Ana içeriğe atla

aaa

Asgari ücret açıklandı

29.12.2016 - 13:49

Yeni yılda asgari ücret, tek seferde net 104 TL zamla 1.404 TL oldu.

Asgari ücrette 4'üncü ve son tur görüşmesi bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapıldı. 

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, son toplantıda yeni asgari ücretin yüzde 8 artışla brüt 1.777,50 lira, net 1.404 lira olmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

Bu zamla birlikte asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise 2.088,56 lira olacak. 

Yeni asgari ücretle evli ve üç çocuklu bir çalışan asgari geçim indirimiyle birlikte net 1.500 TL'ye yakın bir ücret alacak.

“YENİ ÜCRETTEN KİMSE MEMNUN OLMADI”

Müezzinoğlu, "İşçi kardeşlerimizin mutlu olamadığı, işverenin de çok mutlu olamadığı, Bakan olarak benim de mutlu olamadığım ama paylaşarak sıkıntıları azaltacağımız bir yolculuk içindeyiz.Gönlüm arzu ederdi ki Türk-İş'in de imzası olsun. İşverenin de zorluklarını da anlayarak zorluklarını paylaşarak bu zorluklarda ülke koşullarının değerlendirme çerçevesinde onlara da teşekkür ederim" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, işçi gelir vergisi desteği ve işveren desteği devam edecek mesajı verdi; "Bakanlar Kurulu zamanı gelince karar alır" diye konuştu.

TÜRK-İŞ BİN 600 TL TALEP EDİYORDU

Toplantılarda işçi kesimini temsil eden Türk-İş 2016 başında 1300 liraya yükseltilen asgari ücretin yeni yılda 1600 TL olmasını talep etmişti.

İşçi kesiminin 1600 TL'lik talebine karşın işveren tarafını temsil eden TİSK, geçen yılki artış nedeniyle zam yapılmamasını istemişti.

 

arf

Yukarı