Ana içeriğe atla

FFF

KAMPÜSTEKİ MARKALAR

20.03.2018 - 13:21

Binlerce öğrencisi olan üniversitelerin kampüslerinde zincir yeme-içme markalarının şubeleri her geçen gün çoğalıyor. Markalar, AVM’lerin ardından kampüslerde büyüyor. Bu yeni trendle birlikte hem üniversiteler hem öğrenciler hem de firmalar kazançlı çıkıyor.

NECATİ KOLA

Türkiye’nin en önemli yerel ve global markalarıyla çalışan gençlik pazarlama ajansı Youth Republic’in İstanbul, Ankara ve İzmir’de 2 bin üniversite öğrencisiyle gerçekleştirdiği Youth Pulse (Gençlik Nabzı) Araştırması’na göre, gençlerin hızlı yaşam biçimleri yeme-içme alışkanlıklarını da etkiliyor. Üniversite öğrencilerinin neredeyse tamamı (yüzde 97) dışarıda yemek yiyip en çok zincir fast-food markalarının restoranlarını tercih ediyor. Çünkü gençler için sosyalleşmek çok önemli. Arkadaşlarla vakit geçirmek, arada bir şeyler yiyip içmek, yeni insanlarla tanışmak… Fast-food restoranları, hem sosyalleşme imkânı verdikleri hem hızlı ürün sundukları hem de ucuz oldukları için gençlerin tercih nedeni. Hal böyle olunca, yeme-içme markalarının AVM’lerden sonraki hedefi, üniversite kampüsleri.

Bugün baktığımızda, binlerce öğrencisi olan üniversitelerin kampüslerinde zincir yeme-içme markalarının şubelerini görüyoruz. Bu markalar, AVM’lerin ardından kampüslerde büyüyor. Birçok ünlü marka, kampüslerde de şubeler açarak cirolarını artırıyor. Bu yeni trendle birlikte hem üniversiteler hem öğrenciler hem de firmalar kazançlı çıkıyor. Üniversiteler, bu firmalardan kira veya pay alarak bütçelerini zenginleştiriyor. Hemen her konuda markayı tercih eden Y kuşağı öğrenciler, yiyecek ve içecek alırken, kalite ve hijyen konusunda belli standartları olan markalara kavuşmuş oluyor. Firmalar da marka sadakati yüksek olan genç üniversitelilere hizmet vererek satışlarını artırıyor. Bu trend, hızla yayılarak devam ediyor. Başka markalar da kampüslerde şube açmak için üniversitelerin kapısını çalıyor.

KasapDöner şubesi

KASAPDÖNER ÜNİVERSİTELİ OLDU

Üniversitelerin kapısını çalan markalardan biri de KasapDöner. İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Adana, Konya, Kocaeli, Van, Erbil (Kuzey Irak), Bakü (Azerbaycan), Girne ve Lefkoşa’da (Kuzey Kıbrıs) toplam 51 şubesi bulunan KasapDöner, geçtiğimiz günlerde 52. şubesini İstanbul Aydın Üniversitesi’nde açarak ‘üniversiteli’ oldu. ‘Hamburger çocuklarına döner yedirmeye geliyoruz’ sloganı ve gerçekleştirdiği renkli kampanyalarla dikkat çeken KasapDöner, işlek caddeler ve önemli AVM’lerden sonra 40 bin öğrencinin öğretim gördüğü İstanbul Aydın Üniversitesi’nde şube açarak büyümesini sürdürdü.

KasapDöner Genel Müdürü Bahar Özürün, ilk kez bir üniversite kampüsünde yer aldıklarını ve ‘üniversiteli’ olduklarını ifade ederek devamının geleceğini söylüyor: “2018’de Eskişehir, Bursa, Samsun gibi Anadolu metropollerinde yeni şubeler açmayı hedefliyoruz. Üniversiteler de ilgi alanımız içerisinde. Kampüslerde de daha fazla yer almak istiyoruz.”

Subway

‘MARKALARIN TALEPLERİNİ DEĞERLENDİRİYORUZ’

En son KasapDöner’in yer aldığı İstanbul Aydın Üniversitesi, kampüsünde en çok şube bulunduran öğretim kurumlarından biri. İstanbul Aydın Üniversitesi Basın Tanıtım ve Halkla İlişkiler Daire Başkan Vekili Sebahattin Kutlu, Florya Halit Aydın Kampüsü’nde halihazırda Burger King, Subway, EspressoLab, KasapDöner, Starbucks, Casarole, Lavazza ve Simit Tadında markalarının şubelerinin yer aldığını söylüyor.

Farklı markalardan da şube açmak için zaman zaman talepler geldiğini belirten Kutlu, “Üniversitemizin ilgili birimi de yer durumu, marka konsepti, öğrenci talepleri ve maddi olanaklar çerçevesinde talepleri değerlendiriyor. Şube açmak için son başvuran marka KasapDöner oldu. Yapılan değerlendirme sonucu C Blok kantininde şube açması uygun görüldü.” diyor.

Konuyla ilgili görüşünü aldığımız İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi İrem Tüfekçi ise bilindik markaların kendisinde ‘güven’ duygusu oluşturduğunu ifade ediyor: “Markalaşma bizim de derslerde gördüğümüz konulardan biri. Kampüs içinde yer alan bilindik markalardan alışveriş yapmak, özellikle de yemek yemek, şahsen bende bir çeşit ‘güvenlik’ duygusu uyandırıyor. Biliyorum ki bir sorun yaşasam, bu markalar sorunu çözmede çok daha dikkatli ve titiz davranacaklar.”

EspressoLab

 

KAMPÜSTEKİ POTANSİYELİ İLK ONLAR FARK ETTİ

Kampüslerdeki potansiyeli ilk fark edenler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanı ve Saray Muhallebicisi’nin ortağı Kadir Topbaş’ın oğlu Mustafa Ömer Topbaş ile Sütiş Muhallebicisi’nin sahibi Mevlüt Kocadağ’ın oğlu Emre Kocadağ oldu. İkisi de Koç Üniversitesi’nden mezun olduğu için, şehre oldukça uzak olan kampüsteki potansiyeli değerlendirmek üzere ortak şirket kurdular.

PiGastro markasıyla 2007’de Koç Üniversitesi’nin kantinini işletmeye başlayan ikili, daha sonra PiGastro, Lokma ve EspressoLab markalarıyla Bilgi, Kadir Has, Kültür, Sabancı, İstanbul Aydın ve İstanbul Teknik gibi üniversitelerde de öğrencilere hizmet vermeye başladı. Lokma’nın ortakları arasında milli futbolcu Emre Belözoğlu’nun babası Mehmet Belözoğlu da bulunuyor. EspressoLab markası ise Emre-Esat Kocadağ kardeşlerin. Koç Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu Mustafa Ömer Topbaş, “Gıda sektöründen geldiğimiz için Koç Üniversitesi’ndeki eksikliği hissedince bu işe girmeye karar verdik. Şimdi çok doğru bir karar verdiğimizi anlıyoruz.” diyor 2008’de verdiği bir röportajında.

Birçok kampüste yer alan EspressoLab markasının ortağı Esat Kocadağ da şu an altısı yurt dışında olmak üzere 36 şubeleri olduğunu, 2018'de bu sayıyı ikiye katlamayı hedeflediklerini söylüyor. Birçok üniversitede yer aldıklarını ve müşterilerinin 4’te 3’ünün 18-23 yaş aralığında olduğunu belirten Esat Kocadağ, “Üniversite portföyü daha bilinçli. Kampüsteki müşterilerimiz mezun olup iş hayatına atıldıklarında da yine bizi tercih edecekler. Biz kampüslerde yer alarak aslında geleceğe yatırım yapıyoruz.” diyor.

Starbucks (İstanbul Aydın Üniversitesi şubesi)

STARBUCKS’SIZ KAMPÜS OLMAZ!

Kampüslerde en çok gördüğümüz markalardan biri de Starbucks. Özellikle gençlerin yaşam biçimini belirleyen global kahve zinciri, şu an 11 farklı üniversitenin kampüsünde hizmet veriyor. Öyle ki tercih dönemlerinde üniversite adaylarının kararlarını etkileyebilecek bir potansiyeli bile var. Mesela, Kadir Has Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci, tercih yapacak adaylara kampüsle ilgili bilgi verirken şöyle bir yorum yapmış internette: “Pek çok kimse için ‘Ohaağ! Okulda Starbucks var abiie!" tepkisine yol açan kutsal kahveci, Cibali Kampüsü'ne renk katan mekânlardan sadece birisi.”

Çaydan çok kahve tüketen Y kuşağının buluşma noktası Starbucks, büyük şehirlerdeki AVM, meydan ve en hareketli caddelerin yanı sıra üniversite kampüslerini tercih ediyor. Bugün Trabzon başta olmak üzere Anadolu’nun birçok şehrinde bile Starbucks şubesi bulunmazken; bu markayı İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin’deki birçok üniversitenin kampüsünde görüyoruz.

Son olarak, markalar için kampüsler ve üniversitelerin etrafı stratejik öneme sahip. Kampüslerde yer almanın yollarını arayan markalar, üniversite güzergâhındaki meydan, cadde ve sokaklarda da şubeler açarak büyümelerini sürdürüyor.

KAMPÜSLERE ÖZEL ÖNEM VERİYORUZ

TAB Gıda Pazarlama Genel Müdürü Seçil Kurdoğlu, Burger King'in kampüs stratejileri ile ilgili sorularımızı cevapladı:

Kampüslerde Burger King’i de görüyoruz. Bu durum, büyüme stratejinizin bir parçası mı?

Türkiye, genç ve dinamik nüfusa sahip bir ülke. Genç potansiyelinin yüksek olması, artan yüksek öğretim talebi ve açılan üniversiteler, beraberinde yeme-içme ve sosyal alanlara da etki etmeye başlıyor. Bu durum özellikle hızlı servis restoranlarına olan ilgiyi artırıyor. Gençler, özellikle hızlı, kaliteli ve doyurucu ürünlere daha çok talep gösteriyor. Biz de gençlerin en çok bulunduğu yerlerden biri olan üniversite kampüslerine özel bir önem veriyoruz. Bu hem bizi hem de gençleri memnun eden bir gelişme.

Üniversite gençliğiyle ilgili projeleriniz ve hedefleriniz var mı?

Gençlerin ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda menülerimizi zenginleştiriyoruz. Onların ağız tadına uygun lezzetli ürün ve menü alternatiflerimizi sunuyor, beklentilerine göre her gün kendimizi yeniliyoruz. Bu yenileme üniversite gençliğinin gelip oturduğu restoran ortamından yiyecek, içecek ve dijital uygulamalara kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Kampüslerdeki şubelerinizle ilgili öğrencilerden ne gibi dönüşler alıyorsunuz?

Çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bize faklı ürünlerimizle ilgili birçok geri bildirimde bulunuyorlar. Bu da bizim sadece üniversitelerde değil, gençlerin bulunduğu farklı noktalarda da kendimizi geliştirmek için bir fırsat yaratıyor. Sosumuzdan ürünlerimize, restoranlarımızdan dijital uygulamalarımıza kadar birçok yenilikçi fikrin çıkmasına da katkı sağlıyorlar.

 

KOCATEPE, BAŞKA KAMPÜSLERDE DE OLMAK İSTİYOR

Kocatepe 1949 Kahve Evi, Ankara merkezli bir marka. Başkent ile birlikte 17 şehirde 40’a yakın şubesi bulunan Kocatepe, şu an kampüs olarak sadece Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) hizmet veriyor. Fakat markanın hedefi, daha fazla kampüste yer almak. Kocatepe 1949 Kahve Evi Reklam Müdürü Alper Türkoğlu, şimdilik sadece ODTÜ’de yer aldıklarını, kampüslerdeki uygun yatırım alanlarını değerlendirmek istediklerini söylüyor.

ODTÜ’ye sabit bir kira bedeli ödediklerini ifade eden Türkoğlu, işlerinin de hedeflerine uygun olduğunu dile getiriyor. Hem öğrencilerden hem de üniversite yönetiminden her zaman pozitif yorumlar aldıklarını belirten Alper Türkoğlu, “Kampüs içerisinde çok daha uygun fiyatlar ve pratik ürün gruplarıyla öğrencilere hizmet veriyoruz.” diyor.

Casarole

ÖĞRENCİLER NE DİYOR?

Berk Kerem Bilgili (İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi 3. Sınıf Öğrencisi): Kahveyi çok seven biriyim. Bazı kahve türlerine karşı özel bir ilgim var. Bir çeşit hobi benim için. Kampüste bulunan markalı kahve mağazaları sayesinde bu hobimi tatmin edebilme imkânı buluyorum. Benim açımdan çok güzel bir durum.

            Mehdi Bashiri (İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 3. Sınıf Öğrencisi): İranlı olmama rağmen Türkiye’de en çok sevdiğim şey simit. Üniversitemizde de marka bir simit kafe var. Bu sayede hem en sevdiğim yiyeceğe çok daha rahat ulaşıyorum hem de kaliteli ve güvenilir ürün yiyebiliyorum. Özellikle sabah dersten önce yediğim sıcacık ve çıtır çıtır simitleri asla unutmayacağım.

KAMPÜSLERDEKİ BAZI MARKALAR

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ: Burger King, Subway, EspressoLab, KasapDöner, Starbucks, Casarole, Lavazza, Simit Tadında

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ: Papaz, Lokma, PiGastro, Şütte, Cafe Nero, Santraldükkancafe, Hair Craft, Garanti Bankası, EspressoLab

SABANCI ÜNİVERSİTESİ: Gratis, PiGastro, Piazza Cafe, Starbucks, Şok Market, Köpüklü Kahve

KOÇ ÜNİVERSİTESİ: Migros, Divan Cafe, Yurtiçi Kargo, Caffe Nero, Özsüt, Lokma, Pişti Dürüm

KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ: Starbucks, EspressoLab, PiGastro

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ: Zilli Öküz, Yemen Kahvesi, Simitmanya, Sokak Kahvecisi

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ: EspressoLab, Burger King

MARMARA ÜNİVERSİTESİ: Starbucks

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ: Starbucks, EspressoLab

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ: Starbucks

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ: Starbucks

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ: Starbucks

ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ: Starbucks, Kocatepe 1949 Kahve Evi

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ: Starbucks

MERSİN ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ: Starbucks

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSETİSİ: EspressoLab, Dunkin’ Donuts, Rumeli Börekçisi, Wonderland

arf

Yukarı