Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Türkiye’nin ilk yeşil AVM’si: Forum Erzurum

19.01.2018 - 10:06

Forum Erzurum’un bölgenin perakende gelişimi açısından bir lokomotif olduğunu söyleyen AVM Müdürü Caner Sabaner, “Alışveriş merkezimizin Erzurum’a ilk defa kazandırdığı markalar var, bu markalarla birlikte ziyaretçilerimize en üst seviyede alışveriş deneyimi yaşatmak her zaman öncelikli hedefimiz” dedi.

AVM’lerin birçoğu kurulduğu şehrin gerek ekonomik gerekse kültürel yapısına etki ediyor. Peki, Forum Erzurum’un şehir ekonomisine katkıları nelerdir, kısaca öğrenebilir miyiz? Bir de şehirdeki sosyal hayata katkılar var… Forum Erzurum sosyo-kültürel olarak şehri nasıl etkiledi veya etkiliyor?
Forum Erzurum olarak 2009 yılından bu yana Erzurum’a ve çevresine birçok mağaza ve restoranımızla hizmet veriyoruz. 32 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olan Forum Erzurum, kurulduğu günden beri Erzurum’da yaklaşık bin 500 kişiye istihdam yaratma fırsatını yakalamış bir alışveriş merkezi. Gurur kaynağımız olan bu istihdam gücümüzün yanı sıra, Erzurum ve çevresinden sektörde gözlemlenen metrekare-ziyaretçi ortalamasının çok üstünde bir performansla hizmet veriyoruz. Erzurum halkı ve çevre illerin sakinlerinin yanı sıra, şehri ziyaret eden turistlerin, üniversite öğrencilerinin ve akademisyenlerin de buluşma noktası olan Forum Erzurum, kent kültürünün önemli noktalarından birisi haline geldi. Forum Erzurum olarak, çağdaş mimari ile yöresel ve tarihsel elementleri bir araya getiriyor, Erzurum şehrine yeni ve farklı bir atmosfer katıyoruz. Erzurum’un yöresel mimarisinin modern bir yorumu olan projemizin cephelerinde doğal taş, metal ve cam kullanıldı. Sürdürülebilir mimari örneklerinden biri olarak tasarlanan binamızda estetik ve etik öğeler birlikte geliştirilerek, fonksiyondan ödün vermeden bir sentez oluşturulmaya çalışıldı.
Atatürk Üniversitesi başta olmak üzere çeşitli devlet kurumlarına ev sahipliği yapan ve bölgesel bir idari merkez olma niteliği taşıyan Erzurum, bu özelliği ile gün içinde çevre illerden önemli bir ziyaret trafiği oluşmasını sağlıyor. Forum Erzurum gerek Atatürk Üniversitesi’ne ve şehrin konut yapılaşmasının yoğun olduğu bölgelerine, gerekse kış turizmi için yeni bir merkez olan Palandöken’e çok yakın mesafede konumlanıyor. Havaalanının sağladığı ulaşım kolaylığı ile Erzurum, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olmaya aday bir şehir. Sunacağı farklı eğlence ve dinlenme olanakları ile Forum Erzurum da bölge halkı için bir uğrak noktası olarak sayılıyor. Aynı zamanda yakın yerleşim alanlarına yürüyüş mesafesinde bulunan Forum Erzurum’a uzakta veya çevre illerde yaşayanlar da otomobil veya toplu taşıma araçlarıyla rahatça ulaşabiliyor.
Alışveriş merkezimizin Erzurum’a ilk defa kazandırdığı markalar var, bu markalarla birlikte ziyaretçilerimize en üst seviyede alışveriş deneyimi yaşatmak her zaman öncelikli hedefimiz oldu. Bu bağlamda Forum Erzurum’un şehrimizin ve bölgenin perakende gelişimi açısından bir lokomotif olduğunu söyleyebilirim.

Forum Erzurum pek çok uluslararası platformdan ödülle dönen başarılı bir AVM… Peki, bu başarının altında yatan etmenler sizce neler?
Forum Erzurum, Türkiye’de ilk kez yeşil AVM yatırımı yapılmış bir tesis. Bu açıdan kuruluş yatırımlarımız bile zamanın çok ötesinde. Forum Erzurum, “çok iyi” dereceyle Türkiye’nin Breeam Sertifikası’na sahip ilk binası ve ilk yeşil alışveriş merkezi olma özelliğine sahip. Ziyaretçilerimize sunduğumuz hizmeti iyileştirmek için her geçen gün yeni planlar ve projeler üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Yaptığımız çalışmalar, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi’nin (ICSC) gerçekleştirmiş olduğu Solal Marketing yarışmasında ödüle layık görüldü. “Kimliğini Göster, İndirimi Yakala” kampanyası ile “Satış Etkinleştirme” kategorisinde SOLAL Gümüş Ödül’e sahip olduk. Forum Erzurum’un ve şehrimiz Erzurum’un adını uluslararası arenada duyurmuş olmak bizleri onurlandırdı.
Tüm bu örneklere baktığımızda başarımızın altında ziyaretçilerimize sunduğumuz hizmetleri uluslararası standartlarda tutma hedefimizin yanı sıra, Multi gibi çok uluslu bir yapının getirdiği deneyimin de katkısının büyük olduğunu görüyoruz. Multi, 14 Avrupa ülkesinde 130 alışveriş merkezi yatırımına ve yönetimine sahip uluslararası bir şirket. Yılda 400 milyon ziyaretçiyi, alışveriş merkezlerindeki 6 binden fazla mağazada ağırlıyor. Bu yapı içerisinde Multi Türkiye, 14 alışveriş merkeziyle en büyük paya sahip bulunuyor. Bu altyapı ve deneyimden aldığımız bilgi birikimi, Erzurum’a ve bulunduğumuz bölgeye yakışan hizmet çizgimizin sürekliliğini sağlıyor. 

Forum Erzurum her zaman güncel kalmak ve sürdürülebilir olmak adına ne gibi çalışmalar yürütüyor. Mesela bünyenizde bu amaca ilişkin yenilenmeler söz konusu oluyor mu? Forum Erzurum’un 2018’e yönelik plan ve projeleri hakkında bilgi alabilir miyiz? Bu yıl için neler düşünüyor ve gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz?
Forum Erzurum olarak sürdürülebilirlik adına pek çok çalışma yürütüyoruz. Multi’nin gücüyle sektörün dünyadaki gelişimini yakından takip etme imkanımız bulunuyor. Öte yandan ziyaretçilerimizin ihtiyaç ve isteklerini de yakından takip eden bir hizmet anlayışını benimsiyoruz. Yönetimsel anlamda alınan tüm kararlar, beklenti ve ihtiyaçlara göre şekillenirken, yeni küresel akımları da iş süreçlerimize hızlıca dahil edebiliyoruz. Bu çerçevede 2018 yılında yapmayı planladığımız yeni yatırımla Forum Erzurum’da teras alanlarının kapatılması, dış cephe dekorasyonlarının değiştirilmesi, tüm AVM iç alan mobilyalarının değişimi ve konforun artırılması, tüm tuvalet, mescit, bebek bakım odalarının yenilenmesi gibi bir takım değişikliler planladık ve uygulamaya başladık. Önümüzdeki süreçte aynı kararlılıkla çalışmalarımıza devam ederek başarılarımızı katlamayı hedefliyoruz.

GALATA

Yukarı