24 Mayıs 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Belediye Son Dakika

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR’DEN AYDA 4,5 MİLYON KAMU YARARI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, şehri yarınlara hazırlayan akılcı yatırımlarını sürdürüyor. Evsel atıkların taşınmasında kullanılmak üzere araç filosuna yeni katılan 16 adet çekicinin hizmete alım töreninde konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 2022 yılından bu yana gerçekleştirdikleri araç alımları sayesinde ayda 4,5 milyon TL kamu yararı elde edeceklerini vurguladı.

Her geçen gün şehre değer katacak yatırım ve hizmetlerine bir yenisini ekleyen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını dört koldan sürdürüyor. Akılcı yatırımlarla sadece bugüne değil, yarınlara da yatırım yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; araç filosunu genişletmeye ve güçlendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen evsel atıkların taşınması operasyonunda kullanılmak üzere 16 adet çekicinin hizmete alım töreni gerçekleştirildi. Doğaya, insana ve üzerinde yaşayan her canlıya duyarlı yaklaşımıyla birçok yatırım ve projeyi hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, bu araçları alarak hem evsel atıkların sağlıklı bir şekilde taşınmasını sağlayacak hem de her ay 4,5 milyon TL tasarruf etmiş olacak.

Atık aktarma işlemleri için 62 milyonluk araç yatırımı

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi olarak en temel gayelerinin Balıkesir’i; insanın doğa ile uyum içinde yaşadığı, sürdürülebilir bir şehir haline getirmek olduğunu söyledi. Bu hedef doğrultusunda bir yandan yatırımlarla şehri güçlendirirken diğer yandan kurumsal kapasitelerini ve hizmet kalitelerini yükselttiklerini vurgulayan Başkan Yılmaz, “Kendi kendine yeten bir kurum olma gayretiyle araç filomuzun gücüne güç katıyoruz. 2014’ten 2021 yılı sonuna kadar hizmet alımı yoluyla gerçekleştirdiğimiz atık taşıma operasyonlarını 2022’den itibaren araç ve ekipman kiralayarak kendi bünyemizde gerçekleştirmeye başladık. Bu kapsamda 2022 yılı içinde; 30 adet dorse, 1 damperli dorse ve 2 adet çekici satın alımı yaptık. Bunun yanı sıra; 16 adet çekiciyi de araç filomuza katarak evsel atıkları taşıma işini tamamen öz kaynaklarımızla yapmaya başlıyoruz. Bu işi öz kaynaklarımızla yapmamız demek; aylık 4,5 milyon TL tasarruf ve kamu yararı demek. Bu işi, hizmet alımıyla sürdürmeye devam etseydik Büyükşehir olarak her ay 8 milyon TL para harcayacaktık. Kurduğumuz sistemle bu maliyeti, 3,5 milyona kadar düşürdük. Filomuza kattığımız araçların toplam maliyeti ise 61 milyon 452 bin lira.” diye konuştu.

Balıkesir’de başarı hikâyesi yazıyoruz

Her geçen gün daha güzel bir Balıkesir’i inşa etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Yücel Yılmaz, devamında şöyle konuştu: “Rakamlarla buna örnek verecek olursam; aktarma istasyonu sayımız 2019’da 5 iken, 2022’de bu sayıyı 14’e çıkardık. 2019’da yalnızca 157 bin 850 m3 olan ıslah ve rehabilitasyon miktarımızı yaklaşık 3,5 milyon m3’e çıkardık. 2019’da üretilen enerji miktarı sıfır iken şu anda yıllık, 40 bin 100 megavat enerji üretir hale geldik. 2019’da düzenli depolama oranımız %60 iken şimdi %100’e ulaştık. Büyükşehir Belediyesi olarak günlük ortalama bin 100 ton atığı taşıyoruz. Taşıdığımız bu atıklardan ürettiğimiz enerjiyle 50 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılıyoruz. Çevre için, insan için, gelecek için Balıkesir’de güzel bir başarı hikâyesi yazıyoruz. Balıkesir; Türkiye yüzyılında, ülkenin parlayan yıldızı olacak.

BALIKESİR, 450 BİN TON ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİYOR

2050’ye kadar karbonsuz bir kent oluşturmak amacıyla, dünyadaki en büyük kentsel iklim ve enerji inisiyatifi olan İklim ve Enerji İçin Küresel Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni, Belediye Meclis kararıyla imzalayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, çevre ve iklim konusundaki çalışmalarına devam ediyor. İklim ve çevre konusunda kalıcı çözümler üretme konusunda önemli adımlardan biri olan vahşi depolama alanlarının ıslahı ve evsel atıkların rehabilite edilmesi ile ilgili çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı; planlı rehabilite ve ıslah çalışmaları ile 2023 yılı sonuna kadar toplamda 3 milyon 226 bin m3 katı atığın bertarafını sağlayacak.

25 milyon m3 metan gazının atmosfere salınımı engellendi

2019 yılı Aralık ayında devreye alınan Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda enerji üretim tesisi ile çöpten enerji üreten Büyükşehir Belediyesi, yıllık ortalama 450 bin ton çöpü işleyerek 50 bin hanenin aylık enerji ihtiyacını karşılıyor. Böylelikle, bu zamana kadar iklim değişikliğine sebep olan yaklaşık 30 milyon m3 metan gazının, atmosfere salınımını engellendi. Hem Balıkesir hem de ülke ekonomisine katkı sağlayan tesis, Türkiye’ye örnek bir çevre projesi olarak nitelendiriliyor. Balıkesir’de çöpü sorun olmaktan çıkarıp ekonomik ve ekolojik değere dönüştüren Büyükşehir, atık yönetimini de ilçe belediyeleriyle koordineli olarak sağlıklı bir şekilde yürütüyor.

Evsel atıklar düzenli depolanıyor

Büyükşehir, il genelinde ilçe belediyeleri tarafından; ev, işyeri ve sokaklardan çöp kamyonları ile toplanan sıkıştırılmış evsel atıkları, ilçelerde bulunan Büyükşehir Belediyesi işletmesindeki Aktarma İstasyonlarından treylerlere transfer ediliyor. Çekiciler vasıtasıyla Altıeylül ilçesindeki Büyükşehir Belediyesi Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne getirilen evsel atıklar, düzenli depolama sahasında depolanıyor.

Aktarma istasyonu sayısı artırılıyor

İl genelinde daha hızlı ve sağlıklı hizmet verebilmek amacıyla 16 olan aktarma istasyonu sayısını artırmak amacıyla çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi, Marmara Adası’nda da aktarma istasyonu çalışmalarını sürdürüyor.

Evsel atıklardan elektrik üretiliyor

Aktarma İstasyonları ve atık transferleri vasıtasıyla, evsel atıkların vahşi depolanmasının önüne geçip, metan gazı salınımını önleyerek iklim değişikliği ile mücadele eden Büyükşehir Belediyesi, düzenli depolanan evsel atıklardan elektrik enerjisi üretiyor. Vahşi depolama alanlarının ortadan kaldırılmasıyla; yangın riski önleniyor, karbondioksit emisyonları, gürültü, görüntü kirliliği azalıyor. Ayrıca trafik yükü azaltılarak; yakıt, işgücü ve zamandan tasarruf ediliyor.

DÜNYAYA ÖRNEK SIFIR ATIK ADASI

Atık yönetimi ve temiz çevre politikalarıyla örnek projelere imza atan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek “Sıfır Atık Adaları” projesini hayata geçirdi. Gelecek nesillere daha temiz ve daha yaşanılabilir bir çevre bırakmak amacıyla uygulamaya alınan proje kapsamında tüm koşulların sağlandığı Ekinlik Adası, Türkiye’nin ilk atıksız adası olarak tarihe geçti. Marmara ve Avşa Adaları’nda da atıksız ada çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdüren Büyükşehir Belediyesi; Marmara, Ekinlik ve Avşa Adalarında bulunan düzensiz depolama sahalarında gerçekleştirdiği çalışmalarla, 14 futbol sahası büyüklüğünde alanın ıslahını tamamladı. Sürdürülen çalışmalarla çok yakında Marmara ve Avşa Adaları da atıksız adalar haline gelecek.

Döngüsel ekonomiye katkı

Atık kaynaklı oluşan sera gazı emisyonlarını azaltan Büyükşehir, Balıkesir’i iklim değişikliğine dirençli bir kent haline getiriyor. Ayrıca adanın dört bir yanına yerleştirilen atık kumbaraları aracılığıyla da elektronik atık, atık pil, tekstil atığı ve bitkisel atık yağları ayrı ayrı toplayan Büyükşehir Belediyesi; geri dönüşüm oranını artırarak döngüsel ekonomiye katkı sağlıyor. Organik atıklar kompost, gübre haline getirilip park ve bahçelerde kullanılacak. Ayrıca bundan sonra adalarda, plastik poşet kullanılmayacak.

Ada halkı çok memnun

“Atıksız Adalar” projesini hayata geçiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a çevreye duyarlılığı konusunda teşekkür eden ada halkı, uygulamadan oldukça memnun kaldı. Marmara Adalar Belediyesi’nin de tam desteğiyle uygulanan proje kapsamında Marmara Adaları’nın geleceğine en büyük yatırım yapılıyor.

Ekinlik Adası, ekolojik ada prensibiyle enerjisini adada kurulan güneş enerji sisteminden, suyunu ise arıtılmış deniz suyundan elde ediyor.

BALIKESİR’DE ÖĞRENCİYE 25 MİLYONLUK DESTEK

Öğrenci Dostu Şehir Balıkesir’in inşası noktasında birçok projeyi hayata geçiren Türkiye’nin en genç Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın öğrencilere yaptığı büyük ulaşım desteği ailelerin yüzünü güldürdü. Geçtiğimiz yıl 4,5 TL olan KYK-Kampus Hattı sefer ücretini, öğrencilere özel hazırlanan abonman tarifeleriyle 2.80 TL’ye kadar düşüren Başkan Yücel Yılmaz, bu kez de öğrencilere 2022-2023 Eğitim – Öğretim yılı için yaklaşık aylık olarak 3 milyon lira, eğitim öğretim süresi sonuna kadar da 25 milyon TL’lik ulaşım desteği sağlıyor. 1 Ocak itibariyla yürürlüğe giren tarife kapsamında, ilçeler arası mesafe ve biniş oranlarına göre hesaplanan 19 hatta, BALKART kullanan öğrenciler için yüzde 40 ila yüzde 75 arasında indirimli biniyor.

Öğrenciler indirimlerden mutlu

İlçelerden özel işletilen minibüslerle Balıkesir’e gelen öğrenciler “Haftada en az 3 kez minibüsleri kullanıyoruz. Fiyatların düşmesi çok iyi oldu, kalan parayı kendi özel ihtiyaçlarımıza ayırabiliyoruz. Her şey zamlanırken fiyatların yarı fiyatına inmesine çok şaşırdık. Öğrencileri düşündüğü için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a çok teşekkür ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir