Ana içeriğe atla

arf

BOSCH TÜRKİYE TÜM İŞ KOLLARINDA SATIŞLARINI ARTIRDI

26.06.2018 - 12:01

2017’Yİ 15,5 MİLYAR TL CİROYLA KAPATIP BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 32 ARTIŞ SAĞLAYAN BOSCH TÜRKİYE, 2018’E DE İYİ BAŞLADI. BOSCH TÜRKİYE VE ORTADOĞU BAŞKANI STEVEN YOUNG, “İLK ÇEYREKTE TÜRKİYE’DEKİ TÜM İŞ KOLLARINDA GÜÇLÜ BÜYÜME KAYDETTİK.” DEDİ.

Dünyanın önde gelen global teknoloji ve servis tedarikçisi Bosch, Türkiye’deki 2017 mali yılını 15,5 milyar TL ciroyla kapattı. Bu rakam, Bosch’un Türkiye’deki cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 32 artırdığı anlamına geliyor. 2018’e de olumlu başlayan Bosch, yılın ilk çeyreğinde Türkiye’deki tüm iş kollarında satışları artırarak güçlü büyüme kaydetti. Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, İstanbul’da düzenlediği yıllık basın toplantısında, “İlk çeyrekteki sağlam büyümemize dayanarak 2018’de yine güçlü bir satış performansı elde etmeyi bekliyoruz.” dedi. 
Bosch Türkiye, geçen yıl 9 milyar TL tutarındaki ihracatıyla genel ihracat hacmine yüzde 1,5 oranındaki katkısını sürdürdü. Bosch’un Türkiye’deki istihdamı da önceki yıla oranla yüzde 9 artışla 18 bin 240 kişiye ulaştı. 

AR-GE YATIRIMLARI BÜYÜMENİN İTİCİ GÜCÜ
“Bursa, Manisa ve Tekirdağ’daki 4 Ar-Ge merkezimizde yürütülen çalışmalar Bosch Türkiye’nin büyümesinde itici güç oluşturuyor.” diyen Steven Young, 2017’de Türkiye’de yapılan toplam Ar-Ge yatırımının yaklaşık 200 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı. Bosch’un Türkiye’de 700 Ar-Ge çalışanı bulunuyor. Şirket, Asya ve Avrupa’daki önde gelen otomotiv üreticileri için, güç aktarma çözümleri alanındaki geliştirme projelerini Türkiye’deki Ar-Ge merkezlerinde yürütüyor. Örneğin, geçtiğimiz yıl benzin enjektörleri konusunda 150’den fazla uluslararası proje yürütüldü.

TÜRKİYE’DEKI DİJİTAL DÖNÜŞÜME ÖNCÜLÜK
Steven Young, basın toplantısında, Bosch Türkiye’nin Sanayi 4.0 alanındaki uzmanlığını Türkiye’deki diğer şirketlerle de paylaştığını vurguladı. Bosch, Türkiye’de jant üreten Maxion Wheels ile şirketin dijital dönüşümünde danışmanlık vermek üzere anlaştı. Bosch, Sanayi 4.0 alanında dünya genelinde ve Türkiye’de öncü çalışmalar yaparken, bu dönüşüm süreci için gerekli bilgi ve uzmanlığı geliştirmek amacıyla sektörle üniversiteler arasındaki iş birliğine de özel önem veriyor. Bosch, Yıldız Teknik Üniversitesi’yle yürütülen program kapsamında 11 öğrenciye Bosch Bursa Fren Fabrikası ile Manisa Termoteknoloji Fabrikası’nda mühendisler gözetiminde çalışma fırsatı sağlıyor. Bosch ayrıca, lise öğrencilerinin robotlarını global olarak yarıştırdığı First Robotics yarışması ve lise ve üniversite öğrencilerinin sensörlerden ve yapay zeka algoritmalarından yararlanarak geliştirdikleri otonom araçlarını yarıştırdıkları Mini Otonom Araç Yarışması’nı da (OpenZeka MARC) destekliyor.

HEDEF, 2018’DE DE BÜYÜME
Bosch Grubu, zorlu ekonomik ortama rağmen 2018’de yine büyümeyi hedefliyor. Grup, 2017’de rekor sonuçların elde edilmesinin ardından, ekonomik ve jeopolitik risklerin ışığında 2018’de satış gelirlerinin yüzde 2 ilâ 3 artacağını öngörüyor. Şirketin ilk üç ayda gerçekleştirdiği satışlar, bir önceki yılın aynı dönemini yakaladı ve hatta döviz kurlarına göre düzenlemeyle yaklaşık yüzde 5 aştı.

arf

Yukarı