Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Müşterilere üst seviyede alışveriş deneyimi...

09.11.2017 - 10:41

Alışveriş merkezlerinin bulundukları bölgelere önemli katkıları olduğunu söyleyen Forum Erzurum AVM Müdürü Caner Sabaner, şehirler gelişip büyüdükçe AVM’lerin sayısının artacağını ve yatırımların tüketici ihtiyaçları çerçevesinde şekilleneceğini ifade etti.                                

AVM sektöründeki büyümeyi ve bu büyümenin perakende sektörüne yansımalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Gerek AVM sektöründeki büyümeyi, gerekse büyümenin perakende sektörüne yansımalarını olumlu gelişmeler olarak değerlendiriyoruz. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin aylık AVM endeksi, Ağustos 2017 için açıkladığı perakende ciro endeksinde bir önceki yıla göre yüzde 32,4 oranında bir artışa işaret ediyor. Gerek perakende cirosu gerekse AVM ziyaretçi endeksindeki bir yükseliş göze çarpıyor. Ayrıca ziyaret sayısı endeksinde de bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6’lık bir artış ortaya konuluyor. Bizim de Forum Erzurum olarak 2018 yılında daha önce olduğu gibi alışveriş merkezimizin fiziki yapısına ve mağaza karmamıza yatırım planlarımız mevcut. 

Sizin de bildiğiniz üzere dijitalleşmeyle birlikte değişen tüketici ihtiyaç ve beklentileri söz konusu… Peki, AVM’ler bu değişen beklenti ve ihtiyaçlara cevap vermek adına ne gibi çalışmalar yürütüyor? 
2009’dan bu yana Forum Erzurum olarak şehrimizin ve bölgenin perakende alanında nabzını tutmaya devam ediyoruz. Alışveriş merkezimizin Erzurum’a ilk defa kazandırdığı markalar var. Bu markalarla birlikte sekiz senedir, ziyaretçilerimize en üst seviyede alışveriş deneyimi yaşatmak her zaman öncelikli hedefimiz oldu. Bu bağlamda Forum Erzurum’un şehrimizin ve bölgenin perakende gelişimi açısından bir lokomotif olduğunu söyleyebilirim. Perakende sektöründe kapsamlı bir dönüşüme neden olan dijitalleşmeyi de bu misyonumuz kapsamında iş süreçlerimize entegre ediyoruz. Değişen ziyaretçi beklentilerine ve AVM dünyasının dinamik yapısına uygun projelerimizle Erzurum’a hizmet etmeye devam edeceğiz. 

AVM sektörünün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Mesela AVM sayılarındaki artış devam edecek mi ya da etmeli mi? Yeni yatırımlarda ne gibi değişkenler söz konusu olabilir?
Forum Erzurum, 2009 yılından bu yana Erzurum’a ve çevresine toplamda 106 mağaza ve restoranla hizmet veriyor. Erzurum’u ve çevre illeri alışveriş merkezi kavramıyla tanıştırma özelliğimiz bulunuyor. Bu bağlamda yöremizde bir ilke imza attık. 2009 yılından beri Erzurum’da yaklaşık bin 500 kişiye istihdam yaratma fırsatını yakalamış olmak bizler için ayrı bir gurur kaynağı. Bölgede hep beraber yaşayarak gördüğümüz üzere alışveriş merkezlerinin ihtiyaç, sosyal katkı ve deneyim boyutlarında bulundukları bölgelere çok önemli katkıları oluyor. Bu doğrultuda, ihtiyaç duyulan noktalarda AVM’lerin daha yoğun varlık göstereceğini, şehirler gelişip büyüdükçe AVM’lerin sayısının da artacağını ve yatırımların tüketici ihtiyaçları çerçevesinde şekilleneceğini söyleyebiliriz.

GALATA

Yukarı