Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

ERP hızlı ve hatasız çalışma ortamları yaratıyor

13.02.2018 - 11:05

Logo Yazılım İcra Kurulu Üyesi Akın Sertcan, Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) ile bir işletmenin tüm iş süreçlerinin entegre bir yapıda yönetildiğini söyledi: “Değişen koşullar ve buna bağlı olarak sürekli değişen talepleri karşılayabilmek için şirketlerin hızlı ve esnek yanıtlar üretmesi ve bu değişikliklere ayak uydurması için ERP yazılımları vazgeçilmez bir araç.”

ERP (Enterprise Resource Planning - Kurumsal Kaynak Planlaması) çözümleriniz hakkında bizlere bilgi verir misiniz?
ERP çözümlerimiz, rekabet odaklı kurumların yerel ve uluslararası standartlara uyum sağlamasını kolaylaştırırken, güncel mevzuatlarla gündeme gelen değişiklikler için de hazır bir altyapı sunuyor. Logo ERP çözümleri, muhasebe ve finans yönetimi, üretim yönetimi, malzeme yönetimi, bütçe yönetimi, proje yönetimi, bakım yönetimi, varlık yönetimi, satın alma yönetimi, talep yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, dış ticaret, iş analitiği ve insan kaynakları gibi bir işletmenin sahip olabileceği tüm fonksiyonları yönetme becerisine sahip. Tüm kurumsal bilgi, işlem ve süreçlerin önceden tanımlanmış standartlar çerçevesinde, güvenli bir platforma taşınmasını, yönetilmesini ve denetlenmesini sağlayan ERP çözümlerimiz orta ve büyük ölçekli, ticaret, hizmet gibi alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin ihtiyaçlarını esas alıyor.

ERP sisteminin verimliliğe etkisi nedir, firmaların ERP’yi seçmesi için sistemin öneminden kısaca bahseder misiniz?
ERP seçimi sadece bir bilişim teknolojileri projesi değil; risk değerlendirmesinin, fayda-maliyet analizlerinin yapıldığı, uygulama ve performans hedeflerinin belirlendiği geniş kapsamlı ve çok partili bir proje olarak ele alınmalı. ERP seçiminin ardından ERP’yi uygulayacak firmanın seçimi de aynı derecede önemli. İş ortağı seçiminde en az implementasyon maliyetleri kadar; projeye atanacak danışman kadrosunun kıdem ve yetkinlikleri, eşdeğer danışmanların sayısı, implementasyon metodolojileri, başarı hikayeleri ve projenin kapsamına bağlı olarak finansal durumu da mutlaka değerlendirilmeli. Doğru ERP ve iş ortağı seçimine ek olarak; proje hedeflerini gerçekleştirmeye odaklı, değişim yönetimi uygulamalarını kapsayan bir implementasyon yönetiminin de kritik olduğu unutulmamalı.

ERP seçim sürecindeki firmalara tavsiyeleriniz nelerdir?
Bir işletmenin tüm iş süreçlerinin entegre bir yapıda yönetilmesi anlamına gelen ERP çözümleri, şirketlerin kurumsal yeteneklerini, verimliliklerini artıran ve kurumlara rekabet avantajı sağlayan temel bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Değişen koşullar ve buna bağlı olarak sürekli değişen talepleri karşılayabilmek için şirketlerin hızlı ve esnek yanıtlar üretmesi ve bu değişikliklere ayak uydurması için ERP yazılımları vazgeçilmez bir araç. ERP uygulamalarında üretimden satışa, finanstan dağıtıma tüm süreçleri ortak bir altyapı üzerinde bütünleştiren şirketler, değişken pazar koşullarına hızla uyum sağlayabilme avantajı elde ederken, hızlı ve hatasız bir çalışma ortamı da yaratıyor. Aynı zamanda e-ortama aktarılan iş süreçleri ile zamandan, fazla mesailerden, insan kaynaklı hatalardan ve stok fazlası gibi pek çok maliyetten tasarruf sağlanıyor.

Türkiye’deki ERP sektörünün gidişatı hakkında neler düşünüyorsunuz?
Bilişim teknolojileri, artık stratejik rekabet unsuru haline geldi. Uzun yıllardır yazılım ve servisler bireysel tarafta büyüyüp gelişirken, son yıllarda kurumsal tarafa da sıçradığını belirtmekte fayda var. Özellikle üretim/imalat (otomotiv, makina, elektronik, dayanıklı tüketim), hizmet (lojistik, dağıtım), inşaat/taahhüt sektörlerinde, ERP sistemlerine olan ilgi ve kullanımda büyük bir artış olduğunu söylemek mümkün. Logo Yazılım olarak, teknoloji trendlerini en hızlı şekilde ürünlerimize adapte ediyor, Ar-Ge yatırımlarımız ile yazılım alanındaki gelişimlere de öncülük ediyoruz.

GALATA

Yukarı