Ana içeriğe atla

aaa

BİLİŞİMCİLER GRUBU

10.04.2019 - 14:53

Yeni Nesil Teknoloji: IoT 
ARZU TUFAN (Mobit Bilişim AŞ / CASIO (IT Manager)

Teknolojinin hızlı gelişmesi, ülkemize ve içinde bulunduğumuz topluma olumlu fayda sağlayarak geleceğimize artı değerler katmaktadır. Yeni nesil teknolojileri planlarken, süreçleri doğru yönetebilmek adına avantajlarını ve dezavantajlarını iyi analiz edip Ar-Ge merkezleri ile koordineli çalışarak ilerlemeliyiz. IoT; fiziksel nesnelerin tekil anahtar sistemi kullanılarak işaretlenip birbirleri ile iletişim kurması amacı ile geliştirilen, bu iletişimi internet ağı üzerinden çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde gerçekleştiren akıllı ağ altyapı sistemlerinden oluşan bir teknolojidir. Bu yeni nesil teknolojinin günümüzde en yaygın kullanıldığı alanlar ise savunma sanayii, akıllı şehir, akıllı çevre, sağlık sektörü, akıllı ev sistemleri, hayvancılık ve tedarik zincirleridir.

Geleceğin Teknolojisi: IoT 
SAMET BAYRAKÇI  (Vector Barkod ve Bilgi Teknolojileri Teknik Müşteri Yöneticisi)

Nesnelerin interneti (IoT), ilk olarak kahve makinesinin doluluk oranını izlemek için gündeme gelmiş. IoT ismini her geçen gün daha fazla duymaya başladık. IoT; robotik üretim, işletme bilimleri, akıllı evler, mobil teknolojiler, tarım, hayvancılık, sağlık, RFID sistemler ve benzerleriyle entegre şekilde hızla gelişen bir teknoloji olarak son zamanların en heyecan verici konularından biri olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. IOT, işletmeleri her geçen gün kendisine doğru çeken bir teknoloji olmaya doğru gidiyor. Yapılan bir araştırmaya göre, IoT’yi işletmelerinde uygulamaya koyan firmalar, yaptıkları yatırımların yüzde 90’ının geri dönüşümünü sağlamış. IoT’ye yapılan yatırımlar uzun ve kısa vadede firmaya maddi olarak fayda sağlıyor. Kurumu teknolojik olarak ileriye taşıyan teknolojiler, hayatımızda daha fazla yer alacak diyebiliriz.

Nesnelerin internetine kim hayır diyebilir?
ZEKERİYA ÖZNAM (Katılım Emeklilik Bilgi Sistemleri Müdürü)

Nesnelerin interneti ekosistemi; birbirlerine bağlı ve haberleşen akıllı nesnelerin oluşturduğu sistemdir. Kullanıldığı sektörlerde müşteri deneyimine katkısı yüksek olacaktır. Müşteri odaklılığındaki iyileştirmenin yanı sıra şirket maliyetlerini düşürücü unsuru da vardır. Araçlardaki takip sistemi, sürücünün kullanım alışkanlığına göre kişiselleştirilmiş sigorta ürünlerinin ortaya çıkmasını, daha dikkatli kullanan sürücülerin daha az sigorta primi ödemesini sağlayacak, bununla birlikte otomobil teknik aksamından gelecek verilerle oluşabilecek hasarlar belirlenerek önceden giderilebilecektir. Sağlık sektörü için de durum farklı değildir. Gerek DNA gerekse insan vücuduyla ilgili yapılan araştırmaların amacı ileride oluşabilecek hastalıkların önceden tespitine yönelik değil midir? Verilere göre önceden tedavi aksiyonlarının alınması için sağlık sigortamız ve anlaşmalı kuruluşlarının bize yardımcı olmasına kim hayır diyecektir?

IoT cihazların sayısındaki artış güvenlik endişesini artırıyor
HÜSNÜ TAVLAŞ (Türk Nippon Sigorta Sistem Altyapı ve Bilgi Güvenliği Müdürü)

Araştırmacılar yakın gelecekte IoT cihazların sayısının 50 milyarı aşacağı görüşünde. Cihazların artışı, güvenlik endişesini de beraberinde getiriyor. IoT cihazlarının siber saldırılara karıştığı 2016’daki Mirai atağı Netflix, Twitter, Airbnb ve Reddit gibi insanların günlük yaşamında yer eden servisleri durdurarak etkisini göstermiş ve ilgili ilgisiz herkesin dikkatini çekmeyi başarmıştı. IoT cihazlarının üretiminde güvenliğin ikinci plana atılması ve kullanıcıların bilgi güvenliği konusunda yeteri kadar bilgiye sahip olmaması, IoT cihazlarının saldırılara açık bir hedef haline gelmesinde baş rol oynuyor. Bununla birlikte ana sistemler ile aynı ağ üzerinde bulunan IoT cihazlar saldırganlar için de yeni saldırı yüzeyleri oluşturmakla beraber sızma girişimlerinde tercih edilen etkili bir araç. Günümüzde sıklıkla duyduğumuz veri sızıntıları ve servis durmaları gibi verinin erişilebilirliğine yönelik saldırılar, gelecekte IoT cihazlarının artışıyla yerini verinin bütünlüğe yönelik saldırı ve ataklara bırakacak gibi görünüyor.

Nesnelerin internetinden her şeyin internetine 
CİHAN KESER (Hannover Fairs Turkey Bilgi Sistemleri ve Online Projeler Direktörü)

IoT tabanlı projelerde esas amaç, uç noktalarda daha fazla veriye erişebilmek ve bu verileri anlamlandırarak sonuç elde ederek işlerimizdeki verimliliği/kârlılığı artımaktır. Burada sensörler ve buna bağlı teknolojilerin daha da gelişmesiyle birlikte data büyüklükleri hem depolama hem de veriden anlam çıkarma noktasında yeni sorunlar çıkarmaya başladı. Günümüzde IoT sistemlerde yeni trend, dataların uç noktalarda işlenmesi, mümkün olduğu kadar anlamlı hale getirilip merkeze raporlanması. Bu sayede merkez noktalara, işi büyütebilecek, verimi artıracak aksiyonların alınması için gerekli olan, anlamlı veriler ulaştırılabilmekte. Bu dönüşüm projerinde IoT odaklı olsun ya da olmasın, dijitale, inovatif iş modellerine, ihtiyaca göre son teknolojilere ve en önemlisi veriye yatırım yapmayanların başarılı olması çok zor. Artık veriden verim alma zamanı.

arf

Yukarı