Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

En ufak bir veri kaybı felaket demek…

20.07.2017 - 14:16

“ERP sistemlerinin uygulanması iş süreçlerini iyileştirir ve bu kapsamda da yeni kapılar açar” açıklamasında bulunan Login Yazılım İş Çözümleri Yöneticisi Ahmet Savaş Göktürk, ERP sisteminde tonlarca davranışsal ve işlevsel bilgi oluştuğunu dile getirdi. Ayrıca Göktürk, oluşan verilerle iş süreçlerinin gelişmesi ve rekabetçi yaklaşımları oluşturacak alt yapının sağlanmasının da mümkün olduğunu söyledi.

Dijitalleşmenin giderek önem kazandığı bir ortamda yazılımın da sahip olduğu önemli rol her gün artıyor. Peki, yazılım firmaları neden bu kadar önem arz ediyor? 
Çok geniş bir yelpazeye sahip olan yazılım sektörünün ben kurumsal kaynak planlaması yani ERP yazılımları hakkında düşüncülerimi paylaşacağım. Ülkemize 80’li ve özellikle 90’lı yıllarda giriş yapmaya başlayan iş çözümlerinin halen hak ettiği noktada olmadığı aşikardır. Birçok işletmede ısrarla sadece günü kurtarma yaklaşımı içerisinde olarak excel, mail, telefon, fax ile hayatın yürüdüğünü unutmadan, “Yaşayan bir yapı olarak ERP” konusu da özellikle dijitalleşmenin de artması ile artık hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Bu dijital evrimin en önemli arz oyuncuları olarak biz yazılım firmalarının da sürece adaptasyonu ve dinamik yaklaşımı son derece önemli bir anahtardır. Sağlayacağımız projelerin sadece yazılım firması şapkası ile değil, saha dilini de anlayacak tarzda bir nevi danışman şapkası ile projeleri hayata geçirmemiz gerekiyor.

Hedef büyütme noktasında sağlamış olduğunuz avantajlar ve sunmuş olduğunuz çözümler hakkında bizlere bilgi verir misiniz? Kullanıcılarına nasıl bir değer katıyorsunuz?
ERP sistemlerinin uygulanması iş süreçlerini iyileştirir ve bu kapsamda da yeni kapılar açar aslında. Düzenli ve belli bir iş disiplini de sağlayan bu sistemler aracılığıyla her geçen gün akan verilerle, ERP sisteminde tonlarca davranışsal ve işlevsel bilgi oluşuyor. Bu oluşan veriler ile de iş süreçlerinin gelişmesi ve rekabetçi yaklaşımları oluşturacak alt yapının da sağlanması mümkündür. Sadece “biz ne istiyoruz ve bunun için hangi verilere ihtiyacımız var?” sorusunu kendimize sormaktan çekinmemeliyiz. Ayrıca oluşacak verileri iş zekası ile entegre ederek risk değerlendirmelerini de hesaplayabilir, işi uzun vadede etkileyen kararlar almak için gerekli altyapıyı sağlayabilirsiniz.

Sistem alt yapı güvenliğinizden bahseder misiniz? Örneğin verilerin güvenliğini korumak için nasıl bir model kullanıyorsunuz?
ERP Sistemleri veri üzerine kurgulanmış, veri olmadan hiçbir işlevi olamayan sistemlerdir. Bu yüzden verinin güvenliği hayati bir önem arz eder. Çünkü en ufak bir veri kaybı, ERP sisteminizin işlevini kaybetmesine sebep olur. Bu durum, firmalar için felaketin diğer bir ismidir. Dolayısıyla ERP sistemlerinde veri tabanı yedekleme en önemli konulardan biridir.
Sistem alt yapı güvenliğimiz ile ilgili olarak biz DM ve RDBMS kullanıyoruz. Database Mirroring (DM), Relational Database Management System (RDBMS) üzerinde bir veri tabanının çökme veya sürekliliğinin aksaması durumlarında ikinci bir kopya üzerinden işlemlere devam edilmesini sağlayan mekanizmadır. Yani canlı kullanımda olan ERP sisteminizin veri tabanı üzerinde herhangi bir sorun olduğunda, hemen kopyası üzerinden canlı kullanıma devam edilebilir. Bu yöntem bizim Login Yazılım olarak müşterilerimize de her zaman önerdiğimiz yöntemlerden biridir.

GALATA

Yukarı