Ana içeriğe atla

aaa

KARESİ BELEDİYESİ YÜZLERİ HEP GÜLDÜRÜYOR

08.10.2018 - 16:29

BALIKESİR’E BAĞLI KARESİ İLÇESİ, SON DÖNEMLERDE YAPILAN HİZMET VE YATIRIMLARLA DİKKAT ÇEKİYOR. KARESİ BELEDİYESİ, HALKIN YÜZÜNÜ GÜLDÜREN ÇALIŞMALARA İMZA ATARKEN; BAŞKAN YÜCEL YILMAZ, “DÜSTURUMUZ, ‘İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN’. PROJELERİMİZİN MERKEZİNDE HEP İNSAN VAR.” DİYOR.

Karesi Belediyesi, halkın yüzünü güldüren hizmet ve yatırımlara imza atıyor. Daha hızlı, kaliteli ve etkin hizmet üretmek amacıyla sık sık kırsal mahalleleri ziyaret eden Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Halkımızın gözlerinin içinin gülmesi, bizleri de çok mutlu ediyor.” diyor. 
Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve ekibi, hem ilçe merkezinde hem de kırsal mahallelerde ayak basmadık yer bırakmıyor. Her gittiği mahallede vatandaşlar, Başkan Yılmaz’ı güler yüzle karşılayıp bağırlarına basıyor. Halkın istek ve beklentileri doğrultusunda hizmet üretmek için sık sık mahalle ziyaretleri yapan Yücel Yılmaz, her hafta bir kırsal mahallede vatandaşlarla bir araya geliyor. Yılmaz, Karesi’nin yönetiminde ilçe sakinlerinin söz sahibi olması noktasında bu tür ziyaretleri önemsediklerini ifade ediyor.

‘İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN’
Yerel yönetim anlayışlarının temelinde belediye ve vatandaş arasındaki mesafeyi olabildiğince kısaltmak olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, “Projelerin merkezine insanımızı alarak ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturuyla çalışmalarımıza yön veriyoruz. Şehrimizi modern, sağlıklı ve yaşanabilir bir şekilde gelecek nesillere el birliğiyle taşıyacağız. Burada bize yardımcı olacak en büyük unsur hemşehrilerimizdir.” diyor.
Mahalle kültürüne önem verdiklerini de söyleyen Yılmaz, “Yaptığımız köy konaklarımızla bu kültürü koruyarak geleceğe taşıyoruz. Halkımızın gözlerinin içinin gülmesi ve hizmetlerimizden memnun olması bizleri de çok mutlu ediyor.” şeklinde konuşuyor.
 
KARESİ’DE KADINLARIN DA YÜZÜ GÜLÜYOR 
Karesi’de herkesin olduğu gibi kadınların da yüzü gülüyor. Karesi Belediyesi, kadın ve aileye yönelik çok sayıda projeyi hayata geçiriyor. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile işbirliği yaparak kadın, aile ve demokrasiye yönelik çok sayıda projeyi hayata geçiren Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nu ziyaret etti. Eşi Mehtap Yılmaz ve KADEM İl Temsilcisi Zeliha Kahraman’ın da bulunduğu ziyarette, başta ‘Gülistan’ projesi olmak üzere, yapılan ve yapılması planlanan birçok proje hakkında paylaşımlarda bulunuldu.
Ziyarette Karesi Belediyesi, Karesi Kent Konseyi ve KADEM işbirliğinde yürütülen ‘Göçle Gelen Fırsatlar’ projesi de ele alındı. Proje ile ülkemize göç etmek durumunda kalan yabancı ailelere ve çocuklarına Türkçe eğitimi verilecek, Türk kültürü tanıtılacak. Ayrıca onların sosyal hayata kazandırması ve eğitim hayatlarındaki başarılarının artırılması için çalışmalar yapılacak.

KARESİLİ KADINLAR GÜL YETİŞTİRECEK
KADEM işbirliğinde önümüzdeki günlerde başlatılacak olan ‘Gülistan’ projesiyle kırsal mahallelerde yaşayan dezavantajlı kadınlara gül yetiştiriciliği eğitimleri verilecek. Ardından eğitime katılan kadınlara gül fidanı dağıtılacak. “Çorak topraklardan gül kokan, üreten ellere; gül ile Karesi kadının gönlünde” sloganıyla yürütülecek proje kapsamında gül bahçesi oluşturularak kırsal mahallelerdeki kadınların gülsuyu, gül şurubu, gül yağı gibi ürünleri üretmesi sağlanacak. Proje ile kadınların üretime dahil edilerek aile bütçelerine ve ülke ekonomisine katkı sağlaması hedefleniyor.

BAŞARININ ANAHTARI İYİ PLANLAMA
Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot Projesi Çalıştayı’nda konuşan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ‘kalkınma’ ve ‘eşitlik’ vurgusu yaparak “Başarının yolu planlamadan geçiyor.” dedi. 
İmza attığı proje ve yürüttüğü faaliyetlerle Türkiye’de örnek belediyeler arasında yerini alan Karesi Belediyesi, UCLG-MEWA Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Türkiye Haritalandırması Pilot Projesi Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı. Karesi Belediyesi’nin 250’den fazla proje ve faaliyetinin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda ele alındığı ve iki gün boyunca süren çalıştayın açılışına UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz katıldı. Toplantının açılış konuşmasında ‘kalkınma’ ve ‘eşitlik’ vurgusu yapan Başkan Yılmaz, planlama olmadan başarının da olmayacağına dikkat çekerek, “Bu iş aşk, gönül işi.” dedi.
Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri hakkında ciddi çalışmalar yapan ve bu meseleyi dert edinen yerel liderlerden biri olduğuna dikkat çeken UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Bu çalıştayımız sayesinde de 17 hedefle ilgili gereken çalışmayı yapıp bundan sonraki süreçteki yol haritamızı belirlememiz açısından önemli çıktılar elde edeceğiz. Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz, nisan ayındaki toplantımızda ‘İnsana ve insanlığa hizmet etmek ayrı bir onur’ demişti. Bizim için de Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri insan yararının odak noktası olarak alındığı bir rehber niteliği taşımaktadır.” dedi.
 
PLANLAMA OLMAZSA GEMİ YÜRÜMEZ
Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yerel yönetimlerde uygulanmasını önemsediklerini söyleyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bir şeyin kurgusu, kaygısı, planlaması olmazsa hiçbir rüzgar o gemiye yardımcı olmaz. Mutlaka bir hedefiniz olması lazım. Biz istiyoruz ki Balıkesir gelişmiş ülkelerin şehirleri gibi olsun, insanlar güzel gelirler kazansın, birbirine güven duysun, yaşadığı şehirde güvenlik sorunu olmasın, yaşadığı şehirde tartışma olmasın, yaşadığı şehirde her şeye kolay erişim olsun.” dedi.
 
KALKINMA VE EŞİT HİZMET VURGUSU 
Sürdürülebilir bir belediyecilik anlayışını benimsediklerini ifade eden Başkan Yücel Yılmaz, “Bunun için öncelikle sürekli düşünen bir sistem kurmamız ve değişime ayak uydurmamız lazım. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin ilk mantığı ‘düzen’. Yani bir şeyi yapıyorsanız bunu düzenli yapın. Düzenli yaptığınız şeyi geliştirerek yapın. Yani sayısal verilerle takip edin, ihtiyaca uygun değişiklikleri yapın. Tesadüfen yapıldığını zannettiğiniz şeyler aslında 2014 yılında yaptığımız planlamanın bir sonucu. Şehri kalkındıralım, insanlara eşit hizmet sunalım düsturunu benimsiyoruz.” açıklamasında bulundu.ŞEHİTLERİN İSMİ PARKLARDA YAŞAYACAK
Karesi Belediye Meclisi, şehit ailelerinin de katıldığı toplantıda; Şehit Piyade Er Orhan Faruk Baytekin, Şehit Jandarma Astsubay Üstçavuş Ferruh Kulaoğlu, Şehit Astsubay Cemil Erkek’in isimlerini parklara verdi.
Meclis toplantısı, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz başkanlığında, Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Terör örgütlerine yönelik sürdürdüğü operasyonlarda şehit düşen kahraman askerlerin isimlerinin ilçedeki parklara verildiği toplantıya Şehit Piyade Er Orhan Faruk Baytekin, Şehit Jandarma Astsubay Üstçavuş Ferruh Kulaoğlu ve Şehit Astsubay Cemil Erkek’in aileleri de katıldı.  
Şehit Piyade Er Orhan Faruk Baytekin’in ismi Toygar Mahallesi Serçe Sokak’ta bulunan parka verilirken; Kayabey Mahallesi Başsinlik Sokak’taki parka Jandarma Astsubay Üstçavuş Ferruh Kulaoğlu’nun, Paşaalanı Mahallesi Mimar Sinan Caddesi 229. Sokak’taki parka ise Şehit Astsubay Cemil Erkek’in ismi verildi.
CHP ve MHP’li meclis üyeleriyle birlikte şehit ailelerine Kuran-ı Kerim ve Türk bayrağı hediye eden Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Onlar yalnızca sizin evlatlarınız değil artık. Onlar bizim, bu halkın evlatlarıdır. Anılarını yaşatmak da hepimizin görevidir. 3 kahraman şehidimizin anısı bundan sonra parklarımızda yaşayacak. Ben başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi. 

GELENEKSEL SANATLARIN USTA ELLERİ KARESİ’DE BULUŞTU
Geleneksel sanatlarını yarınlara taşımayı amaçlayan ve Karesi Kent Konseyi tarafından bu yıl 3. kez düzenlenen Karesi Hünerli Eller Geleneksel Sanatlar Yarışması’na İngiltere, Suriye, Mısır, Rusya ve Kazakistan’ın yanı sıra Türkiye’nin birçok farklı ilinden gönderilen 143 eser, UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ olarak ilan edilen usta sanatçıların da aralarında bulunduğu 25 kişilik seçici kurul tarafından titizlikle değerlendirildi. Eserlerin seçme ve değerlendirmesinin yapıldığı toplantıya Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da katıldı. 
Keçe, tezhip, hüsn-i hat, minyatür, ebru, çini, Balıkesir pullusu ve kırkyama alanlarında düzenlenen Karesi Hünerli Eller Geleneksel Sanatlar Yarışması’nda eserleri değerlendiren hocalarla bir araya gelen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Geleneksel el sanatlarının aslına uygun bir şekilde yaşatılmasını; hat, tezhip, minyatür ve çini gibi İslam sanatlarının ve yöremize ait değerlerin uluslararası mecrada daha iyi tanınmasını arzuluyor, bu amaçla 3 yıldır bu yarışmayı düzenliyoruz.” dedi. 
Büyük Türk Medeniyeti’ni anlayan, anlatan geleneksel sanatların sürekliliğini sağlayarak yeni ustaların yetişmesi hedefiyle yola çıktıklarını belirten Başkan Yücel Yılmaz, “Yarışmaya eserleriyle katkı veren tüm sanatçılarımıza, eserleri büyük bir titizlikle değerlendiren kıymetli seçici kurul üyelerimize ve bu yarışmanın düzenlenmesinde çok büyük emekleri olan Karesi Kent Konseyimize teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu. BU İŞ AŞK İŞİ, GÖNÜL İŞİ
Karesi Belediyesi’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini 2014’te kabul ederek uygulanmasında aktif bir şekilde rol aldığını belirten Başkan Yılmaz, “Bu çalıştayın ülkemize, ülkemizde olan sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin uygulanabilirliği dünyaya yayılsın istiyoruz. Hep beraber güzel örneklerle yerelden kalkınmayı örnekleyebilecek şehrimiz var. Bizim bir avantajımız var. Gerçekten ne yaparsak ortaya çıkabilecek bir ilimiz var. Yani bu avantajı çok iyi kullanmamız lazım. Heyecanımız, beklentilerimiz var. Bu iş aşk, gönül işi.” dedi. 

arf

Yukarı