28 Kasım 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji

ARÇELİK, YENİLENEBİLİR ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNE İVME KAZANDIRACAK

Dayanıklı tüketim alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden olan Arçelik, yenilenebilir enerji alanında önemli bir yatırıma imza atarak, güneş paneli üretimine başlıyor. İstanbul Beylikdüzü’nde, 11 bin m2 kapalı alana sahip güneş paneli üretim tesisinin kapasitesinin bu yılın sonuna kadar iki katına çıkarılması planlanıyor.

Arçelik’in yenilenebilir enerjiye öncelik verdiğine dikkat çeken Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Arçelik, güneş paneli üretimi ile 9 ülkedeki 30 üretim tesisine bir yenisini daha ekledi. Arçelik’in yaklaşık 10 milyon Euro yatırımla hayata geçirdiği güneş paneli üretim tesisi 550 bin güneş paneli üretim kapasitesine sahip. Yılın ikinci yarısında yapacağımız yatırımlarla üretim kapasitesi yıllık 1 milyonun üzerine çıkacak. Arçelik’in güneş paneli üretimine adım atmasının, ülkemiz için de çok önemli ve stratejik bir gelişme olduğuna inanıyorum. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 4 kez üst üste sektörünün lideri olan Arçelik güneş paneli üretimi ile bu alandaki çalışmalara da öncülük ederek ülkemizdeki yenilenebilir enerji dönüşümüne ivme kazandıracaktır. Arçelik’in bu alanda yerli üretime başlaması, ülkemizde, yenilenebilir enerji kullanımının artmasına ve enerjide dışa bağımlılığın azalmasına da destek olacak. Hedefimiz bu alanda yerli üretimle sadece Türkiye’nin ihtiyacını karşılamakla yetinmeyip, yakın bir gelecekte Avrupa’ya da ihracat yapmak.” dedi.

Yüksek otomasyon seviyesine sahip üretim hattı

Güneş panellerinin konutlardan ofis binalarına, üretim tesislerinden AVM, okul ve otellere kadar tüm binalarda elektrik üretmek için kullanılabildiğini hatırlatan Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nihat Bayız, “Endüstri 4.0 teknolojilerine uygun, yüksek otomasyon seviyesine sahip; detaylı entegre üretim yönetim sistemleri ile tüm üretim sürecinin takip edildiği bir üretim hattı kurduk. Arazi kurulumlarında daha yüksek enerji elde edilebilmesini sağlayacak, sadece ön yüzeyden değil aynı zamanda arka yüzeyden de elektik üretimi yapabilen “bifacial” özellikli güneş panellerini de üretebileceğiz.” dedi. Şirketin inovasyon ve teknoloji alanında yaptığı yatırımlarla müşterilerine çevre dostu ürünler sunduğunu da vurgulayan Bayız, güneş enerjisi teknolojisini beyaz eşyaya entegre ettiklerini anlattı. Arçelik’in AR-GE’sini geliştirdiği buzdolabı ve derin dondurucular elektrik ve güneş enerjisini bir arada kullanabiliyor. Güneş varken %100 güneş enerjisiyle çalışan Solar Hybrid Ürün serisi Afrika pazarına sunuldu.

Ülkemizde güneş paneli üretiminde liderlik hedefliyoruz

Arçelik’in güneş paneli yatırımıyla, Türkiye’deki yenilenebilir enerji dönüşümüne önemli bir katkı sağlayacağına değinen Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, “Arçelik, Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın vizyonuyla bugüne kadar enerji verimli, yapımında geri dönüştürülmüş ve bio malzemeler kullanılan çevre dostu pek çok ürün ve teknolojiyi müşterileriyle buluşturdu. Güneş panelleriyle de gezegene katkı sağlarken müşterilerimizin temiz ve sınırsız bir kaynaktan yararlanarak, daha az fatura ödemesine yardımcı olacağız.” dedi.

Arçelik’in güneş panelleri 12 yıl ürün, 25 yıl verimlilik garantili

Arçelik, müşterilerine, ürettiği güneş panellerinin kurulumundan, gerekli izinlerin alınması ve bakım hizmetlerine kadar kapsamlı bir hizmet sunacak. Arçelik’in 550 Watt’lık güneş panelleri, 12 yıl ürün garantisine ve 25 yılda minimum %83 lineer performans garantisine sahip. Arçelik, test üretimine başlayan Beylikdüzü işletmesinden çıkan ilk ürünlerin kurulumunu deprem bölgesindeki konteyner kentlere yapıyor. Şirket, Koç Topluluğu şirketlerinin desteğiyle kurulan konteyner kentlerde, çatılara güneş paneli kurulumu yaparak, elektrik ihtiyacının bir kısmının karşılanmasına destek olmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir