Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

5 yıllık Ar-Ge çalışması ve 5 milyon TL’lik yatırım

13.12.2017 - 10:59

Kurumların ihtiyacını yüzde 100 karşılayacak kabiliyete sahip Octopod’u yakından tanımak ve firmanın faaliyetleri hakkında bilgiler almak için Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Balo ve Genel Müdürü Burç Pekmezoğlu görüştük. Balo bizlere Octopod’u tanıtırken, firmanın hedefleri noktasında Pekmazoğlu söz aldı.

Octopod hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? 
Şenol Balo: Türkiye’de bir ilk olarak geliştirilen, kod yazmadan yazılım geliştirmeyi sağlayan Octopod, yazılım sektöründeki nitelikli elaman açığı, geliştirme sürelerinin uzunluğu ve teknolojik gelişim ile ticaretin hızla değişiyor olmasına karşın değişim ve dönüşümdeki hız gereksinimlerinin karşılanmaması gibi sorunlara çözüm olarak geliştirilen özel bir platform. 
Octopod Hızlı Yazılım Geliştirme Platformu, 2012’de başladığımız Ar-Ge faaliyetlerimiz ile 5 yıllık bir çalışma, yaklaşık 5 milyon TL yatırım ile kendi ekibimiz tarafından geliştirildi. 1 yılda 60’ın üzerinde kurumsal müşteride 150’nin üzerinde gerçekleştirilen proje ile yaklaşık 10 bin kullanıcıya erişti.

Octopod’un firmalara sunduğu avantajlar noktasında bilgi verir misiniz? 
Şenol Balo: Öncelikle, hazır yazılımlar ortalama yüzde 65 oranında verimlilik sağlarken, Octopod kurumların ihtiyacını yüzde 100 olarak karşılayacak şekilde yazılım geliştirebilme kabiliyetinde. Web üzerinde çalışan, hiçbir güncelleme gerektirmeyen, internet olan her yerden, her cihaz üzerinden kullanılabilen, geliştirme yapılabilen, ERP yazılımları ile entegre çalışan bir platform. 

Octopod Akademi ve Octopod Mutfak hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz?
Şenol Balo: Akademi’de, Octopod ile yazılım geliştirmeyi öğretiyoruz. Eğitimlerimiz, ücretsiz. İsteyen herkes web adresimizden eğitimlere online kayıt yaptırabiliyor. 
Octopod Mutfak ise firmaların ihtiyaç duyduğu yazılımları bize tarif ettikleri, bizim yazılım ekibimiz tarafından onların ihtiyaçlarına göre, istedikleri şekilde, yüzde 100 kendilerine uyan ve onlara özel yazılım geliştirdiğimiz alan.

1 yıl gibi kısa bir sürede 10 binden fazla kullanıcıya ulaşan Octopod’un bu başarısını neye bağlıyorsunuz?
Şenol Balo: Octopod, sağladığı çözümler, hız ve maliyet avantajı sayesinde yüksek seviyede geri dönüş aldı. Normal şartlarda aynı kaynaklarla 8-10 proje yapılabilirken, Octopod ile 40-50 proje hayata geçirildi.

Son olarak 2018 yılına yönelik öngörüleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Burç Pekmezoğlu: Octopod Bilişim olarak 2018’de hem yurtiçinde hem yurtdışında ciddi bir büyüme hedefi içindeyiz. Bayi sayımızı 50’den 100’e çıkartırken, bir yandan da bayilerimizi büyüteceğiz. 5 ülke distribütörü sayımızı, 10’a çıkartmayı, şu ana kadar Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslar’a ulaşan Octopod’u; 2018 yılında Batı Avrupa, Orta ve Güney Amerika ve Asya pazarına açmayı hedefliyoruz.
2018 yılı, ürün yelpazemizde de sürpriz değişikliklerle dolu bir yıl olacak. Kiralama, Test platformu, Octopodyum ile geliştirilebilir paket ürünler gibi birçok farklı platform ile müşterilerimize uygun ve daha kolay ulaşılabilir kurumsal ürünler sunmaya hazırlanıyoruz.
Octopod 2018 yılında da eğitim odaklı sosyal sorumluluk faaliyetlerine devam edecek. 
Tüm bunları düşündüğümüzde 2018 yılı bizim için  yüzde 100’ ün üstünde büyüme sağlayacağımız bir yıl olacak. 

GALATA

Yukarı