Ana içeriğe atla

aaa

BİLECİK 1 MİLYON TURİST HEDEFİNİ YAKALADI

19.12.2018 - 12:29

TURİZM, SANAYİ VE EĞİTİM BAŞTA OLMAK ÜZERE KENTİ HER ANLAMDA CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞTIKLARINI BELİRTEN BİLECİK BELEDİYE BAŞKANI NİHAT CAN, “2018’DE TURİZM HEDEFLERİMİZE ULAŞTIK. VİZYON PROJELERLE BİLECİK ÇOK DAHA FAZLA TURİSTİ KENDİSİNE ÇEKECEK.” DİYOR.

Marmara Bölgesi’nde tarihi dokusu ve doğal güzelliklerini koruyarak ekonomi ve sanayide bir hayli başarı elde eden Bilecik, “Geleceğe Emin Adımlarla İlerleyen Marka Şehir” hedefini gerçekleştirmek için de hızla mesafe kat ediyor. Büyüyen Türkiye yarışında da en büyük katkıyı sağlayan illerin başında gelen Bilecik, ülkemizin gelecekteki hedefleri doğrultusunda üzerine düşenleri fazlasıyla yapmaya hazır. Bilecik; başta İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Sakarya olmak üzere çevresindeki 25 milyonluk nüfusa yakın olması, büyük sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapması, ekonomideki güçlü altyapısı ve tecrübesine ek olarak doğası, yeşil alanları, çevre, ulaşım, eğitim ve spor alanındaki başarılarıyla yeni yatırım ve teşviklerin merkezi oluyor.

TURİZM SEYAHAT ACENTASININ PROGRAMINA GİRDİ
Bilecik, sahip olduğu turistik değerleri le Anı Tur, Jolly Tur gibi 50 büyük turizm seyahat acentasının programına da girdi. Özellikle son yıllarda “Marmara’nın Parlayan Yıldızı” olma yolunda önemli adımlar kat eden Bilecik, son yıllarda “Marka Kent Çalışmaları” ve Bilecik Belediyesi tarafından turizme yönelik gerçekleştirilen faaliyetlerle güzel sonuçlar almaya başladı.
Başta Bilecik Valiliği, Bilecik Belediyesi ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) çalışmalarıyla turizmde önemli adımlar atan Bilecik, köylerinde gerçekleştirdiği alternatif turizm faaliyetleriyle kırsal turizmde en iyi şehirler arasına girdi.
Bununla birlikte Bilecik Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Sultaneli Yöresel Lezzetler Evi, Sultaneli Osmanlı Sokağı ve Hayme Ana Sultanevi, şehirdeki kadınların sosyal yaşama dahil olmaları, birçok alanda meslek sahibi olmaları ve aile bütçelerine maddi anlamda katkı sunuyor. Böylece Bilecik ve yakın yöresine ait lezzetler de kadınların eliyle turizme kazandırılıyor. Bununla birlikte Bilecik, başta Pazaryeri ilçesinin Kınık ve Gölpazarı ilçesinin Kurşunlu köyünde gerçekleştirilen faaliyetlerle kırsal turizmin bir sac ayağı olan eko turizmde örnek şehir oluyor. 

bbbb

HEDEFLEDİĞİMİZ TURİST RAKAMLARINA ULAŞTIK
Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can, 2018’de hedefledikleri rakamlara ulaştıklarını söylüyor: “Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna beşiklik yaptığı gibi Kurtuluş mücadelesinde de büyük bir rol alan Bilecik; tarihi, kültürel ve ekonomik zenginliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri, yeşil alanları, ılıman iklimi ve köy yaşantılarıyla da kapılarını Türkiye ve dünyaya açıyor. Harmankaya Kanyonu, göletler, Kınık çömlekçiliği, eko turizm, Şeyh Edebali Türbesi ve Söğüt Şenlikleri, Bilecik için sayılabilecek güzellikten sadece birkaçı. Bilecik, 2018’de hedeflediği turist rakamlarına ulaştı. Bundan sonraki hedefimiz, vizyon projelerle yerli ve yabancı turist sayısını daha da artırmak.” 

HUZUR VE MULTULUK KENTİ BİLECİK
Doğal güzellikleri, yeşil alanları,  çevre, ulaşım, eğitim ve spor alanındaki başarılarıyla yeni yatırım ve teşviklerin merkezi olan Bilecik, sahip olduğu bütün değerleriyle Marmara Bölgesi ve Türkiye’nin örnek şehirlerinde biri olmaya aday. Kentleşme oranında yüzde 30’u aşkın bir değere sahip olan Bilecik, bir yandan büyürken, diğer yandan doğal güzellikleri ve temiz çevresinden ödün vermiyor. Yüzde 53’lük yeşillik oranıyla Türkiye’nin yeşili en çok  şehirleri arasına giren Bilecik’te yaşam endeksi verilerine göre insanların birçok hizmete ilişkin memnuniyet oranları yüzde 80’e yakın çıkıyor. Bilecik, bütün bu değerlerle ekonomi ve sanayide yeni cazibe merkezlerden biri olurken, huzur ve doğal yaşantının hakimiyetini kaybetmediği şehirler arasında yer alıyor. 

YENİ YATIRIMCILARIN CAZİBE MERKEZİ
Bilecik, özellikle turizm, ulaşım, ekonomi ve ticari hayatta sahip olduğu imkânlarla turizm, ekonomi, sanayi ve eğitimde yatırımların merkezi haline geldi. Konumu itibariyle birçok metropol kentin kavşak noktasında yer alan Bilecik, son dönemlerde üzerinde çalışılan ulaşım projeleri ile taşımacılığın merkezi oluyor. Karayolu ve demiryolu taşımacılığında önemli bir alternatif güzergâh olan Bilecik; sahip olduğu Lojistik Köy ve Gümrük Müdürlüğü, Serbest Bölge ile taşımacılıkta önemli bir nokta haline gelecek. İzmit Körfez bağlantısı ile de İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Bursa gibi diğer büyük şehirler ile de doğrudan ve dolaylı olarak mesafesi kısalan Bilecik, Yeni Bursa Yolu ve Bursa-Bilecik Hızlı Tren Hattı bağlantısı ile sanayi ve ekonominin yanı sıra turizm sektöründe de birçok avantajı yakalayacak.

TURİZME YÖNELİK ÇALIŞMALAR MEYVELERİNİ VERDİ
Bilecik Belediyesi, son yıllarda turizme ilişkin gerçekleştirdiği önemli yatırım ve çalışmaların meyvelerini erkenden almaya başladı. Harmankaya Kanyonu, göletler, Kınık çömlekçiliği, eko turizm, Şeyh Edebali Türbesi ve Söğüt Şenlikleri ile yurt içinden ve yurt dışından binlerce konuğu ağırlayan Bilecik, son yıllarda tanıtım çalışmalarına ağırlık veriyor.
İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya gibi metropol şehirlerin bağlantı ve uğrak yeri olan Bilecik, yılda yüz binlerce yerli ve yabancı turisti kendisine çekti. Kent merkezindeki Şeyh Edebali Türbesi ve Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi Müzesi başta olmak üzere Söğüt’teki Ertuğrul Gazi ve Dursun Fakih türbeleri, en çok ziyaret edilen yerler oldu.
Bilecik Belediyesi tarafından şehre kazandırılan ve büyük bir beğeniyle karşılanan Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi, Bilecik’in Fethi programında hizmete girmişti. Gerek yeşil alanları gerek diğer görsel öğeleriyle şehrin turizm hayatına çeşitlilik getiren eser, aynı zamanda bir eğitim projesi olarak büyük bir öneme sahip. Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi, Osmanlı padişahları ve her bir padişahın devrinde yapmış olduğu icraatları muhataplarına aktarıyor ve Bilecik’in Fethi belgeseli ile konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

bbbbbbbbbb

OSMANLI SOKAĞI İLE TURİZMDEKİ GELİRLER ARTIYOR
Bilecik Belediyesi eliyle tanıtım ve turizm alanında birçok önemli organizasyon ve buluşmaya ev sahipliği yapan Bilecik, başta inanç turizmi olmak üzere şehrin doğal güzellikleri ve keşfedilmemiş yönleriyle cazibe merkezi. Bunlara ek olarak Bilecik Belediyesi tarafından son yıllarda hizmete açılan Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi, Yaşayan Şehir Müzesi ve Sultaneli Osmanlı Sokağı, Bilecik’in turizmdeki gelirlerine büyük katkılar sağlıyor.

OSMANLI, 1299 ULUÇINAR PROJESİ İLE YENİDEN HAYAT BULACAK 
İçerisinde Osmanlı evleri, minyatürk maketleri, üzüm bağları, gondol ile gezilebilecek kanallar, Osmanlı çadırları, etkinlik alanları ve seyir teraslarıyla gözde mekanlardan biri olacak 1299 Uluçınar Projesi, Osmanlı yaşam kültürünün Bilecik’te yeniden yaşanmasını sağlayacak. Karasu Vadisi üzerinde sosyal yaşamın merkezi haline gelecek olan Uluçınar Projesi ile Bilecik ve yakınındaki bölgeler, bir kültür ve turizm havzası olarak düzenlenecek. Birçok sportif aktivitenin yanı sıra festival ve şölenlerin yapılacağı bir adres olarak tasarlanan proje, Bilecik Belediyesi’nin vizyon projeleri arasında yer alacak.

YEŞİL BİLECİK’E BOTANİK PARK 
Edebali Vadisi’nde doğal sit alanı içerisindeki 12 bin 500 metrekare alanda gerçekleştirilecek olan Botanik Bahçesi, şehri Bilecik’e özgü endemik bitkilerle süsleyecek. Yüzde 53’lük yeşile sahip olma oranıyla Türkiye ortalamasının çok üstünde olan Bilecik, yapılacak yeni alanlarla yeşil içinde yeşile kavuşacak. Aynı zamanda turizme de büyük katkısı olacak proje ile Bilecik, gerek yurt içinden gerek yurt dışından gelecek binlerce misafiri ağırlayarak gelirlerini artıracak.

CAZİP NOKTALAR TELEFERİKLE BAĞLANIYOR
Bilecik’in engebeli coğrafyasında mevcut turistik alanlara ulaşımı kolaylaştıracak ve aynı zamanda kente prestij kazandıracak olan teleferikler, zengin kültür ve tarihi geçmiş arasında yolculuk yapma imkanı verecek. 4 istasyondan oluşacak olan ve şehre vizyon katacak proje ile şehrin cazibe noktaları birbirine bağlanacak. Son dönemlerde turizmde büyük adımlar atan Bilecik, Teleferik Projesi ile modern dünyanın ulaşım ve teknolojisini takip ederken, aynı zamanda geçmişle bağın kurulmasında vatandaşlarımıza ve gelecek nesillere büyük kolaylıklar sunacak. Şehrin turizmine de büyük katkılar sunacak olan proje ile Bilecik, daha çok fotoğraf karesini ülkemiz ve dünya ile paylaşacak.

arf

Yukarı