Ana içeriğe atla

aaa

LOKMACHO DÜNYAYA AÇILIYOR

14.03.2019 - 13:51

Yeni nesil lokma markası Lokmacho’nun genç girişimcisi, Türkiye’de 28 şubeleri olduğunu belirterek Bakü, Moskova ve Köln’de de yakında hizmet vermeye başlayacaklarını söylüyor.

Lokmacho, geçen yıl eylül ayında İstanbul Bağdat Caddesi’nde ilk şubesini açan yeni nesil lokmacılardan biri. Çok hızlı büyüyen firmanın Bakırköy, Kadıköy Bahariye Caddesi, Acıbadem, Watergarden, Taksim, İzmit Dolphin AVM karşısı, İzmir Alsancak, Sakarya, Beylikdüzü, Gaziantep Şahinbey başta olmak üzere İstanbul’da 12, Türkiye genelinde 28 şubesi mevcut.
Markanın genç sahibi, ismini öne çıkarmak istemediğini iletiyor. “Kârlılık oranımız çok yüksek ve doğru yerlerde doğru reklamlar yaptık.” diyen girişimci, kaliteli malzemeler kullandıklarını, gerçek Belçika çikolatasıyla çalıştıklarını vurgulayarak şunları söylüyor: “Los Angeles’ta master yaparken aynı zamanda 802 şubesi olan bir şirkette çalışıyordum. California bölge sorumlusu olarak... Orada donat işi de yapıyorduk biz. Donatta bildiğiniz gibi çikolatalı ve dolgulu sunumlar var. Türkiye’ye döndükten sonra aynı firmanın Yunanistan’da şube açtığını öğrendim. Daha sonrasında bir tasarım aşamasına girdik. Makinacı, mimar ve grafik tasarımcılarla görüşmeler yaptık. Donattan esinlenerek ve Yunanistan’daki şubenin konseptini bir araya getirerek böyle bir sonuç ortaya çıkardık. İlk şubemizi geçtiğimiz eylülde açtık ve Bağdat Caddesi’nden işe başladık.” 
Genç girişimci, bu işte ilk olmadıklarını belirtiyor: “Bizden önce bu işe giren iki firma daha var. Biz onlardan sonra başladık.”
Şu an Türkiye’nin değişik yerlerinde 28 şubesi olan Lokmacho, ayrıca Bakü, Moskova ve Köln’de de şube açmak üzere: “Birkaç hafta içinde açılacaklar. Bunun dışında Bağdat Caddesi ve Alaçatı’da kendimize ait yerlerimizin inşaatını başlattık. Ayrıca Los Angeles Santa Monica’da yer bakıyoruz. Bir şube de oraya açacağız.”

YATIRIM BEDELİ 130-140 BİN TL 
Genç girişimciye diğer şubelerin kendilerine mi ait, yoksa franchise mı olduğunu soruyoruz: “Diğer yerler franchise. Şu an Samsun, Ordu, Gaziantep, Muğla Fethiye, İzmir, Kocaeli, Sakarya’da şubelerimiz var. Konya ve Ankara için anlaşmalar yaptık. Şubelerimizin 12 tanesi İstanbul’da. Beylikdüzü’nden Kurtköy’e kadar farklı ilçelerde şubelerimiz var.”
Genç girişimciye son olarak franchise şartlarını soruyoruz: “Ortalama yatırım bedelimiz 130-140 bin TL civarında. Bu fiyatı A’dan Z’ye anahtar teslim gibi düşünebilirsiniz. Tüm eğitim zaten bizim tarafımızdan veriliyor. Kâr marjımız yüzde 40. Bir şubenin günlük müşteri sayısı 350-500 arasında. 25 bin + KDV franchise bedelimiz var. İş esnasında da cirodan yüzde 5 payla çalışıyoruz.” 

arf

Yukarı