Ana içeriğe atla


BANNER

TARİH, KÜLTÜR VE TEKNOLOJİ HARMANI: ÇAMLIK TEPESİ

20.08.2019 - 18:17

TARİHİ VE KÜLTÜREL DOKUSUNU KORUYAN, YENİLİKÇİ FİKİRLERİN TEKNOLOJİ İLE HARMANLANDIĞI ÇAMLIK TEPESİ, SOSYAL, KÜLTÜREL, SPORTİF ETKİNLİKLERİ VE 4 KAT DAHA FAZLA YEŞİL ALANIYLA BALIKESİR’İN SİMGESİ HALİNE GELDİ.

Son rötuşları gerçekleştirilen Çamlık Tepesi'ndeki çalışmaları yakından takip eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, incelediği bölgede, proje ile ilgili açıklamalar yaptı. Çamlık'ın Balıkesir’in; çehresi değiştiren aynı zamanda tarihi ve kültürel dokusunu koruyan, yenilikçi fikirleri teknolojiyle harmanlayan bir proje olduğunu ifade eden Yılmaz, Çamlık'ta mevcut yeşil alandan 4 kat daha fazla alanı yeşillendirdiklerini belirterek, "Uyguladığımız her projede yeşil alanlara duyarlı davranıyoruz." dedi. 

ŞEHRİN SİMGESİ OLACAK
Balıkesir’in vizyon projeleri arasında yer alan Çamlık’ta son rötuşların yapıldığını belirten Başkan Yücel Yılmaz, Çamlık’ın şehrin simgesi olacağını söyledi. 300 dönümlük alan üzerinde hayata geçirilen projenin şehre değer kazandıracağını ifade eden Yılmaz, "Çamlık Tepesi Balıkesir'in ihtiyaç duyduğu belirli sosyal, kültürel ve sportif etkinlik alanlarını karşılamanın yanı sıra kartpostallık fotoğrafların çekileceği bir alan olacak. Proje içerisinde yer alan Hilal Minareli Şehitler Cami de; şekli ve ışıklandırmasıyla Balıkesir’in simgesi olacak." dedi. 

ttt

ÜLKELER DEĞİL ŞEHİRLER YARIŞIYOR
Günümüzde ülkelerin değil şehirlerin yarıştığını, Balıkesir'in de tüm değerleriyle bu yarışta yer almasını istediklerini söyleyen Yücel Yılmaz,  "Balıkesir halkına yapılan bir anket sonucu seçilen hilal minareyi, şehrin en yüksek tepesine koyduk. Güneş batarken şehrin hangi noktasından bakarsanız bakın, güneşle hilal yan yana geldiğinde Arapça vav harfini oluşturuyor. Camimizin motifleri; hem Selçuklu hem de Osmanlı dönemine ait. İnsanlar nasıl Fransa’da Eyfel Kulesi’nin üzerine çıkıyorlarsa Hilal Cami'nde de asansör veya merdivenleri kullanarak, 70 metrekare olan bir seyir terasına çıkacak." açıklamasında bulundu. 

20 İLÇENİN KÜLTÜRÜ VE TARİHİ TANITILACAK
Çamlık Projesi'nin Balıkesir için kimlik ve değer olacağını söyleyen Yücel Yılmaz, "Şehrimize gelenlerin de 'Balıkesir’e gittim, Hilal Minare’ye çıkarak şehrin manzarasını seyrettim, ben oradaydım' diyecekleri bir alan olacak. Alan içerisinde yer alan Minia Balıkesir ile 20 ilçemizin tarihi yapılarını ve kültürlerini misafirlere tanıtacağız. Burada ayrıca Balıkesir’in mitolojik tarihten, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar rölyeflerle anlatıldığı bir tarih sokağımız var. Geçmişten günümüze kadar yaşanmış tarihi olayların hepsini heykeltıraşlar duvara işleyerek anlattılar." dedi.  

ttt

BALIKESİR İÇİN KAZANIM OLACAK
Çamlık Projesi içerisinde şehrin tamamına hizmet edebilecek son teknoloji ile donatılmış büyük bir kütüphanenin de bulunduğunu kaydeden Başkan Yücel Yılmaz, "Balıkesir için çok büyük bir kazanım olacak." dedi. Yılmaz, insanların keyifle şehir manzarası seyredip misafirlerini ağırlayabilecekleri, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabildikleri, ibadetlerini yapabilecekleri, şehrin kültürünü yakından tanıyabilecekleri güzel bir alan oluşturduklarını söyledi.

ŞEHRE ANLAM KATACAK
Çamlık Projesi'nin Balıkesir'in birçok ihtiyacına cevap verecek ve şehrin sembolü olacak bir şekilde tasarlandığını ifade eden Başkan Yücel Yılmaz, "Hava karardıktan sonra buradaki ışıklar şehre coşku verecek; rengârenk duruşuyla, Atatürk Heykelimizle, camimizle, hilalimizle, Türk Bayrağımızla ve tüm ışık senkronizasyonuyla Çamlık şehre anlam katacak." dedi. 

"YEŞİL ALANLARA DUYARLIYIZ"
Alandaki her yapının etrafının yeşillendirildiğini ifade eden Başkan Yücel Yılmaz, "Bazen kamuoyunda Çamlık Tepesi beton yığınına döndü diye eleştiriler oluyor. Ama burada, eskiden var olanın 4 katı yeşillik kullanıldı. Uyguladığımız her projede yeşil alanlara duyarlı davranıyoruz. Yeşil alanları bol tutarak, Balıkesirlilerin nefes alacakları yerler oluşturuyoruz. Balıkesir’e ilk kez gelmiş insanların buraya geldiğinde Balıkesir’in; ürünleri, tarihi, kimliğiyle ilgili bilgi edinebilecekleri ve nefes alabilecekleri bir alan oluşturuldu." dedi.
Başkan Yılmaz, Balıkesir’in çehresini değiştirecek aynı zamanda tarihi ve kültürel dokusunu koruyacak, yenilikçi fikirleri teknolojiyle harmanlayacak projelerine devam ettiklerini belirtti. 
 

arf

Yukarı