25 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Belediye

Ana gündemimiz uluslararası rekabet

Türkiye Makina Federasyonu (MAKFED) tarafından bu yıl 3. kez düzenlenen Makine Zirvesi, Türk sanayiine yön veren isimleri bir araya getirdi.

3 binden fazla işletmeyi temsil eden 32 sektörel derneğin çatı kuruluşu Türkiye Makina Federasyonu (MAKFED) ev sahipliğinde düzenlenen zirvede açıklama yapan MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran şunları söyledi: “Yıllık 22 trilyon dolara ulaşan küresel mal ticareti içinde %30 kadar yer kaplayan makine sanayi ülkelerin kalkınma ve zenginliğinin anahtarıdır. Cumhuriyetimizin kurucuları sanayileşmede kilit sektör olarak makine sanayinin rolünü 100 yıl önce görerek bu günlerin kapısını açmıştır. Yeni yüzyılın kapısını aralarken düzenlenen Zirvemizde ana gündem olarak makine imalatçısı işletmelerin uluslararası alanda rekabet edebilir ölçeklere nasıl ulaşabileceğini seçtik. En güçlü rakiplerimiz yeni taktiklerle uluslararası ticaretteki paylarını artırmanın yollarını ararken, kendimizi bu yarışa nasıl hazırlayacağımızı ele aldık istedik.”

Dalgakıran, sektörde faaliyet gösteren 120 büyük işletmenin makine ihracatında %40 paya, 750 orta boy işletmenin de %30 paya sahip olduğunu belirterek, “Firmalarımızı küresel rakipleriyle rekabet güçlerini artırmak için büyütmemiz, dayanıklılık ve esneklikleri ile teknolojik derinliklerini artırmamız gerekiyor. İhracat gelir ortalaması arasında büyük farklar olan firmaların AR-GE ve inovasyon bütçesi ve markalaşmaya yaptıkları yatırımlar yarışamaz. Önümüzdeki döneme ışık tutacak olan 12. Kalkınma Planı’nda makine sektörü yine öncelikli sektörler arasında yerini almış durumda. Oluşturulan tedbirlerin zamanında hayata geçirilmesi için biz de üzerimize düşen konularda kurumlarla ortak çalışmalarda olacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir