Ana içeriğe atla

aaa

BİLECİK YENİ DÖNEMDE ŞAHLANIŞIN ŞEHRİ OLACAK

26.06.2018 - 11:43

14 yıllık Bilecik Belediye Başkanlığı görevinden istifa ederek milletvekili adayı olan Selim Yağcı, şehre hizmet etmeye devam edeceğini söylüyor: “Kuruluş, diriliş ve kurtuluşun şehri Bilecik, inşallah şahlanışın da merkezi olacak.”

Bilecik, son dönemlerde adından sıkça söz ettiriyor. Şehirleşme, turizm, ekonomi, sanayi ve ulaşımda büyük bir atılım gerçekleştirmesinde uzun yıllar Bilecik Belediye Başkanlığı yapan Selim Yağcı’nın rolü büyük. Yağcı, 24 Haziran seçimleri öncesi görevinden istifa ederek AK Parti’den milletvekili adayı oldu. Selim Yağcı ile adaylığını ve projelerini konuştuk.

Öncelikle uzun yıllar hizmet verdiğiniz Bilecik ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Bilecik, bugün adına yakışır biçimde ekonomi, sanayi, ulaşım, turizm ve eğitimde Türkiye’nin 2023 vizyonunda geri kalmama adına var gücüyle çalışıyor. Bilecik, bu sorumluluğun farkında. Tarihte olduğu gibi Yeni Türkiye yolunda da dirilişin ve şahlanışın şehri olma noktasında önemli projeleri uygulamaya koyuyor. Çok yakında gerek ülkemizde gerekse dünyada kendisinden bahsettirecek altyapıya sahip. Tarihi dokusu ve doğal güzelliklerini koruyarak ekonomi ve sanayide bir hayli başarı elde etmiş olan Bilecik geliştikçe ülkemiz de gelişecek. Elbette bizler bu büyüme ve gelişme sürecinde en büyük sorumluluğu taşıdığımızın farkındayız. Bu uğurda gerçekleştirdiğimiz proje ve çalışmaların birçok kurum ve kuruluş tarafından takdirle karşılanması ve ödüllendirilmesi, gerçekten çok güzel bir duygu. Bu takdir ve ödüllerin, bundan sonraki çalışmalarımızda bize enerji vermesi yönüyle de çok değerli olduğunu düşünüyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım ve hükümetimizin çok değerli üyeleriyle güzel çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.

VAKİT BİLECİK VAKTİ
2000’li yıllara kadar Bilecik yatırımlardan uzaktı. Gelinen noktayla ilgili neler söylemek istersiniz? 

Bildiğiniz gibi diriliş, kuruluş ve kurtuluşun şehri Bilecik; İstanbul, Ankara, Eskişehir, Sakarya, Kocaeli, Bursa gibi metropol şehirlere yakın ve ülkemizin ana ulaşım güzergâhları üzerinde. Bununla birlikte Bilecik’in son 100 yıllık tarihine baktığımızda, ne yazık ki birçok kez işgalciler tarafından yakılıp yıkıldığını da biliyoruz. Yani şu anki Bilecik, aslında küllerinden yeniden doğmuş bir şehir. Son çeyrek asırlık zamana göre değerlendirdiğimizde ise yine ne yazık ki Bilecik’in birçok anlamda hak ettiği değeri alamadığını görüyoruz. 2000’li yılların başına kadar bir taraftan yatırımlardan uzak kalırken bir taraftan da göç vermiş. Ancak çok şükür Bilecik ile ilgili bu olumsuzlukları bir bir aşıyoruz. 14 yıllık Belediye Başkanlığı dönemimizde 3 aşamalı gerçekleştirdiğimiz çalışma planımızda şehrin temel ihtiyaçlarını giderdikten sonra alt ve üst yapı çalışmalarıyla kentin vizyonunu belirledik. Son 5 yıllık dönemde ise Bilecik’imizi ülkemiz ve dünya arenasında öne çıkaracak birçok tanıtım ve turizm faaliyeti gerçekleştirdik.

Yakın döneme kadar yatırımlardan uzak kalması, doğallığını koruması açısından bir avantaj sağlamış aslında. Siz bu avantajı nasıl kullanmayı düşünüyorsunuz?
Bizler, etrafımızdaki kalabalık ve doğallığını yitirmiş metropollerin aksine, Bilecik’in sahip olduğu doğal güzellik ve özellikleri kullanarak, büyüyen ve gelişen bir il olması için çalıştık, çalışıyoruz. Bizler Bilecik’imizin, günümüzün mimari özellikleriyle işlenmiş yapıların yanı sıra doğayı işgal etmeyen, yeşillikten ve doğallıktan ayrılmayan, gelecek nesillerin dünyasından fazla bir şey almayan tarzda yapılaşmasını istiyoruz. Yani, sahip olduğu değerlerle Bilecik gibi büyümesi ve gelişmesi arzusundayız. Bütün bu çerçevede ilimizi ele aldığımızda ve hedeflerimizi başardığımızda, her yönüyle marka olmayı yakalamış bir şehir olacağımıza inanıyorum. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve hükümetimizin değerli üyeleriyle birlikte ‘Vakit Bilecik Vakti, Vakit Türkiye Vakti’ hedefi doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.

BİLECİK İÇİN YENİ HEYECANLARIMIZ VAR
Uzun yıllar belediye başkanı olarak Bilecik’e hizmet ettikten sonra milletvekili adayı oldunuz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Öncelikle bizlere bu şerefli ve önemli görevi tevdi eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım, hükümetimizin değerli üyeleri ve hemşehrilerime şükranlarımı ifade etmek istiyorum. 14 yıl önce Belediye Başkanlığı görevine yine aynı onur ve gururla geldik. İnşallah milletvekilliği görevine de bu düşünce ve heyecanla devam edeceğiz. Bizler 14 yıl önce de ‘Bilecik’ dedik, ‘Türkiye’ dedik, ‘insanımız’ dedik. Bundan sonra da temel düşünce ve çalışma noktamız bu değerler olacak. Hemşehrilerimiz belediye başkanlığı döneminde 3 kez bizleri onurlandırdı. Teveccüh göstererek çok sevdiğimiz bu topraklara hizmet etme imkanı verdi. Milletvekilliği için de aynı şekilde bizlere şeref verdiler.

Son olarak, hemşehrilerinize bir mesajınız var mı?
Bizlere şu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da güvenen kardeşlerimize, hemşehrilerimize demek istediğim şu ki bizler önemli bir mekanın emanetçileriyiz. Bilecik, Osmanlı Devleti’ne kuruluş toprakları olduğu gibi Yeni Türkiye’nin de kurtuluşa erdiği bir şehir. Yine aynı şekilde Bilecik dirilişin ve inşallah şahlanışın da şehri olacaktır. Bizler her zaman bu değerin önemine vardık ve bu anlamda ne kadar sorumluluk taşıdığımızın farkındayız. Ecdat diyarı Bilecik’imizi layık olduğu en iyi konuma getirmek için bütün çabamızla, gayretimizle çalışacağız. Güçlü bir bilecik ve güçlü bir Türkiye için bütün imkânlarımızı kullanacağız.

bbb

arf

Yukarı