Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Tarih ve Kültür Şehri Bilecik; Turizmde de Umut Vadediyor

19.01.2018 - 09:46

Bilecik’te özellikle turizm alanında gerçekleştirilen yatırımlar hakkında bizlere bilgiler veren Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Marmara Bölgesi’nde tarihi dokusu ve doğal güzelliklerini koruyarak, ekonomi ve sanayide hayli bir başarıyı elde etmiş olan Bilecik geliştikçe ülkemiz de gelişecek” dedi.

“Bilecik; ‘Geçmişiyle övünen, geleceğe emin adımlarla yürüyen marka şehir Bilecik’ hedefi doğrultusunda ilerleyen, diriliş, kuruluş ve kurtuluşun şehri ve aynı zamanda Ertuğrul Sancağı olarak bilinmektedir. Tarihi ve kültürel yöndeki değerleri olmak üzere, doğal güzellikleri, yeşil alanları, güçlü, büyüyen ekonomisi ve sanayisi, çevre, ulaşım, eğitim ve spor alanındaki başarılarıyla adından söz ettirmeye devam eden Bilecik, Osmanlı Devleti’nin kuruluş toprakları olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin de kurtuluş mücadelesinde önemli muharebelerin olduğu ve Mustafa Kemal Atatürk’ün, İsmet İnönü’ye hitaben; ‘Siz orada sadece düşmanı değil milletin makus talihini de yendiniz’ dediği topraklardır” diyen Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, “Sorumluluklarının farkında olan Bilecik, yeni Türkiye yolunda dirilişin ve şahlanışın şehri olması noktasında önemli faaliyet ve projeleri uygulamaya koyarak, yakın gelecek zaman dilimi içersinde kendisinden, gerek ülkemizde gerek dünyada bahsettirecek altyapıya sahip. Marmara Bölgesi’nde tarihi dokusu ve doğal güzelliklerini koruyarak, ekonomi ve sanayide hayli bir başarıyı elde etmiş olan Bilecik geliştikçe ülkemiz de gelişecek. Bizler bu büyüme ve gelişme sürecinde en büyük sorumluluğu taşıdığımızın farkındayız. Bulunduğumuz her platformda şehrimizin tanıtımı için yeni hedef ve stratejileri gün yüzüne çıkarma ve onları anlatma gayretindeyiz ve bu çabanın sonucunu da güzel ve memnuniyet verici sonuçlar ile almanın ayrı bir mutluluğunu yaşıyoruz” ifadesinde bulundu. 

BİLECİK’İ ETRAFINDAKİ KALABALIK ŞEHİRLERİN NEFES BULACAĞI BİR ŞEHİR OLARAK PLANLIYORUZ
Bilecik’in etrafındaki kalabalık ve doğallığını yitirmiş metropollerin aksine sahip olduğu doğal güzellik ve özelliklerini kullanarak, büyüyen ve gelişen bir il olması için çalıştıklarını dile getiren Yağcı, “Bilecik’in günümüz mimari özellikleriyle işlenmiş yapıların yanı sıra doğayı işgal etmeyen, yeşillikten ve doğallıktan ayrılmayan bir mimari düşünceyi göz önünde bulundurarak, gelecek nesillerin dünyasından fazla bir şey almayan bir tarzda yapılaşmasını istiyoruz. Diğer bir deyişle Bilecik’in sahip olduğu değerler ile Bilecik gibi büyümesi ve gelişmesi arzusundayız. Bütün bu hedeflerimizi başardığımızda her yönüyle marka olmayı yakalamış bir şehir olacağına inanıyorum” dedi.  

BİLECİK TURİZMDE 1 MİLYON TURİST HEDEFİYLE YENİ UMUTLAR VADEDİYOR
“Diriliş, kuruluş ve kurtuluşun şehri Bilecik, özellikle son dönemlerde tanıtım ve turizme yönelik çığır açacak projeleri gerçekleştirerek, yeni umutlar vadediyor” diyen Yağcı, “Bilecik Belediyesi eliyle tanıtım ve turizm alanında birçok önemli organizasyon ve buluşmaya ev sahipliği yapan Bilecik, başta inanç turizmi olmak üzere şehrin doğal güzellikleri ve keşfedilmemiş yönleri ile cazibe merkezlerden biri oldu. İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya gibi çevresinde 25 milyon nüfusa sahip metropol şehirlerin bağlantı noktası ve uğrak yeri olan Bilecik’in, Bilecik Şeyh Edebali Türbesi başta olmak üzere, ilçesi Söğüt’teki Ertuğrul Gazi ve Dursun Fakih Türbeleri, birçok tarihi ve kültürel özelliği önde olan yerleri yıl içerisinde binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildi” dedi. 

BİLECİK EKOTURİZM VE ALTERNATİF TURİZM ÇALIŞMALARIYLA TURİZMDE YENİ HEDEFLER BELİRLİYOR 
“Bilecik Belediyesi ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından yapılan çalışmalar ile Bilecik’in turizmdeki yeni yüzü olacak Kınık ve Kurşunlu Köyleri Eko Turizmi, her geçen gün daha başarılı sonuçlar veriyor” diyen Yağcı, “Turistik faaliyetlerden faydalanmak isteyen konuklara, otel konforunda ama ev samimiyetinde mekanlarda zaman geçirme imkanı veren eko turizmi ile çocuklar, aileleriyle birlikte köyün bütün doğal güzelliğinden faydalanabiliyor, çömlekçilik sanatını yakından görüyor ve bütün köy yaşamının sunduğu imkanlardan yararlanıyor. Bilecik Belediyesi tarafından hazırlanan ve ilimiz köy yaşantısına ait değerlerin yerli ve yabancı turistlerle buluştuğu bu çalışmayla ve diğer alternatif turizm çalışmalarıyla yeni hedefler belirliyoruz” açıklamasında bulundu. 

BİLECİK 20 MİLYONLUK KÜLTÜR HANI PROJESİ İLE BULUŞUYOR
Bilecik’in 30 yıllık geleceğine ilişkin önemli projeleri bir bir uygulamaya koyan Bilecik Belediyesi tarafından şehir, 20 milyon TL’lik Kültür Hanı projesi ile buluşuyor. Yağcı konuyla ilgili, “Osmangazi Mahallesi TOKİ Konutları bölgesinde yapılması planlanan ve 20 milyon TL’lik bütçeyle gerçekleştirilecek olan ‘Kültür Hanı’ projesinin şehrin tanıtım ve turizm faaliyetlerine çok büyük katkılar sağlaması bekleniyor. Kültür Bakanlığı desteğiyle yapılacak proje ile yaklaşık 20 milyon TL’lik bir yatırım, Bileciklilerin hizmetine sunulacak” dedi. 

GEÇMİŞ VE GELECEK ARASINDAKİ KÖPRÜ: TELEFERİK
“Bilecik’in engebeli coğrafyasında mevcut turistik alanlara ulaşımı kolaylaştıracak ve aynı zamanda ilimize prestij kazandıracak olan teleferikler, zengin kültürümüz ve geçmiş tarihimiz arasında yolculuk yapma imkanı verecek” açıklamasını yapan Yağcı, “Şehre vizyon katacak olan ve Kent Ormanı ile Şeyh Edebali Türbesi arasında gerçekleştirilecek olan teleferik projesi, modern dünyanın ulaşım ve teknolojisini takip ederken, aynı zamanda geçmiş ile bağın kurulmasında vatandaşlarımıza ve gelecek nesillere büyük kolaylıklar sunacaktır. Şehrin turizmine de büyük katkılar sunacak olan proje ile Bilecik, daha çok fotoğraf karesini ülkemiz ve dünya ile paylaşacaktır” dedi.

BİLECİK LEZZETLERİ SULTANELİ YÖRESEL LEZZETLER EVİNDE SUNULUYOR
“Bilecik Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılan Sultaneli Yöresel Lezzetler Evi, vatandaşlarımıza, ilimize ait ev yemekleri ve lezzetlerini sunacak” diyen Yağcı, “Şehir merkezindeki yerinde vatandaşlarımıza hizmet verecek olan Sultaneli Yöresel Lezzetler Evi ilimize ait yöresel lezzetlerin tekrar gün yüzüne çıkmasını da sağlıyor” dedi. 
Yağcı sözlerine, “Her yönüyle güzel çalışmalar yapmış olmakla gurur duyduğumuz Bilecik’e yapılan çalışmalarda katkısı bulunan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Binali Yıldırım ve şehrimizin kültür ve sanat alanında yaptığımız çalışmalarda emeği bulunan Başbakan Yardımcımız, Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş ve hükümetimizin değerli üyelerine teşekkür ediyorum” diyerek son verdi. 

GALATA

Yukarı