15 Temmuz 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji Son Dakika

Arçelik, yeşil dönüşüm için Türkiye turunda

Arçelik, ülke çapında başlattığı yenilenebilir enerji atılımını hız kesmeden sürdürüyor. Arçelik Enerji Çözümleri TIR’ı ile organize sanayi bölgelerini ziyaret ederek işletmelerde yenilenebilir enerji kullanımını teşvik edecek şirket, Arçelik Enerji Çözümleri Evi ile konutlarda yeşil enerji dönüşümüne ivme kazandırmayı hedefliyor.

Arçelik, “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonu ile sürdürülebilirlik alanındaki değişime öncülük etmeye devam ediyor. 2023 yılında bir yenilenebilir enerji dönüşümü atağı başlatan şirket, Arçelik Enerji Çözümleri TIR’ı ve Arçelik Enerji Çözümleri Evi projeleriyle hem işletmelerde hem de konutlarda yeşil enerji kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Arçelik’in geliştirdiği ürün, teknoloji ve projeleriyle yeşil enerji ve sürdürülebilirlik konusunda sektörü yönlendirdiğini vurgulayan Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, “İklim kriziyle mücadelede yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı büyük önem taşıyor. Sürdürülebilirlikte öncü bir şirket olarak 2023 yılında Arçelik markamızla yerli güneş paneli üretimine başladık. Çok geçmeden bu alandaki ürün-hizmet portföyümüzü enerji depolama sistemi, inverter, solar UPS, elektrikli araç şarj istasyonu ve ısı pompası çözümlerimizle genişlettik ve ‘Enerjiniz İyi Olsun’ diyerek bu ürün-hizmetlerimizi ülke genelindeki yetkili satıcı ve yetkili servis ağımıza yaydık. Bugün 350’den fazla bayimiz aracılığıyla bu ürünlerimizi tüketicilerle buluşturuyoruz. Şimdi de Arçelik Enerji Çözümleri TIR’ı ve Arçelik Enerji Çözümleri Evi projelerimizle yenilenebilir enerji atılımımızı bir adım ileriye taşıyoruz” dedi.

Hem işletmelerde hem de evlerde yeşil dönüşüm için çalışıyoruz

Dinçer, “Bugün Türkiye’de sanayi kuruluşları ve konutlar %47 ile elektrik tüketiminden eşit pay alıyor. Organize sanayi bölgelerinin tüketimi ise Türkiye’nin toplam sanayi elektrik tüketiminin yaklaşık %50’sine denk geliyor. Yolculuğuna İzmir’den başlayan TIR’ımız ile sanayide yenilenebilir enerji dönüşümünü hızlandırmayı hedefliyoruz. TIR’ımız Kocaeli, Ankara, Kayseri ve Gaziantep de dahil sanayinin yoğun olduğu pek çok ili ziyaret ederek Kasım ayına kadar ülkeyi dolaşacak ve yenilenebilir enerji çözümlerimizi işletmelere tanıtacak. Dış cephesi ve mobilyaları geri dönüştürülmüş plastikten üretilen ve üzerindeki güneş enerjisi sistemleriyle kendi enerjisini kendisi üreten evlerimiz ise İstanbul’dan başlayarak Ankara, İzmir ve Muğla’daki farklı kentsel alanları ziyaret ederek enerji çözümlerimiz ve konutlarda yeşil enerji dönüşümüne yönelik farkındalık yaratacak. Projelerimiz ile yenilenebilir enerjiyi teşvik ederek hem dünyamız hem konutlar ve işletmeler hem de ülkemiz için değer yaratmayı hedefliyoruz” diye konuştu.