Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

KAHRAMANMARAŞ EXPO 2023’E HAZIRLANIYOR

11.08.2020 - 17:41

Kahramanmaraş’ı EXPO 2023’ün heyecanı sardı. Türkiye’nin en büyük 2. organizasyonuna ev sahipliği yapacak Kahramanmaraş, 2023 yılında EXPO ile bir dünya kenti haline gelecek. Doğası, tarihi, sanayisi, doğal kaynakları ve mutfağı ile önemli özelliklere sahip Kahramanmaraş’a milyonlarca turist akın edecek.

 

Toplumları ilgilendiren insan ya da doğa faktörlü sorunları çözüme ulaştırmak amacıyla eğitim vermeyi hedefleyen, değişim ve gelişim için uluslararası düzeyde işbirliğine katkı sağlayan EXPO’lar, düzenlendikleri ülkelere ekonomi, politika, kültür, sanat, doğa ve yaşam alanında değer kazandırıyor. Kahramanmaraş da bu kapsamda önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği AIPH, oy birliği ile Expo 2023 Kahramanmaraş’ı onayladı. Merkez Oniki şubat İlçe Belediyesi’nin ev sahipliğinde 21 Nisan-31 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek Expo 2023 için şimdiden yoğun bir çalışma gerçekleştiriliyor.

Uluslararası B kategorisinde olan EXPO 2023 Kahramanmaraş, sadece bahçecilik alanında değil, aynı zamanda uluslararası işbirliği anlaşmaları ile diğer EXPO şehirleri ve katılımcı ülkeler ile yapılacak olan sektörel toplantılar ile ekonomik kalkınmayı da beraberinde getirecek ve komşu coğrafyaya uzanan olumlu sonuçlara sahip olacak.

DOĞA DOSTU ŞEHİR KAHRAMANMARAŞ

Küreselleşen dünyada hızla yayılan kentleşme olgusu, artan nüfusla birlikte doğal kaynakların bilinçsiz tüketimi, doğal alanların imara açılması, tamamen insan ve üretim odaklı mekân tasarımlarının dünyanın geleceğini tehdit etmesi gerekçesi ile Oniki şubat Belediyesi EXPO 2023’ün ana temasını “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” olarak belirledi. Kahramanmaraş’a en az 50 farklı medeniyetten insanın gelmesi beklenirken, 2 milyondan ziyaretçinin alana gelmesi beklenmektedir.

Bulunduğu ülkeler ve şehirler için kaldıraç görevi gören EXPO’lar, Kahramanmaraş’a yeni kaynak gelirleri üretirken, uluslararası alanda da bir iş ağı oluşturacak. İstihdam alanında ise EXPO 2023 öncesi dönemde bin, EXPO döneminde 4 bin, sonraki dönemde 500 personel istihdam imkânı oluşacağı belirtiliyor.

Bulunduğu ülkelere ve şehirleri marka haline getiren EXPO’lan tanıtım ve medya aracılığı ile bilinirlik seviyesini oldukça üst düzeylere çıkarmaktadır. Kahramanmaraş’ta tarihi, doğası, sanatı, mimarisi ve mutfağı ile görenleri hayran bıraktıracak özelliklere sahip bir kenttir. EXPO ile hak ettiği değeri görmesi ve bir dünya markası haline gelmesi bekleniyor.

Kentsel gelişim konusunda da Kahramanmaraş’a fazlasıyla değer katacak EXPO 2023 altyapı ve üstyapı eksikliklerinin de giderilmesinde aktif rol oynarken, ulaşım, konaklama, yeme ve içme gibi hizmet alanlarında da değer kazanarak, kentsel gelişim alanında fark yaratacaktır.

Bahçecilik EXPO’su Küresel çapta giderek yayılan kentleşme olgusu, doğal kaynakların artan tüketimi ve insan odaklı üretimler baz alınarak, yeşil ve sağlıklı bir yaşam bilincini artıracak ve insanları daha iyi bir yaşam sürmeye teşvik edecektir.

TURİZM AÇIĞI EXPO 2023 İLE TAMAMLANACAK

Doğası ve güzellikleri ile saklı bir cennet olan Kahramanmaraş, EXPO 2023 ile turizmini canlandıracak ve binlerce insanın Kahramanmaraş merkezine gelerek, turizme katkı sağlayacaktır. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin bakış açısı ile zenginleşerek, yeni turizm projelerine de fırsat doğacaktır.

EXPO 2023 ile eğitim programları, ülke ve şehirlerin düzenleyeceği milli gün etkinlikleri, kültürel programlar, sanat sergileri, konserler, fuarlar, ticari faaliyetler, iş heyeti ziyaretleri ve ticari görüşmeler, ülke, il ve ilçeler arası yarışmalar gibi etkinlikler düzenlenebilecek, Kahramanmaraş, ülkesinde ve bölgesinde merkezi bir konum görevi görecektir.

EXPO 2023 İLK YAŞAM ALANI OLAN PROJE ÖZELLİĞİNE SAHİP

Kahramanmaraş Oniki şubat Belediyesi tarafından yapımı gerçekleştirilen Rekreasyon Alan içerisinde düzenlenecek EXPO 2023, tarihinde bir ilk olarak Rekreasyon Alanından EXPO Alanına dönüştürülecek proje olma özelliğini taşıyor. EXPO sadece bir organizasyon değil, aynı zamanda da bir yaşam alanı olarak hizmet vererek, yılın 365 günü canlı kalacak.

747 milyon metrekarelik Rekreasyon Alan içerisinde 69 bin metrekare alan büyüklüğünde Avrupa’nın en büyük Kristal Lagünü (Yapay Göl) yer alacak. Dünyanın tek ikisi bir arada 6 bin 230 metrekare alanda Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi ve Kahramanmaraş’ın el sanatı eserlerinin tanıtımı ve satışının yapılacağı Arasta Kültür Merkezi vatandaşların ziyaretine açılacak. Bu alan içerisinde düğün salonları, nikâh sarayları, bitkisel heykeller, aquaparklar, tenis kortları, konser salonları, fitness kulüpleri ve 284 adet hobi evi de alanda hayat bularak, binlerce ülkeden gelen misafirlerinde eğlenceli zaman geçirmesine vesile olacaktır.

Bu alanda 220 bin metrekare yeşil alan bulunacak ve binlerce bitki türünün bulunduğu alan içerisinde; 35 türde 5 bin 190 ağaç̧, 23 türde 34 bin 146 çalı ve yer örtücü̈, 5 türde 21 bin 434 otsu bitki ile toplamda 65 bine yakın bitki dikilecek ve yetiştirilecektir.

GALATA

Yukarı