Ana içeriğe atla


BANNER

ITT LOJİSTİK TANK YIKAMADA DA GLOBAL BİR MARKA OLACAK

12.06.2019 - 16:50

LOJİSTİKTE OLDUĞU GİBİ TANK YIKAMADA DA GLOBAL BİR MARKA OLACAKLARINI İFADE EDEN ITT LOJİSTİK GENEL MÜDÜRÜ DİDEM ÖZTANIK, “AVRUPA’DA BÖYLE BİR TESİS YOK. HEM EKİPMANLARIMIZ ÇOK GÜÇLÜ HEM DE TESİSİMİZİN TAMAMI YÜZDE 100 OTOMASYON. İNSAN GÜCÜ KULLANIMINI YÜZDE 5’LERE İNDİRİYORUZ. FARKIMIZ, TEKNOLOJİ VE KALİTE.” DEDİ.

ITT Lojistik, sektörde hızla büyüyen firmalardan biri. Gerek filosunu sürekli zenginleştirmesi gerekse teknoloji ve otomasyon alt yapısına yapmış olduğu önemli yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Merkezi Gebze Balçık’ta bulunan ve artık buradaki tesislerine sığmakta zorlanan ITT, Dilovası Muallimköy’de yeni bir tesisin açılışını gerçekleştirdi. Ana konusu tank yıkama olan yeni tesisleri hakkında bilgi veren Didem Hanım ile yeni yatırımlarını ve hedeflerini konuştuk. 

FARKIMIZ, TEKNOLOJİ VE KALİTE
Dilovası’nda açmış olduğunuz yeni tesisinizle bilgi verebilir misiniz?  

7 bin 500 metrekare büyüklüğündeki tesisimizi, gerek yurt dışındaki operatör firmalar, gerekse yurt içindeki müşterilerimiz çok merak ediyor. Müşterilerimiz bu süreçte bizi çok destekledi. Baştan beri iddiamız şu: Avrupa’da böyle bir tesis yok. Hem ekipmanlarımız çok güçlü hem de tesisimizin tamamı yüzde 100 otomasyon. İnsan gücü kullanımını yüzde 5’lere indiriyoruz. Farkımız, teknoloji ve kalite. 

iii

DEDİKE EDİLMİŞ GIDA TANK YIKAMA ALANI MEVCUT
Bu tesisinizde hangi hizmetleri vereceksiniz?

Bu tesisimizde ana konumuz, tank yıkama. Türkiye’deki dördüncü tesis. Yeni tesisimizde 4 adet kimyasal yıkama, 1 adet gıda yıkama, 8 adet IBC yıkama alanımız var. Ayrıca, dedike (tahsis) edilmiş gıda tank yıkama alanımız mevcut. Şu an Türkiye’de gıda tankı yıkanıyor ama dedike edilmiş bir alanları yok. Bu tesisimizde tank ısıtma da yapacağız. Aynı anda 20 tankı ısıtabileceğiz. Bunların dışında boş ve dolu depolama ile elleçleme de yapacağız.

Tesisi ne kadar sürede tamamladınız ve bu kriz ortamında ne kadarlık yatırım yaptınız?
6 aylık bir sürede tesisimizi tamamladık. Çok çalıştık, çok yorulduk ama tatlı bir yorgunluk var şu anda. Bu yatırımımızı banka kredisi kullanmadan, tamamen öz sermayemizle gerçekleştirdik. 6 milyon Euro yatırım yaptık. 

kk

YATIRIMLARIMIZI ÖZ SERMAYEMİZLE YAPIYORUZ 
Kriz ortamında kredi kullanmadan yaptığınız yatırımlar, size nasıl dönüyor?  

2018’de belirlediğimiz yatırımlarımızın çoğunu gerçekleştirdik. Yatırımlarımızı da hiç kredi kullanmadan tamamen öz sermayemizle yaptık. Ekonomik çalkantılar ya da başka faktörler sebebi ile durmak, yatırım yapmamak sizi riskten korumaz tam aksine sizi geriye atar. Biz çoğu kişiye göre büyük risk aldık ancak şunu söyleyebilirim ki ITT en doğru zamanda en doğru adımı attı. İlerleyen günlerde bunu hep birlikte göreceğiz.

Biraz da filonuzdan bahsedebilir misiniz?
Şu an 55 aracımız, 80’e yakın dorsemiz var. 50’ye yakın da öz malımız olan ISO tanklarımız var. 2019’un ikinci çeyreğinde tekrar araç yatırımımız olacak.

Nasıl bir ekiple çalışıyorsunuz?
Çok güzel bir ekibe sahibiz. En alttan en üste kadar herkes işini çok iyi yapıyor ve şirketimizi sahipleniyor. Şirketimizin büyümesinde herkesin büyük emeği var. Ekip ruhu dediğimiz kavramı gerçekten hissediyoruz. Biz bir olmayı başarabilen bir ekibe sahibiz.

lkkl

TANK YIKAMADA ÖNCÜ OLMAK İSTİYORUZ 
2019 yılına yönelik hedefleriniz neler?

Öncelikli hedefimiz yeni tesisimizde istediğimiz başarıyı yakalamak. Tıpkı lojistikte olduğu gibi yıkama tesisimizde de öncü bir firma olmak. ITT, lojistikteki gibi yıkamada da global bir marka olacak. Yeni yıkama tesisimiz şirketimiz için henüz bir bebek. 2019’da biz bu bebeği büyütmeye odaklanacağız. Ayrıca, 2019 sonunda Dilovası bölgesinde bir antrepo açmak istiyoruz. Hem paletli hem de tank konteynır depolama yapacağız. Yerle ilgili görüşmeler yapıyoruz. Burası tamamen elleçleme merkezi olacak. 2020’de bu projemizi tamamen hayata geçirmeyi planlıyoruz.

arf

Yukarı