Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Kadın çalışanların hissiyatları diğer çalışanları da etkiliyor

19.01.2018 - 10:34

Great Place to Work 400 binin üzerinde çalışanın katıldığı “Best Workplaces for Women” araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

400 binin üzerinde çalışanın dahil edildiği “Best Workplaces for Women” araştırmasının sonuçlarını açıklayan Great Place To Work Enstitüsü, kadınların iş hayatındaki rolüne ilişkin verileri analiz etti. Liderlik, saygı, hakkaniyet, gelişim olanakları ve kişisel destek gibi faktörlerin değerlendirildiği ve en az elli kadın çalışanın istihdam edildiği şirketlerin yer aldığı araştırmaya göre, en iyi işveren şirketlerdeki kadın çalışanların yüzde 95’i şirketlerine güven duyuyor. 

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 95’İNE GÖRE ÇALIŞMA ORTAMI DAHA “İÇTEN”
Araştırma çıktılarına göre, iş yerinde eşit ve adil bir ortamda çalışabildiğini hisseden çalışanlar, iş yapma konusunda daha istekli hissettiklerini belirtiyor. Kadınlar için en iyi iş yeri unvanına sahip şirketlerde, çalışanların yüzde 95’i iş yerinde “içten” ve “dostça” bir ortamda çalıştıklarını ifade ediyor. Yüzde 93’ü ise müşterilerine sundukları hizmeti “mükemmel” değerlendirmesiyle tanımlıyor. 

EŞİTLİĞİ ESAS ALAN ŞİRKETLER DAHA HIZLI GELİR ARTIŞI ELDE EDİYOR
Yapılan araştırmada ortaya çıkan diğer bir bulgu ise adil ve eşit bir çalışma ortamında çalıştığını söyleyen kadın çalışanların olduğu iş yerlerinde; yarı zamanlı, Y kuşağı veya farklı seviyedeki maaş alanlar gibi işgücünün değişik kesimlerinin de benzer düşünceleri paylaşması. Araştırma ayrıca eşitlik ve çalışan güvenine önem veren şirketlerin rakiplerine oranla daha hızlı bir gelir artışı sağladığını gösteriyor. 

İŞ YERİNDEKİ EŞİTLİK BAĞLILIĞI TEŞVİK EDİYOR
Eşitliğin motivasyonu ve verimliliği artırdığına dikkat çeken Great Place to Work Genel Müdürü Eyüp Toprak araştırmaya ilişkin, “Yüksek güven kültürü ve herkes için mükemmel bir iş yeri oluşturulması, şirketleri geleceğe taşıyor. Çalışanlarına ayrım yapmadan davranan şirketler, çalışan verimliliğini artırırken, ekonomik performanslarını yükseltiyor ve rekabette öne geçiyor. Görevleri ne olursa olsun, kendilerini takımın gerçek bir üyesi olarak gören kadın çalışanlar, o iş yerinde uzun vadeli bir gelecek planlıyor. Yaptığımız araştırmada dikkat çeken diğer bir husus, şirketlerinde fark yarattığını değerlendiren kadın çalışanların, şirketlerini çalışmak için ‘mükemmel’ olarak tanımlama olasılığının 27 kat daha fazla olması” dedi. 

HAKKANİYET BAŞARIYA GİDEN YOLU KISALTIYOR
Kadın çalışanların iş yerlerine karşı duygularının olumlu olması, diğer çalışanlar üzerinde de pozitif bir etki yaratıyor. Hakkaniyetin olumlu etkileri, firmaların hedeflerine giden yolda alacakları mesafeyi kısaltıp, başarıyı yakalamalarını kolaylaştırıyor.

GALATA

Yukarı