Ana içeriğe atla

autorola

ANAMUR’U CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ

16.07.2020 - 18:35

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç ile hem pandemi dönemini hem de ilçenin geleceğini konuştuk. Kılıç’ın Anamur’u şahlandırmak adına önemli projeleri var. Anamur’un tarım kenti olduğu kadar aynı zamanda bir turizm kenti olduğunu belirten Kılınç, “Eşsiz tarihi alanları, tertemiz sahilleri, doğası ve insanları ile muazzam bir şehir. Ancak aynı zamanda turizmden hak ettiği payı alamayan bir şehir. İnşallah bu 5 yıl içerisinde Anamur’u cazibe merkezi haline getireceğiz.” dedi.

 

Hidayet Bey, öncelikle pandemi sürecini nasıl değerlendirdiniz? Kısaca bahsedebilir misiniz?

Karantina günleri elbette herkes gibi bizi de sıktı. Ancak, biliyorsunuz salgın kendi kendine yayılmıyor. Mutlaka temas ile bir başkasına bulaşıyor. Bu yüzden taşıyıcı olmamaya, gündelik rutin işlerimizi en az temas ile devam ettirmeye çalıştık.

Tüm dünyayı olumsuz etkileyen koronavirüs Anamur’u nasıl etkiledi? Anamur bu salgını nasıl geçiriyor?

Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü 11 Mart’tan bu yana Anamur Belediyesi olarak aldığımız tedbirler, medya ve sosyal medya aracılığı ile sürekli olarak yaptığımız uyarılar ve Anamurlu hemşerilerimizin, devletimizin getirdiği kısıtlamalara son derece duyarlı davranması sayesinde ilçemizde şu ana kadar süreci çok iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Ancak her ne kadar bizler gereken hassasiyeti gösteriyor olsak bile, virüsün yayılma ve bulaşma hızını vatandaşlarımızın davranış biçimleri belirleyecek. Bu noktada bizler tedbirlerimizi arttırarak sürdürmeyi hedefliyoruz ancak vatandaşlarımızdan da gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz.

SALGINA KARŞI GEREKLİ TÜM TEDBİRLER ALINDI

Anamur Belediyesi olarak, salgına yönelik ne gibi tedbirler aldınız?

İlk etapta sağlık kurumlarından aldığımız görüşler doğrultusunda bir dezenfektasyon ekibi kurduk, hijyen malzemesi temin ettik ve vatandaşlarımızın yoğun olarak bir araya geldiği resmi kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerini ve okullarımızı dezenfekte etmeye başladık.  Sosyal medya hesaplarımızdan sürekli olarak vatandaşlarımıza uyarılarda bulunduk, kalabalık ortamlara girmemelerini tavsiye ettik.

Anamurlu hemşerilerimiz bu konuda yeterince bilinçli ama biz yine de farkındalık yaratmak adına üzerinde evde kal, hayat eve sığar gibi sloganlar bulunan balonlar hazırladık ve kentimizin yoğun olarak kullanıldığı alanlara astık. Vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı cadde ve sokaklardan başlayarak kaldırımları ve yolları dezenfektan ile yıkayıp hijyenik bir hale getirdik.

İlçemiz aynı zamanda bir tatil beldesi, dolayısı ile Ankara, İstanbul, Konya gibi kentlerden gelen yazlıkçı misafirlerimiz var. Emniyet güçlerimizle birlikte görevlendirdiğimiz zabıtalar ile bu vatandaşlarımızı 14 günlük karantina süresine ve sosyal izolasyon kurallarına uymaları konusunda her eve giderek sürekli olarak uyardık.

Banka ATM’lerinin yanına içerisinde dezenfektan maddesi bulunan makineler yerleştirerek vatandaşlarımızın kullanımına sunduk. Yine banka önlerinde vatandaşlarımız için 2’şer metre aralıklarla mesafe hatırlatıcı tabelalar yerleştirdik.

Belediyemize bağlı Sanat Atölyesi’nde gönüllü bayanlarımız tarafından ücretsiz maske üretimi gerçekleştiren ilk belediyelerden birisi Anamur Belediyesi’dir. Şu ana kadar 100 binin üzerinde maske üreterek vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıttık.

Yine biliyorsunuz virüs nedeniyle uzun süre kapalı kalan berber ve kuaför esnafımızın iş yerlerini açılış öncesinde ekiplerimizle dezenfekte ederek daha hijyenik bir hale getirdik. Vatandaşlarımızın bu süreci en az hasar ile atlatabilmesi için belediye olarak gece gündüz çalışıyoruz.

100 BİNİ AŞKIN KORUYUCU MASKE ÜRETTİK

Hijyen malzemesi veya maske sayısında sıkıntı yaşadınız mı?

Az öncede söylediğim gibi, hijyen malzemesi ve koruyucu maske konusunda hiç sıkıntı yaşamayan ender belediyelerden birisi Anamur Belediyesi’dir. Çünkü devletimiz tarafından virüse yönelik tedbirler alınmaya başladığı andan itibaren Anamur Belediyesi olarak bizlerde harekete geçerek ne yapabiliriz konusunu gündemimize aldık ve tabiri caizse insanların daha ne olduğunu bile anlayamadığı bir ortamda Belediyemize bağlı Sanat Atölyemizi hemen Maske Üretim Merkezine çevirerek gönüllü bayanlarımızla maske üretimine başladık. Şu anda 100 binin üzerinde koruyucu maske üretimi gerçekleştirmiş durumdayız. İhtiyacı olan vatandaşlarımız başta olmak üzere ilçemizde bulunan tüm sağlık kuruluşlarına da ücretsiz maske temini sağladık. Virüs salgını devam ettiği sürece bizde üretime devam edeceğiz.

 

ANAMUR TARIM KENTİ OLDUĞU KADAR BİR TURİZM KENTİ

Hidayet Bey, ilçeye yönelik hizmetlere değinecek olursak, Anamur için mutlaka gerçekleştirmek istediğiniz projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Şunu açıkça belirtmek istiyorum, biz ayağı yere basan, gerçekçi, uygulanabilir ve yüzde 100 vatandaş memnuniyeti gözeten projeleri hayata geçirmek istiyoruz. 15 aylık belediye başkanlığı dönemimde şunu çok net olarak gördüm ki; Anamurlu hemşerilerimizin belediyemize müracaat ettikleri sorunlarının yüzde 80’ini yol problemi oluşturuyor. Yıllardır girilmeyen, bakımı, onarımı yapılmayan yollarımız var. Asfaltın ömrünü tamamladığı, kullanılamaz hale gelmiş yollarımız var maalesef. Bu tahribatlar 1 yıl içerisinde gerçekleşmedi. İşin kötü tarafı bu ihmal yalnızca köylerde değil, şehir merkezinde de aynı boyutta. Bakın şu an ekiplerimiz vatandaşlarımızın talebi ve bizim tespitlerimiz doğrultusunda mahallelerimizde asfalt dökümü gerçekleştiriyor. Maalesef kentimizin birçok mahallesinde sokaklara girilemez durumda. Asfalt neredeyse yok denecek duruma gelmiş, yol ise çukurlardan geçilemez hale gelmiş. Yaz mevsimi bitmeden bu yıl için acil olarak planladığımız 100 km’lik asfalt dökme işini tamamlamak istiyoruz. Şehir merkezimiz ona keza, ara sokaklarda maalesef tam anlamı ile yol kalmamış durumda, ana arterlerde ise mevcut yol bakım onarım yapılması gerekiyor. Hemen her gün onlarca vatandaşımız yol sorununu dile getiriyor. Eğer siz Belediye Başkanlığı makamının hakkını vermek istiyorsanız vatandaşı dinlemek zorundasınız. Projelerinizi vatandaşların talepleri doğrultusunda belirlemeli ve buna göre çalışmalar gerçekleştirmelisiniz. Vatandaşlarımıza bir şu sözü verdik; 5 yıl içerisinde inşallah Anamur’da sera yolları dâhil asfaltsız yol bırakmayacağız dedik ve çalışmalarımıza da başladık.

Bunun yanında Anamur tarım kenti olduğu kadar aynı zamanda bir turizm kenti. Eşsiz tarihi alanları, tertemiz sahilleri, doğası ve insanları ile muazzam bir şehir. Ancak aynı zamanda turizmden hak ettiği payı alamayan bir şehir. İnşallah bu 5 yıl içerisinde Anamur’u cazibe merkezi haline getireceğiz. Yaklaşık 100 dönümlük sahil bandının tahsisini gerçekleştirdik. Biran önce Sahil Projemize başlayarak 2 etapta bu projeyi tamamlamayı ve hem Anamurlu hemşerilerimizin hem de yazlıkçı misafirlerimizin daha nefes alabileceği, marka kent Anamur’a yakışır bir alan oluşturmayı planlıyoruz. Bunlar Anamur’un temel ihtiyacı olarak tespit ettiğimiz ve gerçekten kentimizin çehresini değiştireceğine inandığımız projelerimizden yalnızca ikisi.

 

ANAMUR’U EL BİRLİĞİ İLE İNŞA EDECEĞİZ

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Ben vatandaşlarımızdan koronavirüs salgınına karşı son derece hassas ve dikkatli davranmalarını ve özellikle yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte sosyal izolasyonda bir rahatlamaya yol açmamalarını rica ediyorum. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız gözlemlere dayanarak vatandaşlarımıza bir uyarıda bulunduk. İnsanlarımız maalesef virüsün yayılma hızının düştüğünü zannediyorlar ama gerek Bilim Kurulumuz, gerekse bizzat Sağlık Bakanımızın kendi açıklamalarında da belirttiği gibi virüsün yayılma hızında hiçbir yavaşlama yok. Dolayısı ile şu an için vatandaşlarımızın bir rahatlamadan ziyade tedbirlerini 2 katına çıkartmaları, maske, mesafe ve hijyen kurallarına daha çok dikkat etmeleri gerekiyor diye düşünüyorum.

Çünkü bu virüs sona ermediği sürece tadımızın tuzumuzun olmayacağını düşünüyorum. Hayatımızın biran önce normalleşmesini, vatandaşlarımızla eskiden olduğu gibi yeniden muhabbetle kucaklaşabileceğimiz günlerin biran önce gelmesini diliyorum ve son olarak şunu eklemek istiyorum;

Anamur Belediye Başkanlığı olarak tamamladığımız 15 aylık süre içerisinde belediyemizin mali durumu, gelirleri ve giderleri arasındaki orantı, makine parkı, personel durumu ve Anamur’un temel sorunlarının tespiti gibi tüm konularda tespit ve iyileştirme çalışmalarımızı tamamladık.

İnşallah bugünden itibaren ekip arkadaşlarımızla birlikte ayağı yere basan, akılcı projelerimizi biran önce hayata geçirecek, daha yaşanılabilir, daha modern, insan odaklı projeler üretmiş ve hayata geçirmiş, doğa, tarih, kültür ve turizm kenti Anamur’u el birliği ile inşa edeceğimizi düşünüyorum.

 

autorola

Yukarı