Ana içeriğe atla


BANNER

OSMANELİ TÜRKİYE VE DÜNYADA BİLİNEN KENT OLUYOR

21.08.2019 - 09:44

Tarihi boyunca 18 medeniyete yerleşim yeri olmuş, bu medeniyetlerden günümüze kalan birçok tarihi eserleri ve varlıkları ile herkesin hayran kaldığı doğası ve güzellikleriyle önemli bir yerleşim yeri Osmaneli.
Suların birleştiği, yolların kesiştiği ve bu nedenle de bereketli toprakları ve yolları ile lojistik merkezi olma özelliğine sahip stratejik bir ilçe olduklarını belirten Belediye Başkanı Münür Şahin, “Türkiye'nin üçüncü büyük nehri Sakarya'nın içinden geçtiği, Göksu, Karasu ve Göynük Suyu’nun ilçemiz sınırları içinde Sakarya Nehri ile birleştiği ve bu nedenle de tarımda Bilecik ilinin Antalya'sı olarak adlandırılan önemli bir tarım kentiyiz. Özellikle karpuzu ile bölgemizde ve Türkiye'de tarımda bir markayız. Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde geniş olarak yer alan Osmaneli(Lefke)'den övgüyle bahsedilirken özellikle "ayvasının" dünyada eşi benzeri olmayan tada ve büyüklüğe sahip olduğu ifade edilmektedir.” dedi.  

TARİH VE KÜLTÜR KENTİ OSMANELİ
Osmaneli’nin tarih boyu coğrafi konumu nedeniyle İpekyolu, Roma Ordu Yolu, Haç Yolu, Sufi Yolu olmak üzere geçmişin uğrak yeri olduğundan bahseden Şahin,  “Birçok uygarlığın izini taşıdığımız için kervansaray, han, hamam, köprü, kale, cami, kilise, mil taşları gibi yapılara sahip tarih ve kültür kentiyiz.” diye belirtti.
Osmaneli ayrıca, günümüzde de adeta lojistik merkezi olan Osmaneli İstanbul-Eskişehir-Ankara-Antalya bölünmüş yolu, Osmaneli-İznik-Gemlik-Bursa yolu, Osmaneli-Geyve-Taraklı-Göynük-Mudurnu-Nallıhan-Ankara Yolu ile karayollarında merkez olma özelliğine sahip. Demir yolu ulaşımında ise Eski Hicaz Demiryolu, İstanbul-Eskişehir-Konya-Ankara YHT yolu, yeni yapılmakta olan Osmaneli-Yenişehir-Bursa-Gemlik ve sonrası Bandırma ve İzmir'e uzanacak YHT hattı ile tren yolu taşımacılığının merkezi bir ilçe.  
 

ooo

OSMANELİ'DE CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK YATIRIMLARI
İlçeye yaptıkları yatırımlarda destek veren birçok kişinin olduğunu ifade eden Şahin, “Osmaneli Belediye Başkanlığında ilk dönemimiz 2014-2019'de tüm siyasi partilerimizin, meclis üyelerimizin, Osmaneli halkının destekleriyle ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bakanlarımızın, Milletvekillerimiz Dr. Fahrettin Poyraz (Tarım Kredi Koopr.Genel Müdürü), Halil Eldemir (Sağlık Bakan Yardımcısı),Selim Yağcı'nın proje ve yatırımlarımıza yardımları ile Osmaneli'de Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını gerçekleştirdik.” açıklamalarında bulundu.

DÖRT ANA HEDEF VAR
2019-2023 döneminin Osmaneli için birlik ve beraberlik içinde yükseliş ve büyüme dönemi olacağını ve ilk dönemlerinde de büyük yol aldıkları dört ana hedefe odaklandıklarını söyleyen Başkan Münür Şahin, “Hedeflerimiz; yaşam kalitesini artırmak, turizmde öne çıkmak, tarımda yeni ürünlere ve pazarlara yönelmek ve sanayi ile büyümek.” dedi.
Münür Şahin, belirledikleri hedefler doğrultusunda şu bilgileri verdi: “Osmaneli yaşam kalitesi yüksek bir kent oldu. İkinci dönemimizde yaşam kalitesini çok daha yukarı çekerek Osmaneli’ye yerleşmek isteyen ve ilçemize katkı sağlayacak akademisyen, yönetici, sanatçı, yazar, vb. ilçemize ilgi duyan fahri hemşerilerimizi Osmanelili yapacağız. Spor, büyük ölçekli park, Osmaneli konaklar görünümünde ev, sağlık, eğitim ve çevre yatırımlarına devam edeceğiz. Özellikle bu dönemimizde büyük parklar ve yüzme havuzları yapımına devam ederek yaz-kış Osmaneli halkının yaşam kalitesini ücret almadan en yüksek seviyeye çekeceğiz. Tenis kortları, kapalı spor merkezleri, yürüyüş ve bisiklet alanları bu dönemde çok daha artacak.”  
Osmaneli Belediyesi Spor Kulübü’nü büyüteceklerini ve altyapıda örnek bir spor kulübü olma özelliklerini çok daha yukarı çekeceklerini belirten Şahin, “Büyük kulüplerle iş birliğimizi artırıyoruz. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve diğer büyük kulüplerimizle alt yapıda en iyiler arasında yer alacağız. Çocuk kulübümüzün kapasitesini 200 üye sayısına çıkaracağız.” dedi.
 

ooooo

“TANINAN VE ARANAN BİR EĞİTİM MERKEZİYİZ”
Eğitimle ilgili yatırımlarından bahseden Şahin, “Osmaneli Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezi büyükşehirler ölçeğinde eğitim merkezi oldu. Girişimcilik eğitimlerinde 4 bin kişinin üzerinde kişiye eğitim verdik. Türkiye’de tanınan ve aranan bir eğitim merkeziyiz. Özellikle de İstanbul Ticaret Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitemizle Roma döneminden kalan "Lefke Bezi" üretiminde çok başarılı olduk. İhracatını yapmakta olduğumuz Lefke Bezi önce Türkiye, sonrası için Dünya tekstil markası oluyor.” açıklamasında bulundu.

YAŞLILARA VE GENÇLERE YÖNELİK YATIRIMLAR
Başkan Şahin, yaşlılara ve gençlere yönelik yatırımlarını şöyle özetledi: “Yaşlılar için çok güzel bir misafirhane yapıyoruz. 100 yaşlı misafirimize çok iyi koşullarda bakacağız ve belediyemizin misafirleri olacak. Osmaneli Belediyesi gençlik merkezi, satranç evi ve bilgi evi bu dönemde hizmete girecek. Çocuklar ve gençlerimiz için kamp merkezi yapıyoruz. Kısaca Osmaneli’de yaşamak çok ayrıcalıklı olacak ve tercih edilen bir ilçe olacağız.” 

TURİZMDE MARKA OLMAK İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR 
Osmaneli’nin turizmde grupları ağırlayacak duruma geldiğinin altını çizen Başkan Şahin, “Başladığımız restorasyonlar ve sokak sağlığı çalışmaları Osmaneli Konakları’nı öne çıkarttı. Yatak kapasitemizi iki aya kadar 250 kişiye çıkarıyoruz. Osmaneli Belediyesi sahip olduğu konakları restore ederek bir işlev kazandırmaya devam ediyor. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitemize bağlı Osmaneli MYO ile birlikte Aşçılık Bölümü'nü açıyoruz. Osmanlı Mutfağı konu edilecek okulda tüm Osmanlı yemeklerini, tatlılarını ve sunumlarını yapacak öğrenciler yetişecek. Bu öğretim döneminde ilk etapta 40 öğrenci, sonrası 80 ve 120 öğrenci kapasitesi gerçekleşecek. Yine aynı alandaki tarihi çarşımızı BEBKA destekleri ile restore edilerek turizme kazandırıyoruz.” dedi.
Prof. Dr. Yunus Söylet Şifalı İçmeler Tesisi’ni BEBKA-İstanbul Üniversitesi ve TURSAB'ın iş birliğiyle yeniden inşa ettikleri de açıklayan Başkan Münür Şahin, 90 yatak kapasitesinde tatil köyü görünümündeki bu tesislerin mide, safra kesesi, böbrek, deri hastalıklarına şifa olduğunu belirtti.
Şahin, spor turizmine verdikleri önem hakkında şunları söyledi: “Spor Turizmine büyük önem veriyoruz. TTF ve İstanbul ASFK destekli "Lefke Kup U15 Futbol Turnuvası"nın bu yılda 3.’sü yapılacak. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Başakşehir başta olmak üzere 8 takımımızın katılacağı turnuvanın sponsoru Fenerium olacak. Bu organizasyonu "Zafer Kuası Kadınlar Futbol Turnuvası" ve "Cumhurriyet Kupası Satranç Turnuvası" izleyecek.”
 

oooo

TARİHİ OSMANELİ PANAYIRI
Tarihi Osmaneli Panayırı eylül ayının ikinci haftasında farklı bir konseptte yapılacak. Yedi gün sürecek etkinliğe Osmaneli’de yaşamış 18 medeniyetin bugün temsilcileri olan ülkelerin büyükelçilerini davet edeceklerini söyleyen Şahin, sanat etkinliklerinin ve tarımsal ürün tanıtımlarının yapılacağı panayıra bu sene çok daha fazla ziyaretçi geleceğini vurguladı.

TARIM VE HAYVANCILIKTA ÖNEMLİ YATIRIMLAR
Osmaneli Belediyesi tarımda da yatırımlara devam ediyor. Osmaneli’nin tarım ve hayvancılık alanındaki zenginliklerinin daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi amacıyla BEBKA destekleriyle Hisarcık Beşevler köyünde sebze-meyve kurutma ve paketleme tesisi kurduklarını belirten Münür Şahin, “Bu tesiste yöresel ürünlerin imalatı gerçekleştiriliyor. Özellikle Osmaneli ayva lokumu ve Osmaneli köy salçası gerek Türkiye’de gerek yurt dışında çok talep gördü. Tesislerin kapasitesini beş kat artırıyoruz çünkü çok fazla talep var. Osmaneli merkezde Türkiye’nin en gelişmiş mezbaha tesislerinden birini inşa ettik. Bunun yanı sıra Tarım ve Ticaret Bakanlığı onaylı Toptancı Hal Binası’nı yaptık. Hal büyük ilgi gördü ve çok sayıda alıcıyı ilçemize getirdi. Çiftçimiz belediyemizin bu yatırımlarından çok memnun. Tarımsal ürünlerin fiyatlarında artış ve istikrar sağlandı.” dedi.
Ayrıca tarımda yeni ürünlere ve özellikle de tıbbi ve şifalı bitkilere yöneldiklerinden bahseden Şahin, “Seracılık yine ayrı bir projemiz. Özellikle tıbbi bitkiler konusunda doğal ilaçlar üretecek tesisleri kuracağız.” ifadelerinde bulundu. 
 

oooo

SANAYİ PARSELLERİ OLUŞTURULDU
Kentin sanayi alanında da büyümesi için Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ve şirket yöneticileriyle sürekli birlikte hareket ettiklerini belirten Münür Şahin, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de bir ilk olarak sanayi parsellerini oluşturduk. 4 milyon metrekare sanayi parsellerimizde mevcut şirketlerimiz kapasitelerini artırırken yeni şirketlerin de yatırım yapmalarını sağlıyoruz. Osmaneli yaptığımız bu yatırımlarla artık "göç alan" bir ilçe oldu. Yaşam kalitesi yüksek olan ilçemize yerleşmek isteyen her kişiye kapımız açık. Attığımız adımlarla sanayide yükselişimiz bundan sonra da devam edecek.”

2019-2023 DÖNEMİ YÜKSELİŞ VE BÜYÜME DÖNEMİ OLACAK
Osmaneli için yükseliş ve büyüme dönemine gireceklerine vurgu yapan Başkan Münür Şahin sözlerini şu şekilde tamamladı: "Osmaneli, 22 üniversite ile iş birliği yapıyor ve proje üretiyor. Tüm siyasi partilerimiz, halkımız, milletvekillerimiz, bakanlarımız ve Cumhurbaşkanımızın destekleriyle birlik ve beraberlik içinde Osmaneli hedeflerini gerçekleştiriyor. Kaymakamımız, valimiz, bürokratlarımız, kamu ve özel sektörümüz, sendikalarımız ve sivil toplum örgütlerimizle iş birliği içinde hareket ediyoruz. Birlik ve beraberliğimiz Osmaneli ilçemize bolluk ve bereketi getiriyor. 2019-2023 dönemi Osmaneli için yükseliş ve büyüme dönemi olacak.”

arf

Yukarı