4 Mart 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi

BANKALARIN FİNANSAL PERFORMANSI YÜKSELDİ

Küresel çapta yükselen enflasyon ve emtia fiyatlarının artışının getirdiği belirsizlik ve dalgalanmaların yılın ortalarından itibaren sürmesine rağmen istikrarlı büyümesini sürdüren bankalar, 2022 yılı 3. çeyreğinde aktif büyüklüklerini artırarak ekonomiye sağladıkları katkıyı sürdürdü.

TSKB’NİN AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ 108,3 MİLYAR TL OLDU

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), 2022 yılının 3. çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarında bankanın toplam aktif büyüklüğü 2022 yılının ilk dokuz ayında, yüzde 29 artışla 108,3 milyar TL’ye ulaştı. Aktifler içerisinde 70’lik paya sahip kredi portföyü ise aynı dönemde yüzde 18 büyüme kaydederek 75,5 milyar TL oldu. TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, yaptığı değerlendirmede, “2022 yılının ilk dokuz aylık döneminde sürdürülebilir üretim ve kalkınma için somut değer üretmeye devam ettik. Sürdürülebilirlik temalı yatırımların finansmanının yanı sıra yatırım bankacılığı ve danışmanlık hizmetlerimizle müşterilerimize yenilikçi ve alternatif çözümler sunmayı sürdürdük.” diye konuştu.

GELECEK VARLIK’IN TOPLAM YATIRIMI 200 MİLYON TL’Yİ GEÇTİ

Tahsili gecikmiş alacaklar için yaptığı yatırımlarla bankacılık sektörüne kaynak oluşturmayı sürdüren Gelecek Varlık, yılın ilk 9 ayındaki toplam yatırım tutarını 204 milyon TL’ye taşıdı. Şirket bu dönemde tahsilatını geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 59,2 artırarak 789,7 milyon TL’ye yükseltti. Yaz aylarını da kapsayan 3. çeyrek boyunca aylık tahsilat ortalamasının 100 milyon TL’ye yaklaştığına dikkat çeken Gelecek Varlık Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan, “Faiz oranları enflasyona oranla düşük seyrettiği zaman borç ödemek daha az maliyetli. Bu tip dönemlerde müşterilerimizin borç ödeme yönündeki eğilimlerinin ve kapasitelerinin arttığını görüyoruz. Tahsilatlarımızın güçlü seyrettiği bu süreçte elde ettiğimiz kaynağı da geleceğe dönük yeni yatırımlara dönüştürüyoruz.” dedi.

İŞ BANKASI’NDAN EKONOMİYE 940,9 MİLYAR TL DESTEK

Türkiye İş Bankası, Eylül 2022 itibarıyla aktif büyüklüğünü 2021 yıl sonuna göre %39,3 artışla 1,29 trilyon TL’ye yükseltti. Aynı dönemde nakdi kredi hacmini 711,6 milyar TL’ye, gayrinakdi kredi hacmini 229,3 milyar TL’ye çıkaran bankanın, ekonomiye sağladığı toplam kaynak tutarı 940,9 milyar TL’ye ulaştı. İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, ilk 9 aylık finansal sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde, 2024 yılında 100. yaşını kutlayacak olan Bankanın yaklaşık bir asırdır Türkiye’nin iktisadi gelişimine katkı sunduğunu vurgulayarak, “Sağlam finansal yapımızın desteği ve kaliteli hizmet sunumumuzla sağlıklı büyüme stratejisini kararlılıkla uygulayarak, ülke ekonomisine destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

VAKIFBANK’IN AKTİF BÜYÜKLÜĞÜ YÜZDE 80 ARTTI

Aktif büyüklüğünü geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 oranında artıran VakıfBank, 2022 yılının 3. çeyreğinde 1,4 trilyon TL aktif büyüklüğe ulaştı. Nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla milli ekonomiye 1 trilyon 42 milyar TL destek veren VakıfBank, yılın ilk dokuz ayında elde ettiği 22 milyar 880 milyon TL brüt kârından 7 milyar 270 milyon TL vergi karşılığı ayırarak, 15 milyar 610 milyon TL net kâr elde etti. VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, küresel ekonomilerde büyüme oranlarının yavaşlamasına rağmen Türkiye ekonomisinin dünya ekonomilerinden pozitif anlamda ayrıştığına dikkat çekti.

ODEABANK KARLI BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

2022’nin ilk yarısında karını artıran Odeabank, güçlü performansını 3. çeyreğe de taşıdı. Banka 2022 yılının 3. çeyreğinde, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 141 milyon TL seviyesinde olan net kârını 703 milyon TL seviyesine yükseltti. Odeabank 2022 yılının dokuz aylık döneminde aktiflerini 63,7 milyar TL’ye, mevduatlarını ise 44,8 milyar TL’ye taşıdı. Odeabank’ın 2022 yılının 3. çeyreğinde toplam brüt kredileri 32,5 milyar TL’ye, Türk lirası cinsinden gayri nakdi kredi hacmi de geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 170 büyüyerek 8.5 milyar TL seviyesine ulaştı. On yıl içinde Türkiye’nin en büyük 10 bankası arasına girmeyi başardıklarını söyleyen Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, “Müşteri odaklı yaklaşımımız ve insan kaynağına verdiğimiz değer sayesinde müşterileri tarafından güvenle tercih edilen ve alanında fark yaratan bir banka olmayı başardık.” dedi.

TÜRKİYE FİNANS’TAN EKONOMİYE 97,7 MİLYAR TL KATKI

Sürdürülebilir ve kârlı büyüme stratejisini 3. çeyrekte de koruyan Türkiye Finans, aktif büyüklüğünü geçen yıl sonuna göre yüzde 36 arttırarak 157 milyar lira seviyesine çıkarmayı başardı. Milli ekonomiye sağladığı katkıyı nakdi ve gayri nakdi fonlarla 97,7 milyar liraya ulaştıran kurum, üretim ve ticaretin devamlılığına katkı sunan finansman çeşitliliği ile fon kullandırımını yüzde 30 arttırarak 80 milyar lira seviyesine ulaştırdı. Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam, “Milli ekonomiye sağladığı katkıyı her çeyrek istikrarlı bir şekilde arttıran kurumumuz, nakdi ve gayri nakdi fonlarla bu katkıyı 100 milyar (97,7) liraya yakın bir seviyeye ulaştırmayı başardı. Diğer taraftan üretim ve ticaretin devamlılığı için esnafı ve üreticiyi desteklemeyi sürdüren Türkiye Finans, artan fon kaynağını finansman hacmini büyütmek için kullanarak ekonominin can damarı olan KOBİ’leri sağlıklı bir şekilde finanse etmeyi hedefledi.”

ALTERNATİF BANK’TAN EKONOMİYE 53 MİLYAR TL DESTEK

Alternatif Bank’ın 2022 yılının 3. çeyreğinde konsolide rakamlarına göre toplam aktif büyüklüğü, 2021 yıl sonuna oranla %31’lik artışla 66 milyar TL seviyesine ulaştı. Bankanın bu dönem sonu itibarıyla nakdi ve gayri nakdi kredilerle ülke ekonomisine sağladığı destek ise yine geçtiğimiz yılın sonuna göre %27 artarak 53 milyar TL oldu. Mevduat hacmini %36 artışla 37 milyar TL seviyesine yükselten Alternatif Bank bilançosundaki gelişimin yanında aktif kalitesini korumaya da devam etti. Alternatif Bank Genel Müdür Kaan Gür, “Bu dönem de bilançomuzda istikrarlı performansımız sürerken, aktif kalitemizi korumaya devam ettik. Ayrıca fazlasıyla önem verdiğimiz Türk Lirası cinsi mevduat hacminde gelişimimizi sürdürdük ve geçtiğimiz yılın sonuna oranla %105’lik bir büyüme elde ettik.” dedi.

HALKBANK GOART METAVERSE EVRENİNE TAŞINIYOR

Dijital dünyaya yönelik yatırımlarıyla Halkbank da, yerli metaverse evreni ile işbirliği yaparak oluşturduğu metaverse ve web 3.0 dönüşümü stratejisi ile Türkiye’nin teknolojik ve dijital dönüşüm sürecinde bir ilke imza attı. Halkbank, Türkiye’nin kendi teknolojik altyapısını üretmenin yanı sıra; tüm dünyanın kullanabileceği yeni platformlar kurulması vizyonu doğrultusunda, müşteri ihtiyaçlarına cevap verecek şubesini GoArt Metaverse işbirliği ile hayata geçirdi. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan konuyla ilgili, “Halkbank olarak Türkiye’nin yüzyılında başkalarının açtığı sanal evrenlerde yer almaya çalışmadan, kendi evrenimizi kurmayı hedefledik. Halkbank olarak metaverse stratejimizi adım adım uygulamak için Türkiye’de geliştirilen bir metaverse evreni ile işbirliği yaptık ve metaverse ve web 3.0 dönüşümü stratejimizi başlattık. Bu stratejinin ilk adımı olarak şubemizi açıyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir