahçe Bakımı, Teknik Hizmetler, Haşere ve Kemirgen Kontrolü gibi hizmetlerin dışında; tesis yönetim firmalarından farklı olarak müşterilerimizin talepleri doğrultusunda çözüm ortağı olduğumuz şirketlerin tedarik yönetimi ve lojistiğini yaptığımız bir iştirakimiz de bulunmaktadır.

Müşteri portföyünüzü hangi sektörler oluşturuyor?

Müşteri portföyümüzde ana lokomotifimizi hastaneler, fabrikalar, plazalar, okullar ve AVM’ler oluşturmaktadır. Hizmet ağımız ise Türkiye’nin tüm bölgelerini kapsamaktadır.

Profesyonellik ve güvenilirlik ilkesini yenilikçi ve dinamik yapısıyla geliştirmeyi misyon edinen Allservice’in hayata geçirdiği projelerini sizlerden dinleyebilir miyiz?

Aslında sektörde birçok ilke imza attığımızı söyleyebiliriz. Her şeyden önce tesis yönetimi sektörü erkek egemen olarak hafızalarda yer edinmiş bir sektör. İlk defa kadın bir yatırımcı olarak sektöre girmenin gururunu yaşıyorum. Cinsiyet eşitliğine ve biz kadınların da her alanda başarılı olabileceğine inanan biri olarak, Allservice markasının geldiği nokta itibariyle bir kadının da yerli sermaye ile tek başına bu sektörde kalıcı bir yer edinebileceğini ispatlamış olduğumuzu düşünüyorum. Bu arada önemle belirtmek isterim ki, çalışanlarımızın yüzde 70’ini de kadınlar oluşturmaktadır.

Bunun dışında sektörde imza attığımız en önemli bir diğer konunun dijitalleşme olduğunu söyleyebiliriz. Hizmet verdiğimiz tüm noktalarda dijital denetim ve eğitim süreçlerini devreye alarak kağıt tüketiminin doğaya olan zararını azalttığımız ve işletmeler üzerindeki maliyet yükünün azaltılmasına ciddi bir fayda sağladığımızı söyleyebiliriz.

Türkiye’nin tesis yönetimi konusunda bulunduğu noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz, sektörün dünyadaki gelişimine bakıldığında rekabet edebilecek düzeyde mi? Sektörün önümüzdeki yıllarda gelişimi adına nasıl bir projeksiyon çizilmeli?

Maalesef ki Türkiye, tesis yönetimi konusunda olması gerektiği noktada değildir. Tesis yönetim faaliyetlerinin Amerika ve Avrupa’da sektörel bilinirliği ülkemize göre çok ileride olduğu gibi, ciddi bir istihdam olanağı yarattığı da gözlenmektedir.

Ancak Türkiye’de dört büyük il dışında tesis yönetimi (facility management) faaliyet alanını bile bilmeyen onlarca kurum ve kuruluş mevcut. Dışarıdan bakıldığında faaliyet alanlarımız biraz basite indirgeniyor, lakin işin mutfağında çok büyük bir operasyon, alanlarında uzmanlaşmış ekipler, eğitmenler, inovatif çözümler ile kalite ve zaman yönetimini sağlayacak dijital uygulamalar yer alıyor.

Kanaatimce sektörün gelişimi için, potansiyel müşterilere tesis yönetim faaliyetlerinin işletmelere katkısını daha iyi bir şekilde anlatıyor olmak gerekiyor. “Altı üstü temizlik, kendi bünyemizde 1-2 temizlik personeli ile yaparız” bakış açısı maalesef hala var.  Ancak milyonlarca lira harcadıkları binaların yanlış kimyasal ya da yanlış makinelerle yapılan temizlikleri binanın zarar görmesine, zamanında yapılmayan veya aksatılan teknik bakımlar ve kontroller ciddi iş kazalarına neden olmakta, yasal sorumluluklarla birlikte öngörmedikleri maliyetlere maruz kalmalarına neden olmaktadır. Her iş profesyonelleri tarafından yapılmalıdır.

Allservice olarak kadınların yetenek dönüşümünü sağlamak ve daha verimli, etkili ve eşit iş ortamında çalışmalarına alan açmak adına nasıl bir strateji geliştirdiniz? Şirket bünyenizde kadın istihdam oranınız nedir, son yıllarda bu oran nasıl bir değişim gösterdi ve bu değişimdeki etkenler neler oldu?

Aslında yukarıda biraz değindim ama açacak olursak; kadın istihdamına yalnızca kadına iş sahası yaratmak adına önem veren bir kadın işveren değilim. Toplumun gelişimi için önce kadına dokunmak gerektiğini düşünen bir insanım. Kadın hem anne hem eş hem abla hem de kardeş… Ne kadar çok kadını eğitebilir ve iş hayatına kazandırabilirsek, onların dokunduğu ve yetiştirdiği evlatlar da daha bilinçli olacaktır. Kadınlara psikolojik ve fiziksel şiddet uygulayanları da bir kadının yetiştirdiğini asla unutmayalım! Bu anlamda kadının eğitimi, kendini geliştirmesi ve donatılması çok çok önemli. Biz de bu anlamda okuma yazma bilmeyen elemanlarımızın eğitimlerine destek oluyoruz. İçten atamalarla onlara bir amaç edindirip, ne kadar çaba sarf ederlerse bir kariyer kazanabileceklerine inandırıp yönetici yetiştiriyoruz.

2015 yılından itibaren enerji ve sinerjimizi kaybetmeden tüm müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda da tüm tesislerin her türlü ihtiyaçlarını teknolojiyi çok daha fazla kullanarak efektif olarak çözümleme noktasında var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. İnsanların yaşam kalitesini ve ana faaliyetlerinin üretkenliğini iyileştirmek gibi iki çok önemli hedefimiz bulunmaktadır. Tüm operasyonel süreçlerimizi bu çizgi doğrultusunda çalışanlarımızla birlikte yürütüyor olacağız.