Ana içeriğe atla

GALATA TAŞIMACILIK

BALIKESİR EŞSİZ SAHİLLERİYLE YAZA HAZIR

16.07.2020 - 18:26

Koronavirüs sebebiyle sosyal izalasyon geride kalırken, eşsiz sahilleriyle her sezon gözde olan Balıkesir, yerli-yabancı turistleri bekliyor. Salgına karşı tüm tedbirleri aldıklarını söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Balıkesir; doğası, kıyıları ve termaliyle turizm demektir. Cunda’sından Altınoluk’a kadar her bölgede titiz bir şekilde çalışıyoruz.” dedi.

Eşsiz sahilleri ve temiz deniziyle her sezon yerli-yabancı turistlerin gözdesi olan 31 plajında mavi bayrağın dalgalandığı Balıkesir kıyıları, Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen alt ve üst yapı çalışmalarıyla turizm sezonuna hazırlanıyor. Kentin 291 kilometrelik sahil şeridinde yapılan çalışmalar kapsamında kent mobilyalarının yenilenmesinden yürüyüş ve bisiklet yollarına, soyunma kabinlerinden kum eleme ve temizlik çalışmalarına, asfalttan peyzaj çalışmalarına kadar her şey titizlikle planlanıp hayata geçiriliyor. Özellikle Covid-19 salgını süresince sahil şeridinde hızlı ve yoğun bir şekilde çalışan Büyükşehir ekiplerini Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da sık sık ziyaret ediyor, çalışmaları yerinde inceliyor. Balıkesir’in her alanda potansiyelinin yüksek bir şehir olduğunu vurgulayan Yılmaz, büyükşehir olarak bu potansiyeli harekete geçirip turizmi 12 aya yaymak istediklerini söyledi.

 

“Balıkesir; doğası, kıyıları ve termaliyle turizm demektir.” diyen Başkan Yücel Yılmaz, “Körfez'de kıyı alanlarında düzenlemeler yapıyoruz. Doğa ile denizin buluştuğu, yer altından sıcak suyunun çıktığı, önümüzde deniz, arkamızda da Kazdağları, Madra Dağı’nın olduğu bir Körfez’den bahsediyoruz. Cunda’sından Altınoluk’a kadar her bölgede titiz bir şekilde çalışıyoruz.” diye konuştu. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜRÇEV) her yıl yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi, çevre yönetimi, güvenlik ve hizmetler gibi başlıklarda toplam 33 kriter üzerinden yaptığı değerlendirme sonucunda bu yıl Balıkesir’in 31 plajında 'mavi bayrak' dalgalanıyor. Ayvalık’ta 11, Burhaniye’de 5, Edremit’te 7, Erdek’te 5 ve Gömeç’te 3 plajda 'mavi bayrak' bulunuyor.

 

BALIKESİR’İN YOLLARI YEŞİLLENİYOR

İnsan odaklı bir şehir tasarımı, sürdürülebilir ve alternatif çözümler üreterek şehre hizmet etmeyi sürdüren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, şubat ayında çalışmalarına başlanan Gar yolunu tamamlayarak halkın hizmetine açtı. Kurumlar arası işbirliğiyle maliyeti düşük bir şekilde belediye imkânlarıyla gerçekleştirilen proje kapsamında; 10 bin 790 metrekare alan üzerinde gerçekleştirilen yol projesinde, 6 bin 99 metrekare yeşil alan oluşturuldu. Bu alanda 250 ağaç, 5 bin 490 çiçek ve 2 bin 789 farklı bitki türü kullanıldı. Projeyi kente kazandırmanın gururunu duyan Başkan Yılmaz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin dört bir yanını; tren yolları, tüp geçitler, köprüler, asfaltlarla donattığını belirterek şöyle konuştu: “Biz de yerel yöneticiler olarak Balıkesir’imizde; Altıeylül ve Karesi Belediye Başkanlarımızla beraber akıl koyup insanımızın hayatını kolaylaştıran çözümler üretmeye çalışıyoruz. Belediye başkanı olarak seçildiğimiz andan itibaren oturduk, gönül gönüle vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmanın, bizden beklentilerini yerine getirmenin gayreti içerisinde olduk. İstişarelerimizi yaptık ve ilk olarak hem Altıeylül hem Karesi’de parçası bulunan Vasıf Çınar Caddesi’nde trafik yoğunluğunu azaltacak basit ve pratik çözümleri Karesi ve Altıeylül belediye başkanlarımızla birlikte planlayıp uyguladık.”

 

Birlik ve beraberlikle aşılmaz birçok engelin aşılabildiğini söyleyen AK Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik de, “Milletvekillerimizle, büyükşehir ve ilçe başkanlarımızla, valimiz başta olmak üzere bütün bürokrasi kademesiyle, teşkilatımızla ve üniversitemizle beraber Balıkesir, bütün olmak yolunda büyük mesafe kaydetti.” derken, Vali Ersin Yazıcı ise Büyükşehir Belediyesi’nin kenti daha yaşanılabilir, daha medeni ve tercih edilebilir yapma adına çalışmalarını sürdürdüğünün altını çizdi.

 

BAŞKAN YILMAZ SÖZÜNÜ TUTTU, BOĞAZI YENİLEDİ
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, oksijeni ile Balıkesirlilerin vazgeçilmez tabiat parkı Değirmen Boğazı’nda yenileme çalışmalarını tamamladı. Boğaz’da yapılan çalışmalar Başkan Yücel Yılmaz’ın, söz verdiği gibi doğal yapısı bozulmadan estetik dokunuşlarla gerçekleştirildi. En ince detaylarıyla rahat ve güvenli bir şekilde hazırlanan boğazın giriş kısmında yollar yenilendi, orta refüj ve çevresi çiçeklendirildi. Piknik masaları halkın daha rahat kullanması için çalı bitkileriyle ayrıştırılarak yürüyüş yollarında oluşan tozun engellenmesi için de doğal sıkıştırılmış kum kullanıldı. Ağaçlar, kuş evleri ile donatıldı, barbekü ve çatılı piknik masaları yerleştirildi. 7/24 güvenlik görevlilerinin bulunacağı Değirmen Boğazı’nda; engelliler, çocuklar, aileler daha rahat spor, piknik yapıp kaliteli zaman geçirecek.
 

‘En iyi proje doğayı korumaktır’ sloganından yola çıkarak Değirmen Boğazı’nda yenileme çalışmalarını başlatan Başkan Yücel Yılmaz, “Değirmen Boğazı’nda yaptığımız çalışmalarla vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu alanlar oluşturduk. Doğal dokusunu bozmadan, estetik dokunuşlarla yenileme çalışmalarımızı tamamlayarak güvenlik görevlisi sayısını artırdık. Vatandaşlarımız burada aileleriyle birlikte güvenli, konforlu ve kaliteli zaman geçirmesi için gerekli her şey tamamlandı.” ifadelerini kullandı.

 

ALTYAPIYA 400 MİLYONLUK YATIRIM

Balıkesir Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü (BASKİ), Başkan Yücel Yılmaz’ın talimatıyla 20 ilçeye temiz ve kaliteli su sağlamak amacıyla yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Şehrin her yerinde çalışmalar yürüten BASKİ ekipleri; Ayvalık, Erdek, Burhaniye, Bandırma, Edremit, İvrindi ile Merkez ilçelerde yaptığı ve yapmayı planladığı projelerle bu zamana kadar süregelen altyapı sorunlarını ortadan kaldıracak. Devrim niteliğinde gerçekleşecek yatırımlar için 250 milyonu hibe olmak üzere toplamda 400 milyonluk yatırım yapılacak. 

 

BELEDİYE YOLDAN 30 MİLYON LİRA KAR EDECEK

Şehrin dört bir yanında çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Başkan Yücel Yılmaz’ın talimatıyla yol yapım işlerine ağırlık verdi. Yıl içerisinde yapılması planlanan işler için petrol fiyatlarının düşük olduğu dönemde bitüm-astar alımı gerçekleştirerek depolarını dolduran Büyükşehir Belediyesi böylelikle geçtiğimiz yıl asfalt sezonunda ton fiyatı 6 bin liraya kadar çıkan bitüm-astarın tonunu bin 223 liraya mal etti.  Depolarında yer açıldıkça alım yapmaya devam eden Büyükşehir Belediyesi; geçtiğimiz yıl ortalama bir ton maliyeti 3 bin 500 lira olan bitüm-astarın tonunu bu yıl ortalama 2 bin 250 liraya mal edecek. Böylelikle yol yapım işlerinde bu yıl yaklaşık olarak 30 milyon lira kar elde edilecek.

 

BALIKESİR'E TARİHİ MEYDAN

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Zağnos Paşa Camisi çevresi ve Karesi Meydanı İyileştirme Projesi için gün sayıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte Balıkesir’in ve bölgenin tarihi dokusuna uygun bir şekilde yapılacak olan meydan çalışmalarının her safhasının üzerinde titizlikle duran Başkan Yılmaz, “Meydan ve bağlantılı olduğu sokakların da dâhil olduğu kapsamlı projemizi en kısa sürede başlatacak, bölgenin tarihi dokusunu ön plana çıkaracağız.” dedi.

 

Balıkesir’in en önemli simgelerinden birisi olan Zağnos Paşa Camisi, Fatih Sultan Mehmet’in vezirlerinden Zağnos Mehmed Paşa tarafından 1461’de yaptırıldı. İstanbul’un fethi sırasında ordunun başında kumandan olan ve Balıkesir’de vefat eden Zağnos Paşa’nın türbesinin de bulunduğu caminin diğer bir özelliği ise Atatürk’ün hutbe okuduğu ilk ve tek cami olması.

GALATA TAŞIMACILIK

Yukarı