Ana içeriğe atla

F

DİYARBAKIR DİYARBAKIRLILARLA GÜZELLEŞİYOR

15.03.2019 - 09:56

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NCA DİYARBAKIR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA GÖREVLENDİRİLEN VE 31 MART’TA AK PARTİ’DEN ADAY GÖSTERİLEN CUMALİ ATİLLA, SON İKİ YILDA HEMŞEHRİLERİNİN BEĞENİSİNİ KAZANAN ÇOK SAYIDA HİZMETE İMZA ATTIKLARINI BELİRTTİ: “İLKEMİZ OLAN ‘BU ŞEHRİ BU ŞEHİRDE YAŞAYANLARLA YÖNETECEĞİZ’ DOĞRULTUSUNDA İSTEKLERİ ALIYOR, HİZMETLERİMİZİ ONA GÖRE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ.”

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na görevlendirilen Cumali Atilla, 1 Kasım 2016’dan günümüze birçok projenin hayata geçirilmesini sağladı. Kültürel ve sosyal projeler dışında birçok alanda yapılan çalışmalar, Diyarbakırlı vatandaşların da büyük beğenisini kazandı. 
2 yıl gibi kısa bir sürede çevre düzenlemeleri yaparak kentin estetik görünümüne önemli katkılar sağlayan ve bugüne kadar birçok projeyi hayata geçiren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bir birinden farklı alanda hizmetler gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalarda kentin birçok önemli caddesi asfaltlandı ve kent trafiğinin sorunsuz şekilde seyretmesi için sinyalizasyon sistemini hayata geçirildi.

dd

‘HERKESİN SESİNE KULAK VERİYORUZ’
Göreve geldiği ilk gün “Her şey çok güzel olacak.” dediğini belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, “Hükümetimizin destekleri ve belediyelerimizin imkânları çerçevesinde çalışmalarımızı planlıyor ve uyguluyoruz. Şehrin en acil işlerini ilk etapta tamamlayıp bu şehrin güzel ve kadirşinas insanlarına yakışır bir kenti meydana getirmek için gayret ediyoruz. Yatırımlarımızı yaparken bu şehrin insanlarına kulak veriyoruz. Bu konudaki ilkemiz belli: ‘Bu şehri bu şehirde yaşayanlarla yöneteceğiz.’ Bu ilkemiz doğrultusunda talep ve istekleri alıyor, imkânlarımız çerçevesinde en kısa zamanda taleplere karşılık vermeye çalışıyoruz. Hizmetlerimizi gerçekleştirdikten sonra o mahalle veya sokakta yaşayan hemşerilerimize memnuniyetlerini soruyor, önerilerini almaya özen gösteriyoruz. Belediyeciliğin her alanında faaliyet göstermek için yeni projeler geliştirip stratejiler oluşturuyoruz. 2 yıllık görev süremizde altyapı hizmetlerine çok önem verdik.” dedi. 
Sadece mahallelere, köylere, şehirlere giden yolları değil, gönüllere giden yolları da imar ettiklerini ifade eden Cumali Atilla, “Bu düşünce ve halis niyetle çalışıyoruz. Bu şehre ve bu şehrin güzel insanlarına ne kadar hizmet etsek kendimizi hep eksik görüyor, daha çok çalışmak zorunda olduğumuzu biliyoruz.” şeklinde konuştu.
Cumali Atilla başkanlığındaki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin bazı hizmetleri şöyle:


dddd

KENT MEYDANI TAMAMLANDI
Vatandaşların sosyal, kültürel ve sportif amaçlarla kullanması için Kayapınar ilçesinde 70 bin metrekare üzerine inşa edilen Kent Meydanı tamamlandı. Kent Meydanı içinde Kitap Cafe, Meydan Cafe, mescit, yürüyüş yolları, fitness aletleri, bisiklet yolları, çocuk oyun grupları, fresh ve kuru havuz bulunuyor. Farklı türde binlerce ağaç dikilen alana müzikli ve ışıklı su oyunları da inşa edildi. 

MAHALLE YOLLARINA 2 BİN KM ASFALT
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2017-2018 yıllarında 4 merkez ilçe dışındaki 13 ilçenin mahalle ve mahalle grup yollarında yürüttüğü çalışmalarda 2 bin km sathi kaplama asfalt serdi. Ekipler, 2017’de 100, 2018’de 400 km yolu asfaltladı. Engebeli mahalle yollarına da 400 bin metrekare parke taşı döşendi. 

116 BULVAR VE CADDE DÜZENLENDİ
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 116 bulvar ve caddeyi yeniden düzenledi. Bulvar ve cadde düzenlenmesinde orta refüj, kaldırım, aydınlatma, yeşillendirme ve bisiklet yolu çalışmaları yürütüldü. 

KENT, ÇİÇEK BAHÇESİNE DÖNÜŞTÜ
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 4 merkez ilçenin orta refüj, park ve kavşaklarına farklı türlerde toplam 7 milyon 500 bin adet yazlık ve kışlık çiçek dikti. 2017’de 3 milyon 500 bin, 2018’de ise 4 milyon çiçek dikildi. Çiçek dikimi dışında orta refüj, park ve kavşaklara farklı türlerde 21 bin adet ağaç dikimi gerçekleştirildi.

YEŞİL KUŞAK PROJESİ TAMAM
Vatandaşlara dinlenme alanları oluşturmak adına 2 yıl içinde yoğun bir çalışma temposu içine giren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yeşil Kuşak Projesi’ni tamamladı. Şanlıurfa Yolu Yenihal Kavşağı’ndan başlayan Mahabad Bulvarı’na kadar olan 78 bin metrekare alanı kapsayan projede oyun grupları, meydan, salıncaklar, yürüyüş yolları, süs havuzları, kaykay pisti ve oturma bankları yer alıyor.

4 MERKEZ İLÇEYE 1 MİLYON 250 BİN TON ASFALT
4 merkez ilçenin tüm cadde, sokak ve bulvarlarını asfaltlama hedefiyle sezonu nisanda açan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, yollara toplam 1 milyon 250 bin ton sıcak asfalt sererek rekora imza attı. Aralık ayına kadar devam eden asfaltlama çalışmalarında cadde, sokak ve bulvarlara 2018’de 650 bin ton sıcak asfalt serildi. Ayrıca, 568 bin metrekare kaldırım taşı döşendi. Yolların tamamlanmasıyla sıfırdan yapılan kaldırımlar, görme ve bedensel engellilerin kullanımına uygun şekilde inşa edildi.

TEMAPARK HİZMETE GİRDİ 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar ilçesinde 34 bin metrekare alana inşa ettiği Temapark’ı tamamlayarak vatandaşların hizmetine açtı. Farklı konseptte yapılan Temapark’ta tematik bahçeler, çocuklara yönelik eğlence tepeleri, göletler ve kitap kahve yer alıyor.

HUZUR İLE ÇOCUK SOKAKLARI TAMAMLANDI
Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, Bağlar ilçesinde çocuk ve yaşlılar için dinlenme alanları oluşturdu. Çocukların oyun oynayarak, yaşlıların ise dinlenerek zaman geçirebilecekleri Huzur ile Çocuk sokakları tamamlandı.


ddd

ÜCRETSİZ 1 MİLYON DİYARKART
Düzenli ve sistemli toplu taşıma hizmetleri için biniş kart sistemini yaygınlaştırmayı amaçlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, daha önce ücretli şekilde satışı yapılan Diyarkart’tan 1 milyon adedi vatandaşlara ücretsiz dağıttı. 

KLİMALI DURAKLAR YAYGINLAŞIYOR
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, hava sıcaklığı ile soğukluğunu göz önünde bulundurarak kentin farklı noktalarına kapalı ve klimalı duraklar yerleştirdi. 18 metrekarelik alana sahip duraklarda 7/24 güvenlik kamerası, kitaplık, engelli rampası ve 12 kişilik oturma alanı bulunuyor. 

ddd

82 YENİ OTOBÜS ALINDI
2017’de doğalgazla çalışan 32 çevre dostu otobüsü satın alarak toplu taşıma araç filosunu genişleten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2018’de 50 adet daha yeni otobüs alarak araç filo sayısını 248’e çıkardı. 90 kişi kapasiteli yeni otobüslerde engellilerin kullanımına uygun rampa sistemleri de bulunuyor. Ayrıca, vatandaşlara ücretsiz mobil internet ve şarj ünitesi hizmetleri veriliyor. 

MAHALLELERE ULAŞIMDA YÜZDE 75 ARTIŞ
Vatandaşların ucuz, konforlu ve güvenli toplu taşıma araçlarından faydalanabilmeleri için yeni güzergah çalışmalarına hız veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, daha önce toplu taşıma hizmeti verilmeyen 380 mahallede güzergahlar açarak ulaşımda yüzde 75 artış sağladı. 

TRAFİK EĞİTİM PARKI TAMAMLANDI
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, trafikte bilinçli, birbirine saygılı, yaya, yolcu ve sürücüler yetiştirmek amacıyla Bağlar ilçesinde toplam 10 bin metrekare alan üzerine inşa ettiği Trafik Eğitim Parkı’nda çalışmalarını tamamladı. 240 metrekare bisiklet yolu, 2 adet simülatör cihazı, sokak ve kavşak örneklerinin yer aldığı parkta öğrenciler trafik eğitimlerini bu alanda gerçekleştirecek. 

ALT GEÇİT VE KÖPRÜLER YENİLENDİ
Yenişehir ile Bağlar ilçelerini birbirine bağlayan Ofis Alt Geçidi’ni A’dan Z’ye yenileyen ve ışıklandıran Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, aynı çalışmanın benzerini Alipınar Köprüsü’nde gerçekleştirdi. Alipınar Köprüsü çökmelere karşı güçlendirilirken, dış cephesi kentte özgü bazalt taşlarla kaplandı. Köprünün aydınlatma sistemi de tasarruflu led ışıklarla sağlanıyor.

BİSMİL OTOGARI TAMAMLANDI
Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın Diyarbakır-Batman çevreyolunda üzerinde toplam 32 bin 750 metrekare alana inşa ettiği Bismil Otogarı tamamlandı. 12 bin metrekarelik bölümün yeşil alan olarak değerlendirildiği Bismil Otogarı’nda 3 bin metrekarelik kapalı alanda bilet satış noktaları, lokantalar, mescitler, WC’ler, eczane, sağlık birimi, idari birimler, market, hediyelik eşya reyonları, kafeterya, bebek bakım odası, çocuk oyun alanı ve danışma bölümleri yer alıyor. 

ÜCRETSİZ SİNEMA GÜNLERİ
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentte kültürel etkinlikleri artırma amacıyla çocuk ve yetişkinlere yönelik Ücretsiz Sinema Günleri uygulaması başlattı. Film gösterimlerinden binlerce çocuk ve yetişkin faydalandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ayrıca, tiyatro sanatının gelişimine katkı sunmak ve oyunların izleyiciyle buluşmasını sağlamak amacıyla 1. Şehir Tiyatroları Festivali’ni düzenledi. ‘Tiyatro Doğudan Yükseliyor’ sloganıyla 7 gün süren festivalde İstanbul, Şanlıurfa, Bodrum, Denizli, Mersin, Antalya, Alanya belediye tiyatro toplulukları ile özel tiyatro gruplarının oyunları izleyiciyle buluştu. 

DİSMEK’E YOĞUN İLGİ
Kentte istihdamı artırma ve çeşitli iş kollarına kalifiye eleman yetiştirmek için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (DİSMEK) kapsamında ücretsiz açılan kurslara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. İŞKUR bünyesinde açılan kurslarda kursiyerler günlük ücret ve sağlık sigortaları karşılığında eğitim gördü. 104 farklı dalda açılan kurslardan 2 bin 890 kişi faydalandı.

65 BİN HOŞ GELDİN BEBEK ÇANTASI DAĞITILDI
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin doğum yapan annelerin ihtiyacını karşılamak amacıyla başlattığı Hoş Geldin Bebek projesinden 2017 ve 2018’de 65 bin kişi faydalandı. Proje kapsamında Diyarbakır Kadın Hastalıkları Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde oluşturulan büroda ekipler, yeni doğum yapan 65 bin kadına ulaşarak pijama, bebek zıbını, şampuan, bebek bezi, ateş ölçer, bebek sabunu ve ıslak mendilin yer aldığı Hoş Geldin Bebek çantası hediye etti. 

HASTA YAKINLARI MİSAFİRHANESİ AÇILDI
Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Doğu ve Güneydoğu’nun sağlık merkezi Diyarbakır’a çevre il ve ilçelerden gelen hasta ve hasta yakınları için Yenişehir ilçesinde oluşturduğu misafirhanede 2017 ve 2018 yıllarında 9 bin kişiyi ağırladı. 400 kişilik kapasiteye sahip misafirhane hasta yakınlarına kahvaltı ve hastanelere ulaşım amacıyla servis imkânı da sağladı. 423 hasta yakınına rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti verilirken, ramazanda da günlük iftar ve sahur yemekleri dağıtıldı. 

BİLGİ EVİ, EĞİTİMLERE BAŞLADI
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, 7-14 yaş arası öğrenciler için eğitim yuvasına dönüştürdüğü Türkçe, Matematik, Fen Teknolojileri ile İngilizce temel dersleri dışında sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlerin de gerçekleşeceği Bilgi Evi, 3 bin 400 öğrencinin katılımıyla eğitimlere başladı. 

MİLLET KIRAATHANESİ HİZMETE BAŞLADI
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kentin en işlek yerlerinden Yenişehir ilçesi Ofis semtinde inşa ettiği Millet Kıraathanesi hizmet vermeye başladı. Kıraathanede binlerce kitap bulunuyor. Millet Kıraathanesi’nde vatandaşlar kitap okuyarak boş zamanlarını verimli şekilde değerlendiriyor. 

HANIMLAR LOKALİ VE SPOR MERKEZİ HİZMETTE
632 metrekarelik kullanım alanı içinde kütüphane, spor merkezi, bilgisayar odası, anasınıfı, oyun odası, kuaför ve el sanatları atölyelerinin bulunduğu, kadınların hizmetlerden ücretsiz şekilde yararlanacağı ‘Hanımlar Lokali ve Spor Merkezi açıldı. Koşuyolu Parkı içinde yer alan merkezde, kadınlara yönelik meslek edindirme, okuma-yazma kursları açılacak, çocuk ihmal ve istismarıyla ilgili eğitimler verilecek. 

BİZİM MEKÂN, KADINLARIN HİZMETİNDE
Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’nda kadınların sosyal etkinliklerini düzenleyebileceği Bizim Mekân’ın açılışını gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi’ne ait personelin görev yapacağı ve randevulu sistemle çalışacak mekânda kadınlar, istediklerinde randevu alıp bir araya gelerek programlarını gerçekleştirebilecek. 

GES’LERDEN 1 MİLYON 153 BİN TL GELİR
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, daha önce Şehirler Arası Terminal İşletmeleri ile Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’na inşa ettiği, çevreye zarar vermeyen Güneş Enerji Santralleri’nden (GES) 2017-2018 yılları arasında 2 bin 253 MW enerji üreterek 1 milyon 153 bin TL gelir elde etti. 

794 BİN KİŞİ İKRAM ÇEŞMELERİ’NDEN YARARLANDI
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezindeki 4 hastane önüne kurduğu İkram Çeşmeleri’nden 793 bin 900 kişi yararlandı. İkram Çeşmeleri’nden kışın sıcak mercimek çorbası, havalar ısınınca da soğuk limonata dağıtılıyor.

arf

Yukarı