Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

MİSAFİRLERİMİZ GÜVENLİKTE ANLAYIŞLI

07.03.2017 - 17:47

Meysu Outlet AVM Müdürü Adnan Gördüm, “Misafirlerimizin güvenlik önlemleri konusunda bizlere çok anlayışlı davrandığını, alınan güvenlik tedbirlerinin hepimizin yararına olduğunun bilincinde olduklarını ve özellikle kritik dönemlerde güvenlik görevlilerimizin işlerini kolaylaştırdıklarını söyleyebiliriz” dedi.

Artan terör saldırıları AVM’lerde güvenlik sorununu gündeme getirdi. AVM’nizde güvenlik standartları nasıl işliyor, hangi tedbirleri alıyorsunuz?    
Maalesef özellikle son dönemlerde artan terör olayları nedeniyle, halkımızda oluşan tedirginlik, insanımızın günlük yaşam alışkanlıklarını değiştiriyor, dolayısıyla kalabalık yerlere gitmeme ve bu tarz yerlerden uzak durma gibi yeni davranışların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu da doğal olarak alışveriş merkezlerine olan talebin zayıflamasına neden oluyor. Bizler alışveriş merkezlerinin yöneticileri olarak, terör olayları başlamadan önce dahi profesyonel güvenlik şirketleri ile çalışarak, alışveriş merkezlerinin misafirlerimiz için güvenli yerler olması adına bütün tedbirleri alıyor ve her türlü noktada risk analizini yaptırarak, bunlara göre etkin önlemler alıyorduk. Malumunuz üzere güvenlik şirketlerimiz 5188 sayılı güvenlik yasasına göre kurulmuş ve emniyet müdürlüğüne bağlı özel güvenlik şube müdürlükleri vasıtası ile denetlenen kuruluşlar. Alışveriş merkezleri ile alakalı yapılan her türlü güvenlik planı özel güvenlik şube müdürlüğüne sunuluyor ve denetleniyor.
En son olarak yayınlanan yönetmelikte ise alışveriş merkezlerinin otoparklarına girişlerde plaka tanıma sistemleri ve araç altı tarama sistemleri konulması istendi. Bu sistemler direkt olarak emniyet müdürlüğü ile senkronlu çalışacak ve oradaki uzmanlar tarafından denetlenecek. Bunun yanı sıra AVM kapı girişlerine metal dedektör ve güvenlik görevlisi konulması mecburi hale getirildi, bu alanlar ile kritik noktaların CCTV sistemleri ile izlenmesi ve ayrıca en az bir ay kayıtların saklanması mecburiyeti getirildi. 

Aldığınız güvenlik tedbirleri misafirleriniz tarafından nasıl karşılanıyor? Misafirleriniz ne yönde talepte bulunuyorlar? 
Misafirlerimizin bu konuda bizlere çok anlayışlı davrandığını, alınan güvenlik tedbirlerinin hepimizin yararına olduğunun bilincinde olduklarını ve özellikle kritik dönemlerde güvenlik görevlilerimizin işlerini kolaylaştırdıklarını söyleyebiliriz. Bu gerçekten çok memnuniyet verici  bizler için.

Elektronik güvenlik sistemlerinde hangi trendler ön planda? Bu sistemler neye göre şekilleniyor?       
Güvenlik sistemleri her zaman güvenlik ihtiyaçlarına göre şekilleniyor ve bu doğrultuda belirleniyor. Ancak şu an için kanuni gereklilikler açısından bakarsak; Alışveriş merkezlerinin tüm noktalarını kapsayan CCTV sistemleri ki bu sabit ve hareketli yani takip edebilen kameralardan oluşuyor. Bunun yanı sıra, alışveriş merkezlerinin girişlerinde bulunan metal dedektör kapılar, metal yoğunluklu istenmeyen cisimlerle içeri girilmesine olanak vermiyor. Ayrıca yine yukarıda bahsettiğim gibi otopark girişlerinde plaka tanıma sistemleri ile araç altı tarama sistemleri bulunuyor. Öte yandan kanuni mecburiyet olmamakla birlikte alışveriş merkezleri kapı girişlerinde X-Ray cihazları konulabiliyor, bazı alışveriş merkezleri ise CCTV sistemine bağlı olarak yüz tanıma sistemleri uyguluyor.

GALATA

Yukarı