28 Şubat 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Enerji Son Dakika

BAKÜ, HAZAR BÖLGESİNİN EN PRESTİJLİ ETKİNLİĞİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

31 Mayıs – 3 Haziran tarihleri ​​arasında Bakü şehri Hazar bölgesinin en prestijli enerji etkinliği olan Bakü Enerji Haftası’na ev sahipliği yapacak. Bakü Enerji Haftası kapsamında 28. Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı “Caspian Oil & Gas”, 11. Hazar Uluslararası Elektrik ve Yeşil Enerji Fuarı “Caspian Power” ve 28. Bakü Enerji Forumu düzenlenecek.

Bakü Enerji Haftası kapsamında düzenlenecek etkinliklerde Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, Gürcistan, İspanya, İsrail, İtalya, Kazakistan, Monako, Hollanda, Özbekistan, Suudi Arabistan, Rusya Federasyonu, Tayland ve Türkiye’den şirketler temsil edilecek. “Caspian Oil & Gas” ve “Caspian Power” sergileri Bakü Fuar Merkezi’nde, Bakü Enerji Forumu ise ekolojik konseptte inşa edilen Bakü Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Azerbaycan’da uluslararası sergiler düzenlenmesi girişimi milli lider, bağımsız Azerbaycan devletinin kurucusu, ünlü politikacı ve devlet adamı Haydar Aliyev tarafından ortaya atıldı. 1994 yılında etkinlikler ilk düzenlendiği günden itibaren milli lider tarafından desteklenmiştir. Bu yıl milli lider Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yıl dönümü. Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev 2023 yılının ülkemizde “Haydar Aliyev Yılı” ilan edilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı. Bu anlamlı olay takvimdeki tüm fuarların programlarında yer alacaktır.

“Caspian Oil & Gas” sergisi artık 27 yıldır petrol, gaz ve enerji sektöründe önemli bir işbirliği platformu haline geldi. Her yıl Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in açılış törenine katılması serginin yüksek statüsünü bir kez daha teyit etmektedir. Uzun yıllardır başarıyla düzenlenen fuara ABD, Büyük Britanya, Türkiye ve diğer ülke başkanları tebrik mektuplarını göndermekteler. Bakü Enerji Haftası’na geleneksel olarak üst düzey konukların katılması bekleniyor.

Etkinliğin birçok ülkeden firmaları Bakü’de toplaması tesadüf değil. Azerbaycan’ın başkenti bir süredir prestijli etkinliklerin düzenlendiği, önemli kararların ve işbirliklerinin tartışıldığı bir yer haline geldi. Ayrıca Azerbaycan’ın enerji alanında uyguladığı başarılı politika sonucunda ülkemiz enerji sektörüne şimdiden damgasını vurmuştur. Bugün Azerbaycan sadece kendisinin değil diğer ülkelerin de enerji güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

“Caspian Oil & Gas” Fuarı’nda Hazar bölgesinin önemli petrol ve doğalgaz projeleri ile bölgedeki enerji güvenliği ele alınacak. Fuarın petrol ve doğalgaz rezervlerinin işlenmesi, petrol ve gaz taşımacılığı ve üretimi, boru hattı güvenlik sistemlerinin sağlanması, petrol/gaz işleme, enerji sektöründe inşaat ve montaj işleri, yenilikçi teknolojiler, mali ve hukuki hizmetler, kimya endüstri vb. önemli konuları kapsamaktadır.

“Caspian Oil & Gas” fuarı ile aynı tarihlerde düzenlenecek diğer bir etkinlik ise Hazar Uluslararası Elektrik ve Yeşil Enerji Fuarı “Caspian Power” olacak. Fuarın gündeminde uluslararası ve yerel firmaların elektrik ve yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve kullanılması alanındaki yenilikler ve ilgili öneriler yer alacak. Fuarda güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, termal enerji, nükleer enerji, mühendislik ve enerji ekipmanları, elektrikli araçlar ve elektrikli arabalar, enerji ve kaynak tasarrufu sağlayan teknolojiler ve diğer konular ele alınacak. Fuar kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.

Fuar sezonu Bakü Enerji Forumu ile tamamlanacak. Forumda hem Azerbaycan, hem de Hazar bölgesi için önemli olan enerji konuları ele alınacak. Geleneksel olarak foruma 600’den fazla temsilci katılacaktır. Etkinlikte geçiş döneminde küresel enerji güvenliği, Azerbaycan enerji sektörünün Avrupa’nın enerji güvenliği ve enerji dengesindeki rolü vb. dahil olmak üzere geçiş döneminde yeni enerji koşullarına ilişkin tartışmalar yapılacaktır. Yeni küresel enerji düzeninin gelişme senaryolarına ayrılan yuvarlak masa toplantısında küresel enerji geçiş süreci, enerji krizi sırasında enerji geçişini hızlandırmanın yolları gibi konular tartışılacak. Ayrıca Hazar bölgesinin yenilenebilir enerji kaynakları ve potansiyeli, bunları kullanma imkanları, yenilenebilir enerji kaynaklarının altyapısının geliştirilmesi, yeşil enerji alanında projelerin uygulanması konularına odaklanılacaktır.

Net sıfır emisyon, “Zero Waste” (Sıfır Atık) programı da Bakü Enerji Forumu’nda gündeme gelecek önemli konular arasında yer alıyor. İsrafı önlemeyi amaçlayan bir ilkeler bütünü olan “Zero Waste” programı forum çerçevesinde ilk kez uygulanacak. Bu amaçla etkinlik sırasında basılı medya kullanımı minimuma indirilecek, elektronik ortam tercih edilecek ve uluslararası “Zero Food Waste” (Sıfır Gıda Atığı) girişimine göre gıdaların optimum kullanımı ilkesi uygulanacaktır. Etkinliğin yapılacağı Bakü Kongre Merkezi ekolojik konseptte inşa edildi. Merkeze yerleştirilen güneş panelleri ile enerji kullanım maliyetlerinden tasarruf sağlanmaktadır.

Bu yıl düzenlenecek Bakü Enerji Haftası kapsamında Azerbaycan’ın Nahçıvan şehrinde özel bir mobil oturum düzenlenmesi bekleniyor. “Haydar Aliyev Yılı” bağlamında bu oturumda şehrin tarihi önemi yansıtılacaktır. Ayrıca panel oturumlarının yanı sıra etkinlik kapsamında kültür programı da gerçekleştirilecek.

Bakü Enerji Haftası Azerbaycan Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı ve Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) tarafından desteklenmektedir.

Ana sponsoru SOCAR olan Bakü Enerji Haftası’nın sponsorları: ACWA Power, AZEL SYSTEMS, Azeri M-I Drilling Fluids, AZFEN, Baku Steel Company, BP, Caspian Drilling Company, Caspian Marine Services, Equinor, EP Absheron, Global Energy Azerbaycan, Inpex, Improtex Motors, KOLİN İnşaat, MASDAR, Tekfen, TotalEnergies, Türkiye Petrolleri, Uniper şirketleridir. Boston Consulting Group Baku Energy Forum’un fikri ortağı olarak hareket etmektedir. BMW markasını temsil eden Improtex Motors firması, forumda yeni bir elektrikli otomobil modelini tanıtacak.

Etkinliğin organizatörü Iteca Caspian şirketi ve uluslararası ortakları – CEM FZ LLC, ITE E&C LLC, ICA Events, Metis Events, RE3/ Russian Energy Events Experts şirketleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir