Ana içeriğe atla

F

BİLECİK 30 YIL SONRASINA HAZIRLANIYOR

09.05.2018 - 16:15

Bilecik, Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın ‘Geçmişiyle övünen, geleceğe emin adımlarla yürüyen marka şehir’ hedefi doğrultusunda vizyon projelerle 30 yıl sonrasına hazırlanıyor. Diriliş, kuruluş ve kurtuluşun şehri, hedeflerine hızla ilerliyor.

Bilecik, tarihi ve kültürel değerleri başta olmak üzere doğal güzellikleri, yeşil alanları, büyüyen ekonomisi, güçlü sanayisi, çevre, ulaşım, eğitim ve spor alanındaki başarılarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Bilecik, adına yakışır biçimde ekonomi, sanayi, ulaşım, turizm ve eğitimde Türkiye’nin 2023 vizyonunda geri kalmama adına var gücüyle çalışıyor.
Belediye Başkanı Selim Yağcı tarafından diriliş, kuruluş ve kurtuluşun şehri Bilecik’in 30 yıllık geleceğini baz alarak tasarlanan hizmetler, bir bir gerçekleştirilmeye devam ediyor. Taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek olan kuruluş ve kurtuluşun beşiği, Ertuğrul sancağı ve Şeyh Edebali diyarı olarak tarif edilen Bilecik, bu sorumluluğun farkında. ‘Yeni Türkiye’ yolunda ‘dirilişin ve şahlanışın şehri’ olmak için önemli projeleri uygulamaya koyuyor. Bu yönüyle Bilecik, yakın gelecekte ülkemizde ve dünyada isminden bahsettirecek altyapıya sahip.
İşte, son dönemde hızla gelişen Bilecik ile ilgili projeler:

h

1299 OSMANLI ULU ÇINAR  PROJESİ
Karasu Vadisi üzerinde sosyal yaşamın merkezi haline gelecek olan Ulu Çınar Projesi; Osmanlı evleri, minyatürk maketleri, üzüm bağları, gondol ile gezilebilecek kanallar, Osmanlı çadırları, etkinlik alanları ve seyir terasları ile gözde mekanlardan biri olacak. Uluçınar Projesi ile Bilecik ve yakınındaki bölgeler, kültür ve turizm havzası olarak düzenlenecek. Birçok sportif aktivitenin yanı sıra festival ve şölenlerin yapılacağı 1299 Ulu Çınar, Bilecik Belediyesi’nin vizyon projeleri arasında yer alacak.

DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ VE MİLLİ BİRLİK KENT MEYDANI
Kuruluş ve kurtuluşun şehri Bilecik’in yeni kent meydanı, belediyenin gerçekleştireceği vizyon projeyle hayat buluyor. Çarşı merkezinde gerçekleştirilen köklü çalışmayla yeni yerinde hayat bulacak meydan; ticaret alanları, alışveriş merkezleri, otopark, eğlence ve dinlenme mekanlarıyla bölgenin ikinci büyük meydanı haline gelecek. 
Bilecik Belediyesi Meclisi’nde oy birliğiyle alınan karar gereği adı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı olarak değiştirilen yeni kent meydanı, Bilecik’in yeni yüzü olacak. Şehir merkezine modern bir görünüm kazandıracak olan meydan, ünlü markaların yanı sıra yerli esnaflara da ev sahipliği yapacak. Yeni kent meydanı, hem Bilecik için hem de çevre iller için örnek mahiyette bir proje olacak.

n

OSMANLI HAMAMI  MAYISTA HİZMETE GİRİYOR
Bilecik Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Osmanlı Hamamı, bu ay hizmete giriyor. Osmanlı Kültür ve El Sanatları Merkezi karşısında yapılan hamam, Bilecik halkına ve şehri gezmeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere hizmet vermeye başlayacak. 4 katlı inşa edilen ve Osmanlı hamam kültürünü Bileciklilerle buluşturacak olan Osmanlı Hamamı ile Bilecik, büyük bir eser kazanacak. içerisinde soğukluk ve ılıklık bölümü, göbek taşı bölümü, sauna, tuz odası, kafeterya, soyunma ve dinlenme odaları bulunan Osmanlı Hamamı’nın teras katı da vatandaşlara hizmet verecek.

BİLECİK’İN EN BÜYÜK SPOR VE YAŞAM ADASI
Bilecik Belediyesi tarafından Ertuğrulgazi Mahallesi’ne kurulan Ertuğrulgazi Mahallesi Spor ve Yaşam Merkezi, ilk etapta 100 dönüm üzerine, daha sonra ise 250 dönüm üzerine inşa edilerek hizmete sunulacak. Ertuğrulgazi Mahallesi’nde bulunan eski hafriyat alanı üzerine yapılacak olan Ertuğrul Gazi Parkı’nda tenis, basketbol, voleybol, futbol gibi birçok spor aktivitesi yapılabilecek.Ayrıca dış mekan spor aletleri, yeşil dinlenme alanları, süs havuzları, kafe ve dinlenme alanlarıyla mahallenin sağlıklı yaşam alanlarından biri olacak.

BELEDİYEDEN YENİ NESİL ATIKSU ARITMA TESİSLERİ 
Bilecik Belediyesi tarafından 2018’de şehre kazandırılacak bir diğer vizyon proje ise Hürriyet ve Ertuğrulgazi Mahallesi Elektrofulokulasyon Atıksu Arıtma Tesisi olacak. Hürriyet Mahallesi veBilecik için son derece önemli olan projeyle Hamsu Vadisi suyu başta olmak üzere çevredeki atık sular arıtılarak doğaya zararsız bir şekilde bırakılacak.

DALAKDERE KENARINDA ÇAY İÇME KEYFİ YAŞANACAK
Kısa sürede çalışmaları başlayıp 960 bin TL’lik yaklaşık maliyetle tamamlanacak proje kapsamında Dalakdere ıslah edilecek. Ertuğrulgazi Mahallesi’ne yapılacak arıtma tesislerinin devreye girmesiyle, ıslah edilecek Dalakderenin kenarında çay içme keyfi yaşanacak. Bilecik ve mahallenin yeni cazibe alanlarından biri olacak proje kapsamında sosyal donatı alanları, ticaret alanları, çocuklar için yeni oyun alanları, yeşil alanlar, kafe ve restoranlar ile spor merkezleri yer alacak. 

t

114 ARAÇLIK KATLI OTOPARK HİZMETE GİRİYOR
Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve şehir merkezindeki otopark ihtiyacını gidermeye katkı sağlayacak olan katlı otopark, mayısta hizmete giriyor. Şehrin ilk asansörlü katlı otoparkı olacak porje, 3 katlı ve yaklaşık 114 araç kapasitesine sahip olacak. Katlar arası çift giriş ve çıkışı bulunacak olan otoparkta katlar arasında araç asansörü bulunacak. Ayrıca özel motosiklet park alanına da sahip olacak katlı otoparkta araç yıkama alanları da yer alacak. Otopark hizmete girdikten sonra şehir merkezindeki trafik yoğunluğu azalacak.

İSTASYON MAHALLESİ SOSYAL TESİSLERİ 
Bilecik Belediyesi tarafından 2018 yılında gerçekleştirilecek bir başka güzel çalışma ise Orhangazi Mahallesi’ndeki İstasyon Sosyal Tesisleri olacak. Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan kapsamlı çalışma sonucunda mahalle sakinleri birçok sosyal tesise kavuşacak. Gerçekleştirilecek çalışma sonucu mahalle sakinleri yeni cazibe alanlarından birisine kavuşmuş olacak.

ABDÜLHAMİT HAN’IN İSMİ YAŞATILACAK
Bilecik Belediyesi tarafından şehre kazandırılması için proje ve ihale çalışmaları tamamlanan Abdülhamit Han Camii; diriliş, kuruluş ve kurtuluşun şehri Bilecik’te hayat bulacak. Böylece Osmanlı Devletinin kurulduğu topraklara birçok önemli eseri kazandıran Sultan Abdulhamit Han’ın ismi Bilecik’te yaşatılmış olacak.

YEŞİL BİLECİK’E BOTANİK PARK 
Edebali Vadisi’ndeki doğal sit alanı içerisinde yer alan 12 bin 500 metrekarelik alanda gerçekleştilecek Botanik Bahçesi, Bilecik’e özgü endemik bitkilerle şehri süsleyecek. Yeşile sahip olma oranı yüzde 53 olan ve ülke ortalamasının çok üstünde yer alan Bilecik, yapılacak yeni alanlarla daha yeşil bir özelliğe kavuşacak. Turizme de büyük katkısı olacak projeyle Bilecik, gerek yurt içinden gerek yurt dışından gelecek binlerce misafiri ağırlayacak.

BİLECİK’İN CAZİP NOKTALARI TELEFERİK İLE BAĞLANIYOR
Bilecik’in engebeli coğrafyasında mevcut turistik alanlara ulaşımı kolaylaştıracak ve aynı zamanda ilimize prestij kazandıracak olan teleferikler, zengin kültürümüz ve geçmiş tarihimiz arasında yolculuk yapma imkanı verecek. 4 istasyondan oluşacak olan ve şehre vizyon katacak projeyle şehrin cazibe noktaları birbirine bağlanacak. Son dönemlerde turizmde büyük adımlar atan Bilecik, teleferik projesiyle modern dünyanın ulaşım ve teknolojisini takip ederken, aynı zamanda geçmiş ile bağın kurulmasında vatandaşlarımıza ve gelecek nesillere büyük kolaylıklar sunacak.

ÇARŞI TİCARET MERKEZİ BİLECİK’E KAZANDIRILIYOR
Son dönemlerde şehrimizin birçok noktasında yeterli hizmet vermeyen alanlarda Bilecik Belediyesi tarafından yapılan rekreasyon çalışmaları ile vatandaşlar hizmetin en sağlıklı ve kalitelisiyle buluştu. Şehir merkezinde yer alan Çarşı Ticaret Merkezi, yapılacak kapsamlı düzenleme çalışmalarıyla yeni bir görünüm kazanacak. Şehrimizin vizyonuna önemli katkılar yapması planlanan Çarşı Ticaret Merkezi, yeni yılda hizmete girecek.

e

BİLECİK BELEDİYESİ’NİN ÇALIŞMALARI ÖDÜLLERLE TAÇLANDIRILDI
Bilecik, 2023 hedefleri doğrultusunda hızla gelişmeye ve büyümeye devam ederken; ödülleri de bir bir topluyor. Bilecik Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmalar, son dönemlerde şu şekilde ödüllendirildi: 
Marmara Bölgesi’nin En İyi Belediye Başkanı (Belediye Başkanları Birliği tarafından düzenlenen En Başarılı Belediye Başkanları Yarışması -2018)
Yılın Belediye Başkanı (8.Uluslararası Buhara Medya Ödülleri Yarışması -2018)
Yılın En Başarılı Belediye Başkanı Ödülü (Kültür Turizm ve Ticaret Fuarı Avrupa Başarı Ödülleri -2018)
Altın İmza Başarı Ödülü (Medya Hd Tarafından -2017)
Yılın En Başarılı İlleri Ödülü (Yaşayan Şehir Müzesi ile -2017)
Akıllıyım Çünkü Teknoloji Bağımlısı Değilim Projesi Ödülü (Miargem Etkin Belediyeler Yarışması -2017)
6K Akıllı Duraklar Projesi Ödülü (Miargem Etkin Belediyeler Yarışması -2017)
Altın İmza Başarı Ödülleri (2017)
Yankı Dergisi 45. Yıl Onur Ödülü (2017)
Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi Ödülleri (2017) 
Özel Kalem Dergisi Yerel Yönetimler Ödülü (2017)
Golden City Awards Ödülü (2016)
Altın Karınca Ödülleri (2016)

arf

Yukarı