21 Haziran 2024
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Gastro

Bcc caterıng, 7’nci merkez mutfağını manisa’da açtı

Türkiye’nin 33 farklı şehrinde, 110 üretim tesisiyle hizmet veren BCC Catering, 7’nci merkez mutfağını Manisa’da açtı. BCC Catering Genel Müdürü Vedat Uluğ, ülkemizin gelişmiş sanayi bölgeleri arasında yer alan Manisa ve çevresine daha hızlı ve etkin hizmet sunma amacıyla bölgede bir merkez mutfak oluşturduklarını belirterek, “İlk altı ayın sonunda Manisa mutfağımızda yüzde 80 doluluk hedefliyoruz.” dedi.

Toplu yemek sektöründe, eğitimli uzman kadrosuyla, kaliteli ve sürdürülebilir hizmetler sunan BCC Catering, Manisa’da merkez mutfağıyla faaliyete başladı. Ankara, Adana, İzmir Çiğli ve İstanbul Yenikapı’da merkez mutfakları bulunan BCC Catering, Manisa’da açtığı merkez mutfağıyla taşıma ve yerinde üretim yemek hizmetleri ağını genişletti.

Türkiye’nin 33 şehrinde, 7 merkez mutfak ve 110 yerinde üretim merkezine sahip olan BCC Catering, Türkiye genelinde Avrupa Standartları’nda yemek hizmeti sunuyor. Yerinde yemek hizmeti, taşıma yemek hizmeti, özel hastane ve şehir hastaneleri yemek hizmetlerinde uzmanlaşan BCC Catering; yiyecek ve servis organizasyonunda deneyimli aşçıları, gıda mühendisleri ve diyetisyenlerinin uzmanlığıyla sağlıklı ve kaliteli yemekler üretiyor.

2 binin üzerinde çalışanı, 225 güncel müşteri sayısı ile ortalama günlük 120 bin kuver yemek üreten BCC Catering, yerinde üretim hizmeti ile okullar, hastaneler, fabrikalar, sanayi kuruluşları, üniversiteler, şantiyeler, yaşlı bakımevleri olmak üzere büyük gruplara ve topluluklara yemek hizmeti sunuyor.

Sanayi bölgelerine odaklanacağız

BCC Catering Genel Müdürü Vedat Uluğ, neden Manisa bölgesinde yeni bir mutfak oluşturduklarını şu sözlerle açıkladı: “Manisa bölgesi; sanayi açısından ülkemizin en gelişmiş ve zengin lokasyonları arasında yer alıyor. Manisa’da hizmet verdiğimiz müşterilerimize İzmir’den çözüm üretiyorduk. Müşterilerimizin taşıma yemek taleplerini operasyonel açıdan daha hızlı ve kolay sağlamak adına merkezi bir mutfak oluşturma kararı aldık. Ocak ayında Yunus Emre Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi’nde açılışımızı yaptık. Operasyonumuzu Manisa Sanayi ve Organize Sanayi bölgelerinde konumlandıracağız. Tam kapasite ile yaklaşık 90 kişilik bir istihdam sağlıyoruz. Amacımız bu bölgeye de kaliteli hizmet vermek ve yerinde projelerimizle Manisa ilimizde varlığımızı daha çok artırmaktır.”

BCC’nin hizmet kalitesini Manisa bölgesinde duyurmak istiyoruz

2024 yılı hedeflerini de paylaşan Uluğ, “Öncelikle ana hedefimiz Manisa bölgesinde kalitesi ile tercih edilen bir şirket olmak. BCC’yi ve hizmet kalitesini bu bölgede duyurmak. İlk altı ayın sonunda Manisa mutfağımızda yüzde 80 doluluk hedefi planlıyoruz. Marmara Bölgesi’nde daha güçlü varlık göstermek için bu bölgede satış konsantrasyonumuz artırıldı. Ayrıca İstanbul bölgede ikinci taşıma mutfağımız olan Yenikapı merkez mutfağımız açıldı. Manisa’da açılan merkezi mutfakla birlikte potansiyeli olan bölgelerde yapılanmaya devam ediyoruz.” dedi.