Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Dijital değişimi yakalayanlar rakiplerinin önüne geçiyor

09.11.2017 - 11:21

Index Grup Şirketleri İcra Kurulu Üyesi Salih Baş, dijital dönüşümün önemi ve şirketlere olan etkisi hakkında konuştu.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM HIZLA DEVAM EDİYOR
Dijital dönüşümün dünyada bilgisayar ve buna bağlı olarak yazılım yani iş zekası gelişimiyle başladığını söyleyen Salih Baş, “Dijital dönüşüm birbirini takip eden ve tetikleyen yaratıcı fikirler sayesinde bugün çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Bilimsel araştırma yapan üniversiteler,  fütüristler ve danışmanlık şirketleri içinde bulunduğumuz durumu araştırıyorlar. Teknolojik gelişim ve inovasyonu analiz ederek; gelecek 5-10 yılda yapay zeka, bulut, veri analizi, robotlar, 3D yazıcılar ve biyoteknoloji gibi alanlarda büyük gelişmeler ve kırılmalar olacağını, bunun da beraberinde yıkıcı etkileri getireceğini düşünüyorlar” dedi. 

GELİŞİME AYAK UYDURANLARIN GELECEĞİ SAĞLAM
Baş, dijitalleşmeyle birlikte birçok sektörde önemli maliyet avantajları ve iyileşmeler sağlandığını belirterek bu gelişmelerin üretim ve hizmet kalitesinin de artmasına neden olduğunu dile getirdi. Sanayi üretimi veya hizmet üretimi yapan şirketlerden değişimi yakalayamayanların mevcut pazar paylarını ve var olan müşterilerini elde tutmakta zorlanırken, bu değişimi yakalayanların hızlı bir büyüme çizgisi yakaladıklarını söyleyen Baş, “Yeni pazar koşullarının inovasyon ve dijital dönüşümü yakalayamayan şirketlerin rakiplerine göre maliyet avantajlarını kaybetmelerinden dolayı küçülmesine veya faaliyetlerini durdurma noktasına gelmesine sebep oldu” dedi.  Baş, “İnovasyon ve dijitalleşmenin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bazı sektörlerde yıkıcı etkileri oldu ve bu etkiler bazı iş ve üretim alanlarını ortadan kaldırdı. Eskiden insan ve makinalarla yapılan işler bu teknolojik gelişimler ve inovasyon ile yerini robotlara ve iş zekasına bırakırken, bunun doğal sonucu olarak dijital yıkım başladı. Bu dijital yıkım kaçınılmaz bir şekilde gerçekleşecek ve Sanayi 4.0’ın yeni bir boyuta taşınmasına sebep olacaktır. Bu büyük fırtınayı göğüslemeyi başarabilen ülke ve şirketleri, kuşkusuz daha sağlam bir gelecek bekliyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

DİJİTALLEŞME HAYATIN BİRÇOK ALANINA GİRDİ
Dijitalleşmenin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hayatın birçok alanına girdiğini ifade eden Baş, “ Dijitalleşmenin teknolojiyi yakından takip eden şirketlerde ve rekabetin yoğun olduğu sektörlerde ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Özellikle IT, telekom, finans ve ulaştırma sektörleri bu alanda öncülük ediyorlar” diye belirtti.

“DİJİTAL DÖNÜŞÜME BÜYÜK ZAMAN AYIRIYORUZ” 
Teknolojiyi iyi takip etmenin ve bu konuda işletmenin geleceğini etkileyecek gelişim alanlarına yatırım yapmanın önemine değinen Baş, geleceğe bugünden hazır olmak için Index Grup’un çalışanlarıyla son beş yıldır dijital dönüşüme büyük bir zaman ve kaynak ayırdıklarına vurgu yaptı. Baş sözlerine şu şekilde devam etti: “Öncelikle süreç analizi yapılarak ve yaptığımız işe uygun olarak grubun yazılım altyapısı değiştirilip SAP’ye geçiş sağlandı ve buna uygun yeni donanım yatırımları yapıldı. Ayrıca dağıtım işinin en önemli bileşenlerinden bir tanesi olan lojistik altyapının lokasyon, M2 ve yazılım olarak SAP ile entegrasyonu sağlandı. İçerideki iş süreçleri gözden geçirilerek verimliliği artırıcı iş zekası içeren; elektronik ticaret sitelerinin iyileştirilmesi, bulut tahsilat, dijital hukuk, dijital insan kaynakları, saha takip ve ölçüm sistemleri gibi alanlardaki yazılımlar süreçlere entegre edildi”

yurtiçi

Yukarı