Ana içeriğe atla


BANNER

BEYLİKDÜZÜ HİZMETLERİMİZİ ÖZLEDİ

04.12.2018 - 10:56

İstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanlığı için aday adayı olan iş adamı ve eğitimci Vehbi Orakçı, “Gittiğim her ortamda insanların bana karşı teveccühü vardı. ‘Küstüm, oynamıyorum’ diyerek kenarda duramazdım. İnşallah partimizin karar mekanizmaları da halkımızın bu sesine kulak verir.” diyor.

Vehbi Orakçı… Beylikdüzü’nün en popüler isimlerinden. Beylikdüzü Belediyesi’nin kurucu başkanı. İş, vakıf ve eğitim insanı olarak ismi sürekli gündemde olan Orakçı, Ak Parti’den aday adayı. Aday olacağına ve seçileceğine inanan Orakçı ile geçmişten geleceğe bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Beldeden ilçeye geçişte Beylikdüzü’nün kurucu belediye başkanısınız. İlk önce o dönemi anlatabilir misiniz?

2004’te biz göreve geldiğimizde Beylikdüzü hızla büyüyen ve nüfusu artan bir belediyeydi. Hizmetin de artması lazımdı. Bir sağlık ocağı ve 6 okul vardı. Başka hiçbir şey yok gibiydi. Bizim vaadimiz ruh ve kimlik kazandırmak, Beylikdüzü’nü oturulabilir bir kent haline getirmekti. 6 okulun üzerine 13 okul yaptık. Yurtlar, spor salonları, stadyum, devasa kültür merkezi, Beylik Pazarı gibi marka bir pazar, parklar, yeşil alanlar, mesleki eğitim okulları yaptık. 1 milyon 200 bin metrekarelik Yaşam Vadisi projesini başlattık. Kısacası, hayatın her alanına renk ve değer katan hizmetler yaptık. Beylikdüzü o dönemde İstanbul’un yeni yüzü olarak ortaya çıkmaya başladı. Konutlar çok ciddi değer kazandı. Bu da oturan kitlenin niteliğini artırdı. İyi okul ve iyi öğretmenlerle Beylikdüzü eğitimde Kadıköy, Beşiktaş ve Şişli’den sonra dördüncü sıraya yükseldi İstanbul’da. 2012, 2013’te bizim yaptırdığımız Yaşar Acar Fen Lisesi, Türkiye birincisi oldu. Beldeden ilçeye geçiş sürecinde birçok nitelikli çalışmaya imza attık. Sonra siyasi diyebileceğimiz bir kararla kenarda kalmak durumunda kaldık.

 

Vehbi Orakçı

 

BAĞIMSIZ YÜZDE 10’DAN FAZLA OY ALDIM

 

Sonra bağımsız aday oldunuz ve ciddi bir oy aldınız.

İstanbul’da demokrasi tarihinde görülmemiş bir şekilde yüzde 10’dan fazla oy aldım. İstanbul’da bağımsız bir adayın yüzde bir bile oy aldığı görülmemiştir. Benim derdim ille de başkanlık olsaydı o dönem diğer partilerden gelen tekliflerden birini değerlendirirdim. Ama ben aday gösterilmememi içime sindiremedim ve ‘Kazanırsam partime geçiş yapacağım’ diyerek bağımsız aday oldum. Ciddi bir oy almama rağmen kazanamayınca kendi işimize ağırlık verdik. Ülkemizin yanı sıra Irak’ta, Cezayir’de işler yaptık.

 

Başkan olamasanız da Beylikdüzü’nün hep gündeminde oldunuz.

Biraz önce bir dostumuzla beraberdik. ‘Vehbi Orakçı sürekli hareket halinde olan, çalışan ve üreten bir kardeşimiz’ dedi. Bu duygunun kaynağı, sanırım, iç dünyamızdaki ailemize, çevremize, ülkemize, insanlığa değer katma arzusu. Hep anlatırım; çocukluğum çok zor koşullarda geçti. Erzurum’un ücra bir köyünde ilkokulu bitirdikten sonra ortaokulu okuma şansım yoktu. O dönemde annem hastalanmış ve hastaneye gidemediği için 37 yaşında rahmetli olmuştu. Sağ olsun, kaymakamımızın gayretiyle yatılı olarak ortaokulu okudum. Liseyi de Erzurum’da devlet yurdunda kalarak bitirdim. Üniversiteden de yine devlet yurdunda kalarak mezun oldum. Dolayısıyla eğitim ve sağlık konusu, benim hayatımda hep iz bırakan iki konudur. İnsanların hayatına iş adamı, eğitimci, vakıf başkanı ve belediye başkanı olarak değer katmak lazım diye düşündüm ve hep bu yolda gayret sarf ediyorum. Belediye başkanlığından sonra da boş durmadım. Vakıf kurup okullar, camiler, yurtlar yaptık. Belediyenin yapması gereken işleri yapmaya devam ettik. Beylikdüzü evimiz ve biz hizmet sevdalısıyız.

 

Vehbi Orakçı

 

HALKIN TEVECCÜHÜNE HAYIR DİYEMEZDİM

 

Aday adaylığınızda neler etkili oldu?

Cenaze, düğün, açılış, ziyaret gibi gittiğim her ortamda insanların gözünde teveccüh ve muhabbet vardı. Bana sarılıp ağlayan oldu. Bunlardan biri bir kadındı. Bir alışveriş merkezinin kapısında denk gelmiştik. “Eşim ölüm döşeğinde sizi andı. ‘Vehbi Bey başkan olsaydı bize doktor, ambulans gönderir, ziyaretimize gelirdi. Hanım bak, şimdi kimsemiz yok.’ diye diye öldü.” dedi. Bize bir teveccüh varken ‘Kırıldım, küstüm, oynamıyorum’ diyerek kenarda duramazdım. Ola ki liyakat ehli olmayan biri seçildiğinde, biz de o vebale ortak olurduk. Bu duygularla aday adaylığı müracaatımızı yaptık. İnşallah partimizin karar mekanizmaları da halkımızın bu sesine kulak verip adaletle muamele ederse, adaylıkta, kazanmakta ve hizmette bir sorun görmüyoruz.

 

Başkanken projelendirdiğiniz ve hâlâ Beylikdüzü için gerekli olan projeleriniz neler?

 

Trampa yoluyla belediyeye kazandırdığımız 150 dönümlük bir arazi vardı. Bu arazi üzerinde bir proje gerçekleştirdik: Eğitim, Kültür ve Teknoloji Vadisi… Burası okullar, yurtlar, bilim ve teknoloji merkezleri, kültür, sanat ve olimpik spor tesisleri şeklinde bir kampüs olacaktı. Bu kampüsten ufku ve vizyonu açık, Türkiye’ye değer katacak gençlik yetişecekti. Bu kampüsümüzün iki okulunu inşa ettik. Bu iki okuldan biri olan Yaşar Acar Fen Lisesi, Türkiye birincisi oldu. Yanı başındaki Abidin Nesimi Fatinoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hikâyesi de Türkiye siyasi tarihinde ilktir. Bu liseyi, 2004 yerel seçimlerinde rakibimiz olan CHP adayı, Sanica’nın ortağı Ali Fatinoğlu’na yaptırdık. Siyaseti nezaketle, nezahetle yaptığımız için rakibinizin de sevgisini ve saygısını kazandık. Rakibimiz kendisi gelip ‘Sizin için ne yapabilirim?’ diye teklifte bulundu.  Biz de “Bir okul yapın. Çocuklarımız meslek sahibi olsun. Siz sanayicisiniz. Siz de kalifiye eleman sahibi olun.” dedik. Bizden sonra o Eğitim, Kültür ve Teknoloji Vadisi’ne çivi çakılmadı. Pardon, bir çivi çakıldı!

 

Vehbi Orakçı

 

TEMELİNİ ATTIĞIM SALONU KESEMDEN YAPTIRACAKTIM

 

Aydın Örs Spor Salonu yapıldı…

Onun da temelini biz atmış ve üç katını yapmıştık. 8-9 sene inşaat halinde kaldı. Daha sonra ben kaymakamlığa gidip “Vicdanen rahatsız oluyorum. Bu inşaatı bağışçı olarak yurt ve spor salonu yapmak istiyorum.” diye dilekçe verdim. Kaymakamlıkla protokol yapacağımız sırada belediye yapmaya talip oldu. Çünkü çok büyük bir skandal olacaktı belediye için. “Vehbi Orakçı, başkanken temelini attığı binayı, 8-9 sene sonra kendi kesesinden yaptırdı.” denecekti. Kendileri yaptı. Sağ olsunlar. Sonuçta o salon bitirildi. Bir de bizim Eğitim, Kültür ve Teknoloji Vadisi Yönetim Binası olarak yaptığımız bina vardı. Orayı da zabıta binası yaptılar. Bunun gibi sahildeki İDO iskelesi, yat limanı ve dere ıslahı gibi projelerimiz vardı, bitirememiştik. Onları yapacağız. Gençlerimiz, yaşlılarımız, engellilerimiz için projelerimiz var. Belediye binamız yetersiz. Onu büyütmemiz lazım. Devlet hastanesi Beykent’e yapıldı ama Beylikdüzü’ne bir hastane daha gerekiyor. İhlas 2 ile İhlas 3 arasındaki bölgeye hastane projemizi gündemimize alacağız. Ayrıca, vatandaşımızı da dinleyip imkanlarımız dahilinde onların isteklerini de yerine getirmeye çalışacağız.

 

Beylikdüzü’nde AK Parti’nin bir başka aday adayı, Gürpınar beldeyken uzun yıllar belediye başkanlığı yapan Velittin Küçük. Sizi zorlayacağını düşünüyor musunuz?

Siyaset üslubum ve hayatımın merkezinde kendi yapacaklarımı yapma, kendimi ifade etme ve varsa eksiklerimi giderme var. Başkalarının yaptıklarını ve yapacaklarını kamuoyu zaten görüyor. Ama genelde “Velittin Bey, 15 yıl belediye başkanlığı yaptı. 70 yaşına yaklaştı. Artık dedelik yapsın.” tespiti ve algısı var. İnşallah dedelik yapmaya devam edecek (gülüyor).

 

ŞU ANKİ BELEDİYENİN İMAJ VE ALGI OLUŞTURMA GAYRETİ OLAĞANÜSTÜ

 

Şu anki belediyeyi başarılı buluyor musunuz?

Belediyenin imaj ve algı oluşturma gayreti gerçekten olağanüstü başarılı diyebilirim. Ama halkın gerçekten ihtiyacı olan hizmetlerin verildiğinden emin değilim. Bana yansıyan, böyle bir başarı yok şeklinde. Bunu neyle ölçebiliriz? Kültür Merkezi’ni biz yapmıştık. Ancak gereksiz bir onarımı yapıldı. Okul sayısı, bıraktığımızdan bu yana çok fazla artmadı. Sınıf mevcutları 20’lerden 40’lara çıktı. Beylik Pazarı başarılı bir projeydi, kaldırıldı. Halktan büyük şikayet var. Hizmet anlamında muazzam bir başarı yok. Yapılanları yok sayamayız. Bir şeyler yapma gayreti var ama bizim dönemimizdeki üretkenlik ve hizmet yok. Şimdiki dönemle bizim dönem arasında büyük bir fark olduğunu insanlar söylüyor.

 

Vehbi Orakçı

 

İLK ÖNCE BORÇLARI SIFIRLAYACAĞIZ

 

Aday olur ve seçilirseniz, yapacağınız ilk icraat ne olacak?

İlk icraatımız, borçları sıfırlamak. Biz dünya hizmet yapmamıza rağmen belediyeyi borçsuz bırakmıştık. Aldığımız bilgiye göre, borç 500 milyon lirayı geçmiş durumda. Bu borçların kaynağı da muazzam hizmetler değil maalesef; yanlış yatırımlar ve israf. Bütçesini yönetemeyen bir başkan, şehrini de yönetemez. Biz önce tasarrufla bütçemizi kontrol altına alacağız. Sonra da Eğitim, Kültür ve Teknoloji Vadisi’ne, Yaşam Vadisi’ne ve sahile ağırlık vereceğiz. Sahilde yat limanı, İDO iskelesi ve devasa şehir parkı projemiz vardı. Büyükşehir’den onay almıştık şehir parkı için. Ama İSKİ dere ıslahını bitiremeyince kalmıştı. İnşallah onu da bitireceğiz.       

arf

Yukarı