Ana içeriğe atla

arf

COBOT ÜRÜNLERİMİZ TEKRARLAYAN İŞLERDE HIZ VE VERİMLİLİK SUNUYOR

26.06.2018 - 12:05

Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök: “Cobot ürünlerimizin konvansiyonel robot teknolojisinden en önemli farkı, insanlarla etkileşim halinde olması. Cobotlar monoton, sıkıcı ve tekrarlayan işlerde hız ve verimlilik sunuyor.”

Türkiye pazarına giren Danimarka merkezli Universal Robots’un Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, sorularımızı cevapladı. 

Öncelikle Universal Robots hakkında bilgi alabilir miyiz? 
2005’te Danimarka’da kuruldu. Endüstriyel robot teknolojileri alanında yenilikçi çalışmalara odaklanan Universal Robots olarak 50’den fazla ülkede distribütörlüğümüz bulunuyor. ABD, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Çekya, Çin, Hindistan, Singapur, Japonya, Güney Kore, Meksika ve Tayvan’daki bölgesel ofislerle birlikte dünya çapında yaklaşık 400 partnerlik güçlü dağıtım ağımız var. UR3, UR5 ve UR10 olarak farklı erişim ve taşıma kapasitesiyle üç temel Cobot’umuz mevcut.

Bu Cobot’ların özellikleri neler? 
UR3, UR5 ve UR10 Cobot’larımız, insan-makine iş birliğiyle çalışmaya uygun. Risk analizleri sonucu koruyucu çit ihtiyaçları yok. Az alan kaplıyorlar. Hafif yapılarıyla esnek bir şekilde konumlandırılabiliyorlar. Kolay programlama özelliğine sahipler. Yatırımın geri dönüş süresi 6 ay (dünya ortalaması). Tüm eksenlerinin 360 derece hareket kabiliyeti var. Az enerji tüketiyorlar. Elle hareket ettirilerek programlanabiliyorlar. Ürünlerimiz, bunlara bağlı olarak üretim maliyetlerinin düşmesi, kalite, insanın üretim sürecinde daha uygun yerlerde yer almasını sağlama, ergonomi, iş sağlığı ve güvenliği gibi önemli kazanımlar sağlıyor.

Türkiye pazarına yeni girdiniz. Hedefleriniz neler? 
2017’nin sonlarında hızlı bir giriş yaptık. Türkiye, genç nüfusuyla dikkat çeken ve büyüyen bir pazara sahip. Robot teknolojisinin en önemli itici gücü olan otomotivde önemli bir üretim üssü. Ayrıca, yıllık robotlu otomasyon ve robot satışları oranının yüzde 15 ila 35 oranında değişerek artması, insan emeğine dayalı üretimin fazla olması gibi etkenler Türkiye’yi önemli kılıyor. Türkiye’de iş birliğine dayalı (kolaboratif) Cobot’larımızın özellikle KOBİ’ler tarafından tercih edileceğine inanıyorum.

Son yıllarda endüstriyel robot teknolojileri alanında fonksiyonel olan üretimler öne çıkmaya başladı. Siz robot teknoloji pazarının geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Gelecek kolaboratif robotlarda. Çünkü konvansiyonel robotlara kıyasla önemli avantajlar sağlıyor. Gerek esnek üretim ihtiyacı gerekse teknolojinin bizlere sunduğu gelişmeleri değerlendirdiğimizde kolaboratif robotların çok hızla hayatımıza girdiği ve süreç içinde gelişen diğer teknolojilerle daha da hızlı hayatımızın içinde olacağı söylenebilir. Yüzde 58’lik payla pazarın bir numaralı kolaboratif robot markasıyız. Bu anlamda kolaboratif robotun mucidi olarak yaklaşık 10 yıldır pazarda aktif şekilde yer alarak geleceğe yön veriyor, bu alanda çalışmalarımıza devam ediyoruz. 2025’e kadar Cobot satışlarının 12 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz.  

İnsanla iş birliğine dayalı robot teknolojisinin konvansiyonel robot teknolojisinden farkları neler?
En önemli farkı, insanlarla etkileşim halinde olması. Bu etkileşimde, iş birliğine dayalı Cobotlar monoton, sıkıcı ve tekrarlayan işlerde hız ve verimlilik sunarken, insan, her zaman üretimin içinde ana faktör olarak konumlanır. Böylece daha yaratıcı işlere yönelebilme imkânı yakalanabilir.

arf

Yukarı