23 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Belediye

Başkan aktaş, bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri açıkladı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şehri daha ileriye taşıyacak yeni dönemdeki vizyonunu ve gerçekleştireceği projelerini ‘Ulaşan Şehir, Dirençli Şehir, Yeşil ve Yaşanabilir Şehir, Üreten Şehir, Yaşayan Şehir ve Yaşatan Şehir’ olmak üzere 6 ana başlık altında anlattı.

Türkiye Yüzyılı’nda gerçek belediyecilikle Bursa’yı daha da ileriye taşıyacak olan projelerini ‘Ulaşan Şehir, Dirençli Şehir, Yeşil ve Yaşanabilir Şehir, Üreten Şehir, Yaşayan Şehir ve yaşatan Şehir’ olmak üzere 6 ana başlık altında anlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ilk olarak Ulaşan Şehir başlığıyla ulaşım konusuna değindi. Yollarıyla, akıllı çözümleriyle toplu taşımasıyla ulaşan bir şehir oluşturacaklarını ifade eden Aktaş, toplu taşımada raylı sistemlerin günümüzde şehir için ulaşım sorununun çözümü için büyük bir rol oynadığını dile getirdi. Mevcutta şehirde toplam 57 kilometrelik raylı sistemin vatandaşlara hizmet ettiğini anlatan Aktaş, “Bursaray hattımızda yaptığımız sinyalizasyon optimizasyonuyla hattın kapasitesini yüzde 60 arttırdık. Yapımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızca devam eden 4,6 kilometrelik Emek-Şehir Hastanesi uzatma hattının ilk istasyonunu hizmete alıyoruz. Bu hatla raylı sistem ağımızı Yüksek Hızlı Tren Bursa Garı ve Şehir Hastanesi’yle buluşturuyoruz. Çalışmalarını başlattığımız ve önümüzdeki dönemde tamamlayacağımız diğer uzatma hattımız da Üniversite-Görükle-Kurtuluş Hattı olacak. 2035 yılı Ulaşım Master Planımızda yer alan Çalı-Demirtaş metro hattına önümüzdeki dönem de başlıyoruz. Yine sanayi ve yoğun nüfus barındıran Demirtaş’a hızlı ve konforlu bir şekilde erişimi sağlayacak. Böylelikle ilk kez kuzey güney aksındaki yatırımı gerçekleştirmiş olacağız. Önümüzdeki dönem sonunda toplam raylı sistem hattımızı 89 kilometreye ulaştırarak, toplu taşımada önemli bir dönüşümü gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Ulaşımda dönüşüm zamanı

Bir önemli dönüşümü de toplu taşıma araçlarında gerçekleştirdiklerini söyleyen Aktaş, gelişen metro hatların kullanılmak üzere 68 adet metro aracını 180 milyon Euro’ya yaklaşık 6 milyar yatırımla şehre kazandıracaklarını anlattı. Türkiye’nin en genç otobüs filosuna sahip Bursa’ya 500 yeni otobüs kazandıracaklarını da açıklayan Başkan Aktaş, “Alacağımız bu araçlarla elektrikli otobüs dönüşümünü de güçlü bir şekilde başlatacağız. Toplu taşıma konusunda gerçekleştireceğimiz projeler kadar yol ve kavşak çalışmalarımız da şehir içi ulaşım noktasında hayati öneme sahip.” dedi.

Trafik yükü 3 kat hafifleyecek

Kuzeyde ve güneyde oluşturulan iki koridorda inşa edilecek iki tünelle Bursa için bir ilki gerçekleştirmiş olacaklarının altını çizen Aktaş, kuzey koridorunda yer alan 5,5 km’lik tüpten oluşacak tünelin Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’ndan başlayarak Ata Bulvarı’na direkt çıkacağını belirtti. Yine tünel içerisinde Filament Kavşağı öncesi bölgeden ayrılan bir kolla direkt Mudanya Yolu’na bağlanacağını ifade eden Başkan Aktaş, güney koridorda yer alan 3 km’lik tüpten oluşacak tünelin Doburca bölgesinden başlayarak Çekirge sırtlarından yüzeye çıkacağını dile getirdi.

En önemli konu başlığı kentsel dönüşüm

İkinci olarak Dirençli Şehir konusuna değinen Aktaş, sağlam yapıları ve kentsel dönüşümüyle dirençli bir Bursa hayal ettiklerini belirterek, “Geçtiğimiz dönemde afetlere dirençli ve sürdürülebilir bir şehir inşası için Bursa’da yer alan yaklaşık 530 bin yapı ve 1 milyon bağımsız bölüm konuttan dönüşüm önceliği bulunan alanlarda çalışmalarımızı başlattık. 14 farklı dönüşüm projemizle 2025 yılı sonuna kadar 11 bin konutu hak sahiplerine teslim etmiş olacağız. Kentsel dönüşüm çalışmalarımızı konut alanlarıyla birlikte tarihi alanlarda, imalat ve sanayi alanlarında, kamusal alan ve yapılar özelinde de sürdürüyoruz. Yürüttüğümüz tüm fiziksel planlama ve tasarım çalışmalarımızın ana eksenini ‘2050 Çevre Düzeni Planı’mız oluşturacak.” dedi.

Hamitler Botanik Parkı

Üçüncü olarak Yeşil ve Yaşanabilir Şehir konusunu ele alan Aktaş, “Bursa artık 5 yıl öncesinden çok daha yeşil ve yaşanabilir bir şehir olacak. Yeni dönemde de 3 buçuk milyon m2 yeni yeşil alan sözünü veriyorum.” dedi.

KOBİ Organize Sanayi Bölgesi

Dördüncü olarak Üreten Şehir konusuna değinen Aktaş, Bursa’nın sanayisiyle, tarımıyla, turizmiyle her alanda üreten bir şehir olduğunu söyleyerek, “Dağınık halde bulunan ve işlevlerini yeterince yerine getiremeyen imalathane ve üretim tesislerimizi şehrimizin doğu ve batısında oluşturacağımız 2 farklı KOBİ Organize Sanayi Bölgesi’ne taşıyacağız. Bu projemizi ortak akıl ve bilimin ışığında işletmelerimizle kuracağımız iş birliği çerçevesinde gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Genç girişimcilere hibe desteği

Bursa’nın en önemli markalarından birinin de Gemlik zeytini olduğunun altını çizen Aktaş, “Bu markayı yaşatmak ve geliştirmek üzere üreticilerimizle birlikte mevcutta dağınık olan alanlarını bir bölgede toplayarak üretim, satış birimleri ve lisanslı depoyla birlikte Gemlik, Orhangazi, İznik ve Mudanya ilçelerimizde yoğun olarak üretilen zeytinin merkezini oluşturacağız. Üreticimize destek vereceğiz. Projesi ile gelen genç ve kadın girişimcilerimize kuracakları yeni iş için 100 bin TL’lik hibe desteği sağlayacağız. Kadınlarımızın ve kadın kooperatiflerimizin el emekleri, göz nurlarıyla ürettikleri ürünleri sunacağımız alım garantisi ile ekonomiye kazandırıyoruz. Gastronomi başta olmak üzere çok önemli turizm değerlerini barındıran şehrimizi gerçekleştireceğimiz projelerle turizm noktasında üst seviyeye taşıyacağız.” dedi.

Gençlere ‘Genç Kart’

Beşinci olarak Yaşayan Şehir konu başlığını ele alan Aktaş, fiziki çalışmaların yanında kadınından gencine, yaşlısından çocuğuna sosyal ve kültürel anlamda gerçekleştirecekleri renkli ve zengin projelerle şehir insanının sosyal hayatında da dönüşümü gerçekleştireceklerini anlattı. Aktaş, “Genç Kartımız ile gençlerimize sosyal ve kültürel etkinliklerden gönüllerince faydalanmaları için yıllık 5.000 TL destek sağlıyoruz.” diye konuştu.

Yeni evlenecek çiftlere destek

Altıncı olarak Yaşatan Şehirler konusuna değinen Aktaş, belediyecilik hizmetlerinin belki de en anlamlı ayağının sosyal belediyecilik olduğunu söyleyerek, “Yeni evlenecek çiftlerimize düğün salonunu temin ediyoruz. Şayet düğün salonu ihtiyaçları yoksa aynı değerde mobilya veya beyaz eşya konusunda kendilerine destek sağlıyoruz.” dedi.