Ana içeriğe atla


BANNER

AVM & Perakende

AVM’LERİN ÇOĞU BOŞ KALDI, MARKALAR YÜZDE 50 CİROYA ULAŞAMADI

30.06.2020 - 14:13

Normalleşme adımları çerçevesinde 1 Haziran’da yeniden açılan AVM’lerdeki mağazaların büyük bölümü insanların salgın tedirginliği devam ettiği için boş kaldı. BMD’nin yaptığı ankete göre, dernek çatısı altındaki markaların yüzde 58’inin AVM’lerdeki mağazaları 1-21 Haziran tarihleri arasında geçen yılki cirolarının yarısına bile ulaşamadı. BMD Başkanı Sinan Öncel, “Bu maliyet yapısı ile devam edebilmek mümkün değil. Perakende ticaretin gerçeği mevcut durumda tek seçeneğin ciro kirası olduğunu gösteriyor” dedi.

AVM’LERDE ‘CİRO ARTIŞI’ POLEMİĞİ

26.06.2020 - 08:55

1 Haziran itibariyle topyekûn açılış yapan AVM ve perakendeciler, ciro oranlarında ikiye bölündü. AVM yatırımcıları, firmaların ciroda yüzde 60’lara ulaştığını ileri sürerken, perakendeciler ise satışlarda pandemi öncesi satışların yüzde 35’inde kaldıklarını savunuyor.

MARKALAR, AVM’LERDEN 5 KONUDA HASSASİYET BEKLİYOR

06.05.2020 - 13:08

Markalar AVM’lerle birlikte 11 Mayıs’tan itibaren ‘deneme açılışı’ yapmaya başlayacaklar. Geniş katılımlı açılış ise 1 Haziran’da planlanıyor. BMD Yönetim Kurulu, sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için önerilerini 5 başlık altında topladı. BMD, 90 gün süreyle kira talebinde bulunulmamasını, sonrasında 1 yıl boyunca ciro kirasına dönülmesini, ortak alan giderinin ciro kirası üzerinden belirlenmesini, zarar eden mağazalardan tazminatsız çıkış kolaylığı sağlanmasını ve Kısa Çalışma Ödeneği’nin Eylül sonuna kadar devam etmesini istiyor.

UFRAD BAŞKANI MUSTAFA AYDIN: MARKALARI YAŞATMAK ZORUNDAYIZ

20.04.2020 - 20:34

UFRAD Franchising Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın: “Markalar, bir ülkenin uluslararası rekabette en büyük gücüdür. Devletimizin markaları yaşatması lazım. Eğer onları öldürürsek ne yerel ne de uluslararası pazarlarda rekabet edebiliriz. Mülk sahiplerine de kira konusunda seslenmek istiyorum; lütfen markaların yaşaması için adım atın. Sizler markaları öldürürseniz, nasıl kiracı bulacaksınız? Mülk sahipleri müşterisini yaşatmak zorundadır.”

COVID-19, AVM’LERİN GELECEĞİNİ DE DEĞİŞTİRDİ

10.04.2020 - 16:05

Koronavirüs salgını günlük hayatımızda pek çok şeyi değiştirirken; sosyal mesafe, izolasyon gibi hassasiyetler geliştirmemize neden oldu. Salgın kontrol altına alınıp hayat normale döndüğünde; insanların eğlence, yeme-içme, alışveriş için sıklıkla gittikleri AVM’lerde de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

AVM'LERDE MAĞAZALARIN YÜZDE 70'İ KAPANDI

20.03.2020 - 11:07

Art arda mağaza kapatma kararı alan sektörde yerli yabancı 50’ye yakın şirket, AVM ve caddelerdeki şubelerinin kapısına kilit vurdu. AVM’lerde mağazaların yüzde 70’e yakını kapanmış oldu.

AVM'LER, KAPALI MAĞAZALARDAN KİRA ALMAYACAK

20.03.2020 - 11:06

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu, koronavirüs salgınıyla mücadelede ekonomik istikrara destek vereceklerini bildirdi. Kapalı mağazalar için işletmelere kira faturası düzenlenmeyecek.

Subscribe to AVM & Perakende

arf

Yukarı