Ana içeriğe atla

aaa

DİJİTAL DÖNÜŞÜM İLE İŞ AKIŞINDA MİNİMUM KESİNTİ SAĞLANIYOR

14.09.2018 - 16:19

EPSON TÜRKİYE MÜŞTERİ HİZMETLERİ MÜDÜRÜ ENGİN HIRAOĞLU, DİJİTAL DÖNÜŞÜME GİREN KURUMLARIN İŞ AKIŞINDA MİNİMUM KESİNTİ VE MEKAN BAĞIMSIZ ÇALIŞABİLME ÖZGÜRLÜĞÜ GİBİ AVANTAJLAR ELDE ETTİĞİNİ SÖYLÜYOR.

Türkiye Endüstri 4.0 dönüşümünün şu anda neresinde? Türkiye bu dönüşüm için hazır mı?  
Hızla gelişen dünyamızda hazır olmak diye bir şey yok, ayak uydurmak ve dönüşmek zorundasınız, zira bu kaçınılmaz. Endüstri 4.0, dijital dönüşüm dahilinde birçok yenilikçi teknoloji kabiliyetini barındırıyor. En önemli avantajı şüphesiz üretimde birbirine bağımlı ya da bağımsız tüm nesnelerden gelen her bir verinin toplanması. Bu veriler iyi bir şekilde izlenip analiz edilerek daha verimli yöntemler geliştirilip süreç müşteri ile direk paylaşılabilir. Bu kabiliyetler çok fazla avantaj sunacak, hepsini sıralamak mümkün değil ancak birkaç örnek vermek gerekirse mesela müşteriler tedarik zincirinin bütün aşamalarında anlık olarak kendi talebinin ne durumda olduğunu görebilecek. Hatta ürünle ilgili isteklerini dilediği aşamada değiştirebilecek. Aslında Endüstri 4.0 firmanın müşterilerine ürün değil, ürün işlevselliğini hizmet olarak satması anlamına geliyor. Tüm sektörler etkilenecek çünkü bu bir zincir ama ağırlıklı olarak üretim odaklı sanayi kurumları diyebiliriz.

Büyümek isteyen KOBİ’ler iş süreçlerini dijitalleşme ile nasıl verimli hale getirebilir?  
Tek bir ürünle birçok işi halledebilmek, maksimum kaliteyi minimum maliyetle sağlamak, uzaktan bağlanabilirlik, görüntüleme teknolojisinde taşınabilirlik ve çoklu paylaşma, pek çok konu var önem arz eden ancak zaman ve maliyet olmak üzere iki ana noktada kesişiyor hepsi. Tüm bu noktalar verimliliği arttırıyor elbette. Epson olarak örneklendirmemiz gerekirse birçok işlevi bir cihazda birleştirme imkanı sunuyoruz. Örneğin, yazıcınızı Wi-Fi direkt moduna getirdiğinizde bir ağa bağlı olmaksızın 4 kullanıcının Wi-Fi erişimine açmış olursunuz. Buluta veya mail adresine tarama yaparak acil dokümanları müşterilerinizle hızla paylaşmanız da mümkün.

Peki, dijital dönüşümün KOBİ’lere sağladığı avantajlar neler? 
İş akışında minimum kesinti ve mekan bağımsız çalışabilme özgürlüğü dijital dönüşümü ve akıllı teknolojileri yerinde kullanan kurumların sağladığı en büyük avantajlardan. “Toplam Sahip Olma Maliyeti” en önemli unsurlardan bir diğeri. İlk alım maliyetine odaklanmak yerine sarf malzemesinden elektrik tüketimine iyi bir ölçüm yapılarak uzun vadede yatırımın dönüşüne bakılmalı. 

KOBİ’lere yönelik ürün ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?
KOBİ’lerin dijitalleşmeye yönelik ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz. Düşük baskı maliyetli ve çok fonksiyonlu yazıcılar asıl odak noktamız ve A4 boyutlu yazıcı ailemizi bu ihtiyaçlara göre yeniliyoruz. Örneğin, WorkForce Pro WF-C5790DWF artık daha hızlı ve kullanılan mürekkep poşetleri sayesinde daha da verimli. 24 sf/dk tarama kapasiteli ADF’si ile dokümanların elektronik ortama taşınmasında da avantaj sağlıyor.   Wi-Fi direct özelliği ile ofiste kolaylıkla kullanıma açılıp, mobil cihazların baskı tarama yapmasına olanak sağlanabilmektedir.

KOBİ’ler dijitalleşmeye yönelik nasıl yatırımlar yapmalı? 
Aslında ana nokta, öncelikle “ihtiyaçların doğru belirlenmesi.” Son derece yüksek kalitede ve harika bir ürün rafta olabilir ancak bu sizin ihtiyacınız değilse, sizin için harika değildir. Daha ucuz veya pahalı ürün tercih etmek yerine doğru kapasiteli ürün tercih edilmeli.   Ticari serilerdeki ürünlerin kapasiteleri, fonksiyonları ve toplam sahip olma maliyetleri değerlendirilmeli. Burada ilk satın alma maliyetleri daha ucuz olan tüketici serisi ürünler ile kıyaslama yapılmaması önemli.

arf

Yukarı