Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

10 YILDA AVM’LER EVRİM GEÇİRECEK

17.11.2016 - 13:44

Forum Aydın AVM Müdürü Ezgi Çubukcu, “Önümüzdeki 10 yıllık süreç AVM’lerin en basit tabirle evrim geçireceği bir dönem olacak ve değişimin parçası olup buna uyum sağlayabilen AVM’ler gelişmeye ve hayatta kalmaya devam edecekler” dedi.

AVM sektörünün büyümesi beraberinde perakende sektörünün de büyümesine aracılık ediyor. AVM - perakende ilişkisi sizce yakın gelecekte nasıl şekillenecek? 
Evet, başlangıçta AVM sektörünün büyürken perakende sektörünün de büyümesine aracılık ettiği doğrudur fakat özellikle son yıllarda her iki sektörde de yaşanan plansız büyümenin sonucunda, perakende sektörünün birçok önemli oyuncusunu kaybetmeye başlamasıyla bu paralel yükseliş yerini yavaş yavaş birbirini olumsuz etkileyen bir gidişata bırakmıştır.
Bu noktada her iki sektörün de yeni yatırımlarda artık daha dikkatli ve planlı adımlar attığı bir dönemden geçiyoruz, bu eşgüdümlü ilerleyişin geleceği daha iyi şekillendireceğini düşünüyorum.

AVM’lerin sayılarının hızla arttığı günümüzde sektörün geleceğini nasıl yorumluyorsunuz?
Sektörün geleceğini değişen ve gelişen tüketici alışkanlıkları ve davranışlarının şekillendireceği aşikar, bu noktada AVM’lerin geleceğini de bu değişim ve gelişime ayak uydurabilme becerileri belirleyecek. 
Bu anlamda önümüzdeki 10 yıllık süreç AVM’lerin en basit tabirle evrim geçireceği bir dönem olacak ve değişimin parçası olup buna uyum sağlayabilen AVM’ler gelişmeye ve hayatta kalmaya devam edecekler.
Burada değişimden sadece teknolojik yenileşmeyi anlamamak, onu bir bütün algılamak gerekir.

AVM sektöründe kendini gösteren rekabet ortamında ön planda yer alabilmek amacıyla hangi stratejileri uyguluyorsunuz?
Bu hususta uyguladığımız stratejiler aslında bahsi geçen ‘değişimi anlama ve yorumlama’dan ibaret. Artık müşteriyi daha çok dinleyen, onun istek ve beklentilerine daha iyi cevap verebilen pazarlama stratejilerinin başarı getirdiğinin her zamankinden daha çok farkındayız. Müşteriyi merkeze koymadığımız ve değişime ayak uyduramadığımız müddetçe gerçek anlamda başarıyı yakalayamayacağımızı çok iyi biliyoruz.
 

GALATA

Yukarı