Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

İŞİNİ SEVİNCE BAŞARI KAÇINILMAZ OLUYOR

20.07.2017 - 14:28

Ünal Akpınar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Akpınar, başarısının sırrını şöyle özetliyor: “Çok çalışmak, en iyisini yapmayı amaçlamak ve deneyimli ekip arkadaşları başarının anahtarını veriyor. Bir de yaptığın işi sevince, başarı kaçınılmaz oluyor. Ben her bitirdiğim işten mutluluk duyuyorum, bir şeyler üretmekten çok keyif alıyorum.”

Ünal Akpınar A.Ş.’nin kuruluş öyküsünü ve kurulduğu günden bu yana kaydettiği aşamaları kilometre taşlarıyla özetler misiniz?
1967 yılında kurulan şirketimiz sonraları Ünal Akpınar İnşaat İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ismi ile anonim şirkete dönüştü. 1981 yılında, Akpınar Yapı Sanayi A.Ş., 1988 yılında ise Akpınar Turizm Yatırımları ve İşletmeleri A.Ş.’yi kurduk. Aynı yıl boya ve inşaat malzemeleri üretimi yapan Betek şirketini kurduk. Muhtelif yüksek katlı binalar, üniversite binaları, endüstriyel yapılar, maden dekapajı, baraj, yol inşaatları, otel ve tatil köyleri inşaatlarının yanı sıra çeşitli özelliklerde tünel, baraj inşaatlarını taahhüt ederek gerçekleştirdik. Bu arada GAP Projesi’nin en önemli ünitelerinden biri ve dünyanın en uzun sulama tüneli olan Urfa Tüneli inşaatını da başarı ile bitirdik. Side’de 5 yıldızlı Sunrise Queen Oteli projelerini ve inşaatını yaptık. Side turizm bölgesinde bulunan Starlight Resort ve Sunrise Resort Otelleri’nin ise proje müellifliği ve inşaatını gerçekleştirdik ve halen işletiyoruz. Ankara Batıkent bölgesinde 1,2,3 ve 4. etaplarını tamamladığımız Akkent konutlarımız var. Şu anda Akkent konutlarının devamı sayılan Akkent Paradise Gardens ve Akkent Twins Trade konut projelerimiz devam ediyor. Özel HRS Ankara Kadın Hastanesi, bünyemizde hizmet veren işletmelerimizden. Yatırımlarımız tüm hızıyla devam ediyor.

İş dünyasında bugüne kadar önemli başarılara imza attınız. İş hayatınızda yakaladığınız başarıyı neye borçlusunuz, başarınızın sırrını açıklar mısınız?
Çok çalışmak, en iyisini yapmayı amaçlamak ve deneyimli ekip arkadaşları başarının anahtarını veriyor. Bir de yaptığın işi sevince, başarı kaçınılmaz oluyor. Ben her bitirdiğim işten mutluluk duyuyorum, bir şeyler üretmekten çok keyif alıyorum.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Nasıl bir eğitim gördünüz, iş hayatına ne zaman başladınız?
1940 yılında Bursa’da doğdum. Babam öğretmen olduğu için eğitim hayatımın üniversiteye kadar olan kısmını birçok farklı ilde geçirdim. 1952 yılına kadar ilkokul eğitimimi Afyonkarahisar, ortaokul ve lise eğitimimi ise Kütahya’da tamamladım. Üniversite olarak İTÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi’ni tercih ettim. Ailemin o zamanki kazancı çocuk okutmaya pek yetmiyordu, burs da bulamadık ve üniversiteyle beraber çalışma hayatına atıldım. 
İstanbul’da manifaturacılar çarşısı vardır orada çalıştım. Hem derslere devam ediyordum hem de orada mühendis yardımcılığı görevinde; hesap işleri, istihkak gibi işlerle uğraşıyordum. Üniversite bittiği zaman İTÜ’de asistanlığa çağrıldım, ben o zaman bir asistanın aldığı maaşın 4 katı kadar maaş alıyordum ve paraya ihtiyacımız vardı, o nedenle asistan falan olamadık, inşaatlara ve çalışma hayatına başladık, öyle de devam etti. Kışın hem okurken hem de ODTÜ ve Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin kesin hesaplarını yaptım, böylece atılmış olduk bu mesleğe. Hacettepe Üniversitesi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı inşaatları gibi muhtelif inşaatlarda şantiye şefi ve kontrol başmühendisi olarak görev aldım. Ankara’ya gelmemle beraber Hacettepe Üniversitesi merkez ve Beytepe kampüsünde İhsan Doğramacı Hoca’nın çeşitli yatırımlarında çalıştım. Ankara’da birçok anahtar teslim projeye ve o dönemin teknolojisiyle önemli işlere imza attık. Daha sonra çıktığımız yol bizi tünel inşaatlarına götürdü ve tünelcilik hikayemiz başladı. Kayseri Develi Zamantı Tüneli, Kirazlı Köprü Barajı Hes Tesisleri, Şanlıurfa Sulama Tünelleri, Zamantı Regülatörü ve Derivasyon Tüneli İnşaatı gibi pek çok projeyi başarıyla ülke kalkınmasının hizmetine sunduk. 

“2016, TÜRKİYE İÇİN KOLAY BİR YOL OLMADI”
Şirket olarak 2016 yılını nasıl geçirdiniz, faaliyet gösterdiğiniz sektörlerde büyüme oranınızı paylaşır mısınız? 2016 yılı hedeflerinize ulaştınız mı?
2016 yılı Türkiye için kolay bir yıl olmadı. Ünal Akpınar A.Ş. olarak birçok sektörde hizmet veriyoruz. Şu an için devam eden konut projelerimiz, altyapı çalışmalarımız, inşaat projelerimiz, otellerimiz ve hastanemiz var. Yaşanan sallantılar tüm sektörleri etkilemiş olsa da en çok turizmi vurdu. 2016 yılından en çok etkilenen markamız Starlight ve Sunrise Resort Hotellerimiz oldu. Yaşanan sorunlardan kaynaklı kendi içimizde çözüm yolları üretmeye çalıştık fakat üzerine yaşanan demokrasimizi ve ekonomimizi tehdit eden 15 Temmuz süreciyle beraber koyduğumuz hedeflerinde gerisine düştük tabii. Elimizden gelen çabayı göstersek de 2016 yılı kötü geçti diyebilirim.

“ANKARA’DA YATIRIMLARIMIZ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR”
Şirket olarak 2017 yılına yönelik büyüme ve yatırım hedeflerinizden bahseder misiniz? 

Ankara’da yatırımlarımız tüm hızıyla devam ediyor. Ankara Batıkent bölgesinde bulunan Akkent Paradise Gardens ve Akkent Twins Trade projelerimiz teslime hazırlanıyor. Yine Ankara Eskişehir yolu üzerinde gerçekleştireceğimiz karma bir AVM projemiz var. 

Uyguladığınız ‘yönetim’ ve ‘sürdürülebilir büyüme’ stratejilerinizin şirketinizin büyümesine olan yansımalarını özetler misiniz? 
Yönetim politikamızda, bir şahıs şirketi gibi değil tam bir anonim şirketi olarak hareket ediyoruz. Siyasi ve ekonomik konjonktür bizi ve büyüme stratejilerimizi doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla aldığımız kararlar ve stratejilerimiz de konjonktüre bağlı şekilde dönüşüyor.
Türkiye ekonomisini değerlendirdiğimizde nasıl bir tabloyla karşılaşıyoruz? İş dünyası olarak 2017 yılına yönelik öngörüleriniz nelerdir? 
İyimser bir bakış açısına sahip olmaya çalışsam da pek iç açıcı bir tablo yok ortada. Özellikle turizm açısından konuşacak olursam; Avrupa’dan gelen turist sayısında ciddi bir açık var, bu açığı Rusya’dan gelen turist sayısının kesinlikle kapatamayacağını düşünüyorum. 2014 yılında gelen yabancı turist sayısını yakalamak sevineceğimiz bir durum olur. Kaygılarım olsa da bu yıl ekonominin, 2016’ya nazaran daha iyi olacağını umuyorum.

“YENİ NESİL UMUT VERİYOR”
Özellikle genç girişimcilere tavsiye ve önerileriniz neler olacak? Gençler nasıl hareket ederlerse başarıya ulaşabilir?

Türkiye’nin genç nüfusuna ve enerjisine güveniyorum. Yeni nesil umut veriyor, gençlere öncelikle kendilerine güvenmelerini ardından çok çalışmalarını tavsiye ediyorum. 

Biraz da sosyal sorumluluk projelerinizden bahseder misiniz?
Eğitim hayatımda burs bulamamanın sıkıntılarını yaşamış biri olarak, elimden geldiğince ihtiyaç sahibi öğrencilere yardımcı olmaya çalışıyorum. En önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu düşünmekten hareketle yaptırdığımız okullarımız var. Ayrıca şirket olarak doğayı koruyan bir geleneğe sahibiz, birçok ağaçlandırma projemiz oldu ve devam edecek. 

Yoğun çalışan birisi olarak bir iş gününüz nasıl geçiyor, güne nasıl başlıyorsunuz? Neler yapıyorsunuz?
Vaktimin çoğu Antalya’da bulunan otellerimizde geçiyor. Fırsat buldukça, yürüyüş ve yüzmeye vakit ayırıyorum. Sıkıntılı haberlerden uzak durmaya çalışsam da ekonomi haberlerini ve gazeteleri muhakkak takip ediyorum. Kalan zamanım ise çalışmakla geçiyor.

“MÜZİĞE VE RESME İLGİ DUYUYORUM”
Hobileriniz var mı? Kültürel ve sanatsal faaliyetlere vakit ayırabiliyor musunuz?
Sanat insan hayatında çok önemli, keşke daha çok kültürel ve sanatsal etkinliklere vakit ayırabilsek. Ben müziğe ve özellikle resim branşına ilgi duyuyorum. Ankara’da Akpınar Sanat Evi adında galerimiz vardı, uzunca bir dönem 80’li, 90’lı yıllarda faaliyet gösterdi. Yeni yatırımlarımızda, sanata daha çok yer ayıracağımız yeniliklerimiz ve sürprizlerimiz olacak.

yurtiçi

Yukarı