Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

DİJİTALLEŞME CİDDİYE ALINMALI

09.11.2017 - 11:23

Dijital dönüşümün kaçınılmaz olduğunu söyleyen YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, dijitalleşen şirketlerin rekabette öne geçebildiğini belirtti. 

DİJİTAL DÖNÜŞÜM KAÇINILAMAZ
Her sektörün dijital dönüşümünün farklı olduğunu belirten YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş, “Dijital dönüşüm kaçınılamayacak bir kavram. Ondan geri durabilme şansınız yok.  Zaten bu kavramdan kaçarsanız rakibinizden geri kalırsınız. Daha geniş çerçeveden bakarsanız, küresel rekabette geri kalırsınız” dedi. Dijitalleşmenin Türkiye’de yavaş yavaş geliştiğini ve hala birçok şirketin hesaplarını bir yazılımla tutmadığına ve eski usul defter hesabı tutan esnafların olduğuna dikkat çeken Güneş, biraz daha üst seviyede olan şirketlerde ise eski yazılımların kullanıldığını ifade etti. Yerli yazılımların kullanım oranının çok az seviyede olduğunu söyleyen Güneş, yerli yazılım tercih edilirse dijital dönüşümde yerli sanayinin ileriye gidebileceğine değindi. Yurt dışındaki dijitalleşme yaklaşımıyla, Türkiye’deki yaklaşım arasında büyük fark olduğunu ifade eden Güneş, “Amerika’da dijital ekonomi yani bilgi ekonomisiyle birlikte startup’lara  geçen sene sadece Silikon Vadisi’ne yatırılan yatırım miktarı 16 milyar dolar. Birde bizdeki startup’lara yapılan yatırımlara bakalım. Dijitalleşmede nerede olduğumuzu biraz görmüş oluruz” dedi. 

DİJİTALLEŞME REKABETTE ÖNE GEÇME FIRSATI YARATIYOR
Dijital dönüşümün iş dünyasına olumlu ve olumsuz etkilerinden bahseden Güneş, “Ya geri kalacaksınız ya da rekabette devam edebilecek şartlara sahip olmaya çalışacaksınız. Burada olumlu etkisi; eğer siz doğru araçları kullanırsanız rekabette öne geçebilme fırsatınız olacak. Olumsuz etkisi ise; rekabette geri kalmaktır. Örneğin; anlık sahadan (dijital ürünler, yazılımlar…) veri toplamayan bir şirket düşünelim. Bir de anlık sahadan her türlü veri toplayabilen bir şirket düşünelim. Sizce hangisi daha çabuk karar verebilir ve daha çabuk pazardaki değişimleri fark edip pazar dinamiklerine sahip olabilir? Hangisi hızlı bir şekilde maliyetleri üzerine yapacak olduğu kar hesaplarını doğru yapıp, doğru ürünleri elinde bulundurabilir? Takdir edersiniz ki dijital dönüşüme başlamış olan kişi bunları yapabilir” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ ÜYELERİMİZİN ÖNÜNÜ AÇACAK PROJELER YAPMAK”
“YASAD olarak önceliğimiz, üyelerimizin önünü açacak projeler yapmaya çalışmak. Diğer göz önünde bulundurduğumuz öncelik ise kamunun dikkatini çekecek olan, kamuyla özel sektörü buluşturacak olan projeler yapmak”  diyen Güneş, proje yaparken kriterlerinin; mevcut şirketlerin kamu, ihracat ve diğer ülke pazarları nezdinde önlerini açıcı çalışmalar yapmak olduğunu söyledi.

“DİJİTALLEŞMEYİ CİDDİYE ALMAK LAZIM”
Ekonominin ana motoru olan KOBİ’lerin bir an önce bu yeni ekonomik düzene dönmeleri gerektiğini söyleyen Güneş, “KOSGEB’in çok ciddi desteklerini devreye sokması lazım. Exim Bank gerekirse farklı destekler vererek dijitalleşme anlamında KOBİ’lere destek olabilir. Kalkınma Bankası devreye girip KOBİ’leri dijitalleşme yönünde finansal ürünlerle destekleyebilir. Bunları yapmak zorundayız ki ekonominin şartları diğer ülkelerin ekonomilerinin şartlarından geri kalmayacak şekilde dönsün. Yoksa salt ekonomi çarklarını döndürmekle kalırsak farkında olmadan yine birçok ülkenin gerisinde kalırız” dedi. Güneş, “Orta gelir tuzağından çıkmak istiyorsak dijitalleşmeyi çok ciddiye almak lazım” diyerek sözlerine son verdi.

GALATA

Yukarı