Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Dijital dönüşüm ile pratik kazanımlar elde ediliyor

09.11.2017 - 11:13

IFS Pazarlama Müdürü Öznur Tekiner Şirin, dijital dönüşümün iş dünyasına olan etkilerini değerlendirdi.

Dijital dönüşüm şu an hangi aşamada nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dijital dönüşüm, günümüzün global üreticilerini etkileyen en önemli trend. Dijital Dönüşüm, iş modellerine ait yeni yöntemleri hızlı bir şekilde dönüştürerek ve operasyonel verimlilikte, ürün tasarımında, lojistikte ve müşteri ilişkilerinde şirketlerin pratik kazanımlar elde etmesini sağlıyor. 
Önümüzdeki beş yıl süresince, donanım ve yazılım geliştikçe, akıllı cihazlar programlanabilir araçlardan kendi kendine öğrenebilen ve bilişsel olarak geliştirilebilen araçlara evrilecek. Bu evrimin sistemlerin ve akıllı cihazların öğrenmelerini, geri raporlamalarını ve üretim şirketi genelinde programlamayı ve uygulamayı yönetmelerini sağlayarak, bunlar arasındaki iletişimi desteklediğini görüyoruz, görmeye de devam edeceğiz. 

Dijitalleşmeyle birlikte boyut değiştiren iş modelleri doğal olarak rekabetin de doğasını değiştirdi. Peki dijital dönüşümün iş dünyasına olumlu ve olumsuz etkileri neler oldu?
Endüstri liderleri ve akademik liderler dijital üretim teknolojilerinin araştırma ve geliştirme, tedarik zinciri, fabrika operasyonlarından satış, pazarlama ve hizmetlere kadar üretim değer zincirindeki her bir bağlantıyı dönüştüreceği konusunda hemfikir. Tasarımcılar, yöneticiler, çalışanlar, tüketiciler ve fiziksel endüstriyel varlıklar arasındaki dijital bağlantısallık muazzam bir değerin kilidini açacak ve üretimin tabiatını sonsuza dek değiştirecek. Bu dönüşüm meydana gelirken biz, üreticilerin, karar alıcıların operasyonları görüntülemelerine ve bu sayede ne yapılacağı, nasıl yapılacağı ve ne zaman yapılacağı sorularına yönelik daha hızlı ve daha iyi kararlar almalarına yardımcı olan araçlara giderek artan oranda geçiş yapacaklarına inanıyoruz. Sonuç, gerçek zamanlı görünürlüğün, üretim operasyonları genelinde gerçek zamanlı uygulamanın ve stratejik hedeflere ulaşma durumunu gerçek zamanlı olarak görebilme kabiliyetinin birleşimi olacak.  

Türkiye’de en fazla dijitalleşmeye yönelen sektörler hangileri?
Üretim, petrol ve gaz, havacılık, inşaat ve taahhüt, hizmet gibi sektörlerde dijital dönüşümün olgunluk seviyesini değerlendirmek üzere, 16 ülkeden 750 yöneticinin katılımıyla yapılan Dijital Değişim Anketi’nin sonuçlarına göre Büyük Veri, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) ve Nesnelerin İnterneti (IoT), dijital dönüşüm için en önemli yatırım alanları olarak kabul ediliyor. Ancak bu alanlarda yetenekli personel eksikliği nedeniyle her üç şirketten biri, bu dönüşüme hazırlıklı değil.
İşletmelerinin dijital dönüşüm olgunluk seviyesi, yani gerçek ilerleme seviyesi sorulduğunda, yanıt verenlerin yüzde 31’i işletmelerinin beş seviyeli bir ölçekte olgunluğun en yüksek iki seviyesinde olarak değerlendiriyor. Havacılık sektörü katılımcılarının yüzde 44’ü dijital dönüşümden yararlanma becerisi konusunda sektörlerini ileri seviye olarak değerlendiriyor. Sektör bu anlamda ilk sırada yer alıyor. Hemen ardından inşaat ve taahhüt sektörü geliyor (yüzde 39). Ne yazık ki şirketlerin üçte birinden fazlası (yüzde 34) yetenekli personel eksikliği nedeniyle dijital dönüşüm karşısında kendilerini biraz veya tamamen hazırlıksız hissediyor. 

Dijitalleşmeye yönelik yatırımlar nelerdir?
Üreticilerin yüzde 76’sı gelecek iki yıl içerisinde üretim proseslerinde daha fazla akıllı cihaz veya iş zekası kullanacak. Yüzde 63’ü nesnelerin internetini (IoT) ya uygulamaya koydu ya da ürünlerine entegre etmeyi planlıyor. Üreticilerin yüzde 58’i ise ürün kalitesini iyileştirmenin, akıllı cihazları ve iş zekasını bünyelerine katarak gerçekleştirmeye çalıştıkları en büyük hedef olduğunu söylüyor.

yurtiçi

Yukarı