Ana içeriğe atla

aaa

DİJİTAL ALANDA KARİYER İÇİN 6 ÖNERİ

10.04.2019 - 14:49

E-TİCARETİN DİJİTALLEŞEN DÜNYADA EKONOMİNİN İTİCİ GÜÇLERİNDEN BİRİ OLMAYA DOĞRU ADIM ADIM İLERLEDİĞİNİ BELİRTEN DİJİTAL DÖNÜŞÜM DANIŞMANI VE ME CONSULTANCY KURUCUSU MURAT ERDÖR, BU ALANDA KARİYER YAPMAK İSTEYENLER İÇİN OLMAZSA OLMAZ NOKTALARI PAYLAŞTI.

Dijital teknolojilerdeki gelişme ve yenilikler, ekonominin her alanını etkiliyor. Artık ürün ve hizmetler dijital ortamlardan tüketicilere ulaşıyor. Her geçen gün büyüyen e-ticaret sektörü, girişimcilerin ve bu alanda kariyer yapmak isteyenlerin iştahlarını kabartıyor. E-ticaretin dijitalleşen dünyada ekonominin itici güçlerinden biri olmaya doğru adım adım ilerlediğini belirten Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy Kurucusu Murat Erdör, bu alanda kariyer yapmak isteyenleri için olmazsa olmaz noktaları paylaştı.
Sektör ve hedef kitle analizi: Günümüzde e-ticaret sitesi oluşturan ya da Instagram üzerinden ürün ve hizmet satan girişimciler veya bu alanda kariyer yapmak isteyenlerin temel hatalarından biri, adım attıkları sektör ve hedef kitleleriyle ilgili doğru analiz yapmamaları. Doğru hedef kitle analizi, iş kolu ve sektör analizi kadar hayati öneme sahip. Hitap edilecek kitle ya da kitlelerin belirlenmesi ve tüm çalışma planının ve yol haritasının belirlenen hedef kitleler baz alınarak oluşturulması, başarılı olma yolunda atılacak ilk ve en önemli adımlardır.
Tasarım önemli, kullanıcı deneyimi daha önemli: E-ticaret sitelerini ve mobil uygulamaları tasarlamak, marka kimliğine uygun tasarımlar oluşturmak önemlidir. Ancak yalnızca tasarımla sınırla kalmak, e-ticaret sitesine giren kişinin tasarımdan etkilenerek tekrar alışveriş yapacağını düşünmek günümüzde sıkça düşülen hatalardan biri. Tasarım önemlidir ancak asıl önemli olan kullanıcı deneyimidir. Kullanıcı deneyimlerini dikkate almak ve iyileştirmek iyi bir e-ticaret geleceği için asıl önem arz eden noktadır.
İçerik her zaman kral: Her alanda olduğu üzere doğru ve kişiselleştirilmiş içerik, e-ticaretin geleceğinde de önemli bir yere sahip olmayı sürdürecek. Dolayısıyla e-ticaret sitelerine dahil edilen tüm iletilerin güncel, özgün ve hedef kitleye uygun olması oldukça önem taşıyor.
İnternetin algoritmasına hakim olun: Tüketici davranışlarını takip eden ve ölçen algoritmalar, dijital dünya reklamları, analizler ve raporlar, dijital girişimciler ve bu alanda kariyer yapmak isteyenler tarafından düzenli olarak takip edilmelidir. Hemen hemen her ay farklılaşan bir yapıya sahip olan internetin algoritması olarak özetleyebileceğimiz yapının ve gelişmelerin takibi, mümkün olduğu kadar öğrenme süreçlerinin bir parçası haline getirilmelidir.
Özgün projeler ortaya koyun: Günümüzde birçok şeyin benzerini görmek artık çok kolay. Yapılacak çalışmaların duyurulebilmesi için en önemli faktörlerden biri de tüketiciyle buluşan iş ve projelerin ‘özgün’ olmasıdır. İnsanların farklı ve kaliteli olanı aradıkları, dolayısıyla özgün işler ve projeler ortaya çıkarmanın dijital girişimcinin ismini ve şirketini kolaylıkla başarıya ulaştırdığı unutulmamalıdır.
Destek alın: Dijital dünya artık rekabetin hızla arttığı ortamlardan biri haline geldiğinden girişimcilere ve e-ticaret alanında kariyer yapmak isteyenlere destek sağlayan birçok merkez bulunuyor. Bu merkezlerden faydalanmak fikrinize ve iş süreçlerinize artı değer sağlayacaktır. 

arf

Yukarı