Ana içeriğe atla

autorola

ŞARKÖY, MAVİ BAYRAKLI 6 PLAJIYLA GÖZ KAMAŞTIRIYOR

16.07.2020 - 18:38

Tatilcilerin vazgeçilmez adreslerinden Tekirdağ'ın Şarköy plajları göz kamaştırmaya devam ediyor. 6 adet mavi bayraklı plaj yoğun ilgi görürken, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, “Şarköy'ün marka değerini arttırmak adına altyapı, konaklama ve sahillerle ilgili çalışmalarımız dört koldan devam ediyor.” diyor.

Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi, bu yaz da tatilcilerin ilgi odağı. Özellikle İstanbul'dan gelen tatilciler için kolay ulaşım imkanına sahip olması, sahillerin temizliği ve mavi bayraklı plaj sayısının fazlalığı, diğer tatil yörelerine göre daha sakin ve yeşil doğası Şarköy'ün tercih edilme sebeplerinin başında geliyor. 32 bin kişinin yaşadığı Şarköy'ün nüfusu, tatilcilerin yoğun ilgisi sebebiyle yaz mevsiminde 200 bini aşıyor.

 

Şarköy'ün mavi bayraklı plajları, geçtiğimiz yıllarda Temiz Çevre, Temiz Kumsallar, Mutlu Yarınlar projesi kapsamında temizlendi. Doğal güzellikleri ve temiz suyuyla dikkati çeken Şarköy'de bu yıl 6 sahil, temizliği temsil eden uluslararası çevre ödülü 'mavi bayrak' almaya hak kazandı. Plajlar için Mavi Bayrak Programı, kar amacı gütmeyen uluslararası bir sivil toplum örgütü olan FEE (Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı) tarafından yürütülüyor. Bir plajın mavi bayrak haketmesi için yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi, çevre eğitimi ve can güvenliği konularında 33 adet kriter değerlendiriliyor.

 

İŞTE ŞARKÖY'ÜN MAVİ BAYRAKLI 6 PLAJI

1- Marmara Evleri Halk Plajı: 200 metre plaj uzunluğuna sahip olan Marmara Evleri Halk Plajı 5m/8m plaj genişliğine sahip. Plaj, şehir merkezi içeresinde yer alıyor.

2- Mürefte Halk Plajı: 230 metre plaj uzunluğuna sahip olan Mürefte Halk Plajı 5m/8m plaj genişliğine sahip. Plaj, şehir merkezine 10 km mesafede bulunuyor.

3- Şarköy Sosyal Tesisler Önü Halk Plajı: 230 metre plaj uzunluğuna sahip olan Şarköy Sosyal Tesisler Önü Halk Plajı 5m/8m plaj genişliğine sahip. Plaj, şehir merkezine 3 dakika mesafede.

4- Süleyman Altınok Halk Plajı: 200 metre plaj uzunluğuna sahip olan Süleyman Altınok Halk Plajı 5m/8m plaj genişliğine sahip. Plaj, şehir merkezine 3 dakika mesafede bulunuyor.

5- Şarköy Halk Plajı: 700 metre plaj uzunluğuna sahip olan Şarköy Halk Plajı 10m/15m plaj genişliğine sahip. Plaj, şehir merkezi içerisinde yer alıyor.

6- Şarköy Halk Plajı 2: 240 metre plaj uzunluğuna sahip olan Şarköy Halk Plajı2 10m/15m plaj genişliğine sahip. Plaj, şehir merkezi içerisinde bulunuyor.

 

BAŞKAN VAR: TURİZMİ GELİŞTİRECEK PROJELER YOLDA

Sahillerin koronavirüs sonrası durumunu konuştuğumuzu Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var,Yaza hazırlık için birçok çalışma geçekleştirdik. Bu yıl da yoğun bir yaz bizi bekliyor. Tekirdağ Büyükşehir belediyesi ile birlikte sahil şeridimiz ve kumsallarımızın temizliğini yaptık. 6 mavi bayraklı sahilimiz var.” diyor. Şarköy'ün doğası, sahili ve havasıyla yaşanacak bir yer olduğunun altını çizen Başkan Var, şunları kaydediyor: “Biz de bunu bütün Türkiye’ye tanıtma yolunda çaba sarf ediyoruz. Şarköy çok eski bir turizm kenti. Marka değerini artıracağız. Bu kapsamda bir proje ekibi kurduk. Şarköy’ün turizmini geliştirecek projeler üretiyoruz. Önümüzdeki dönemde bu projeleri hayata geçireceğiz. Şarköy, yaz mevsimi itibariyle insanların çok talep gösterdiği bir yer. 32 bin olan nüfusumuz bu aylarda 200 bini geçiyor. Belediye olarak, 2 ay olan bu turizm sezonunu 6 aya yaymak için çalışma yürütüyoruz. İlkbahardan sonbahara kadar sürecek bir turizm sezonu Şarköy’e nefes aldıracaktır.”
 

 

 

 

2. SAYFAAAAA********

 

ŞARKÖY'ÜN MARKA DEĞERİNİ ARTIRACAĞIZ

Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var ile diğer projelerini de konuştuk. 2019 yılında göreve gelen Var, hem genç hem de dinamik bir başkan. Şarköy için birbirinden değerli projeleri var. Sahil şeridi için bisiklet yolu projesinin devam ettiğini belirtirken, “Bisiklet yolu, Şarköy merkezinden başlayıp Eriklice’ye kadar devam edecek. Yine spor kompleksimizi büyükşehir ile ortak proje kapsamında hayata geçireceğiz.” ifadesini kullanıyor.

 

Başkan Var'ın önem verdiği bir diğer projesi yağhane. Şarköy'ün zeytin üretimi açısından oldukça önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Var, “Zeytinlerimiz kendine has aroma ve lezzete sahip. Buraya gelen ziyaretçiler geri dönerken Şarköy zeytinini ve zeytinyağını evlerine götürmek istiyorlar. Biz de ilçemize yağhane kuracağız. Bu, Şarköy zeytinini markalaştırmak için önemli bir proje. Amacımız hem ilçe halkının kendi zeytinin yağını çıkarmasını sağlamak hem de üreteceğimiz yağın paketlemesini yaparak ilçemize bir marka kazandırmak.” diye konuşuyor.

 

Şarköy ilçesi bağlarıyla da ünlü. Ancak ÖTV’ler sebebiyle birçok bağ sökülmüş. Başkan Var, “ÖTV'ler sebebiyle sayıları 60’ı bulan şarap üreticilerinden geriye belli başlıları kaldı. Şu an bunların sayısı 5-6 tane. Bağlar sökülüp yerine zeytin ağaçları dikildi. Ama hâlâ bağlarımız ve üzümlerimiz kalitesiyle meşhur.” şeklinde konuşuyor. İlçeyi öne çıkaran diğer ürünlere temas ederken, “Kirazlı mahallemizde de kiraz üretimi devam ediyor. Yeniköy mahallesinde buğday ve ayçiçek hasadı yapılıyor.” diyor.

 

Soğuk hava deposu da Başkan Var'ın diğer projeleri arasında. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir proje yürüttüklerini kaydederken, “Projenin ihalesini kısa süre içerisinde yaparak ilçemize buzhaneyi kazandıracağız.” müjdesini veriyor.

 

BÜTÜN KURUMLARIMIZLA DÖRT KOLDAN ÇALIŞIYORUZ

Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, turizm adına diğer projeleri şöyle sıralıyor: “Uçmakdere’de Milas 1 ve Miras 2 projeleri kapsamında restorasyon çalışmaları devam ediyor. Şu an iki evin restorasyonu bitti. Güzelköy’de de restorasyon çalışmaları sürüyor. Turizm rotası oluşturup turlar düzenleyerek bu yerleri turizme açacağız. Ayrıca Uçmakdere, Tekirdağ’ın yamaç paraşütü durağı. Ama burada bir konaklama ihtiyacı ortaya çıkmış durumda. Bunun içinde girişimlerimiz var. Bir de rüzgar sörfü kulübümüz bulunuyor. Şarköy rüzgar sörfü için sayılı yerlerden. Yine ekstrem sporlar ve doğa yürüyüşüne de ağırlık vermek istiyoruz.”

 

Bu projeleri hayata geçirme noktasında en büyük ortaklarının Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanı Kadir Albayrak olduğuna dikkat çeken Var, şöyle devam ediyor: “Yine İl Kültür Müdürlüğü’müz Şarköy’ün tanıtımıyla uğraşıyor. Bütün kurumlar birlikte hareket edip Şarköy’ü daha iyi bir yere getireceğiz. Bunun için dört koldan çalışıyoruz. Bu projeler hayata geçerse Şarköy çok farklı noktada olacak. Markalaşmak bizim için çok önemli. O kadar çok özelliğimiz var ki biri üzerinde yoğunlaşıp diğerlerini es geçemiyoruz. Şarköy’de potansiyel çok. Konaklamayla ilgili de yatırımcılarla görüşüyoruz.”

 

ŞARKÖY'DE YOK YOK

Başkan Var, son olarak sorduğumuz “Şarköy denilince ilk aklınıza gelen nedir?” sorusuna şu cevabı veriyor: “Şarköy bir yandan orman havasını barındıran, bir yandan kumsalda güneşlenme ortamı sunan, bağ zeytinlikleriyle sizi hayran bırakan, bir taraftan rüzgar sörfü yapabileceğiniz diğer taraftan yamaç paraşütü yapabileceğiniz doğa ile iç içe bir yer. Şarköy de yok yok.”

 

autorola

Yukarı