Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

“ERP kullanımı bir seçim değil, zorunluluktur”

06.09.2017 - 10:30

“BÜYÜMEK İÇİN SİSTEMATİK İŞLETME YÖNETİMİ, KURUMSAL HAFIZA, TAHMİNLERE DEĞİL VERİLERDEN HAREKETLE OLUŞAN BİLGİYE DAYALI YÖNETİM OLMAZSA OLMAZDIR” DİYEN MEDYASOFT’UN SAP ÇÖZÜMLERİ SUNAN MARKASI RENOVA İŞ GELİŞTİRME MÜDÜRÜ CANER KÜRKLÜ, ERP KULLANIMININ BİR SEÇİM DEĞİL, ZORUNLULUK OLDUĞUNU DİLE GETİRDİ.

ERP çözümleriniz hakkında bizlere bilgi verir misiniz? 
Kurumsal Kaynak Planlama çözümlerinde, dünyada ve Türkiye’de kurumsal uygulama yazılımları endüstrisinin lideri SAP ile çalışıyoruz. Gold Partner statüsünde iş ortağıyız. İşletmelerin tüm süreçlerini tek bir sistemle entegre olarak yönetebilmelerini ve anlık raporlayabilmelerini sağlıyoruz. Global rekabet koşullarında maliyetleri anlık ve doğru verilerle izleyebilme, verimlilik ve optimizasyon çok önemli. Üretim, satış, satın alma, muhasebe, insan kaynakları vb. tüm iş süreçleri aynı sistem üzerinde birbiriyle konuşarak yönetilmek zorunda, ERP çözümlerimizle bunu sağlıyoruz. Cihaz ve lokasyon bağımsız, gerçek zamanlı işletme yönetimi sunuyoruz.

ERP sisteminin verimliliğe etkisi nedir, firmaların ERP’yi seçmesi için sistemin öneminden kısaca bahseder misiniz?
ERP kullanımı bir seçim değil, zorunluluktur. Büyümek, büyümeyi kontrol etmek, rekabet edebilmek için sistematik işletme yönetimi, kurumsal hafıza, tahminlere değil verilerden hareketle oluşan bilgiye dayalı yönetim olmazsa olmazdır.
ERP’nin sadece maliyet tasarrufu özelliği sayesinde bile, yapılan yatırımın geri dönüşü 1-2 yıl içerisinde alınmaktadır. Maliyet tasarrufunun ötesinde kârlılıkta, zamanında ve sorunsuz teslimatta, müşteri bağlılığında, dağıtım ve üretimde döngü sürelerinde, üretim gibi alanlarda ciddi iyileşmeler sağlanmaktadır.
Kurumların hafızası, nesilden nesile sürdürülebilmesi için işlerin bireylerin inisiyatifinde ve aklında değil, kurumun sisteminde olması gerekir.

ERP seçim sürecindeki firmalara tavsiyeleriniz nelerdir?
ERP seçimi yaparken mevcut durumlarının ötesinde; gelecekte kendilerini nerede gördüklerini, bu ihtiyaçları karşılayacak vizyon ve sürdürülebilirlikte çözümle ilerlemeleri gerektiğini öncelikli olarak düşünmeliler. Global ölçekte güçlü, en iyi iş uygulamalarını içeren, geniş bir ekosistemi olan; dolayısı ile sürdürülebilir bir sistem seçmelerini tavsiye ediyoruz. 
Yapılacak maliyeti düşük bazı seçimler, birkaç yıl sonra ihtiyaçları karşılamamaya başlayınca yapılan yatırımlar boşa gidip, daha profesyonel bir çözümü ikinci kez projelendirmek zaman ve maliyet açısından dezavantaj sağlamaktadır.

Türkiye’deki ERP sektörünün gidişatı hakkında neler düşünüyorsunuz?
Türkiye’de, büyük ölçekli şirketlerin hemen hemen hepsi ERP kullanır durumdadır. Artık ERP’nin ötesinde, iş analitikleri, müşteri ilişkileri yönetimi, büyük veri, tedarik zinciri yönetimi gibi daha ileri çözümlerle ilgilenmektedirler. 
KOBİ’ler için aynı durum henüz geçerli değil. Genellikle dağınık bir yazılım mimarisiyle, farklı yazılımlarla, entegre olmayan işletme yönetimleri daha yaygın durumda. Bu durum işlerini verimli yönetmelerine, maliyetlerini doğru ölçmelerine, aldıkları raporlara güvenmelerine engel 
oluyor. KOBİ’lerin büyümesi ve global rekabete girebilmesi için, entegre ve global ölçekte bir ERP kullanımını seçim ve maliyet unsuru olarak görmeyip yatırım olarak ele almaları gerekiyor. “Bu yatırıma ayıracak maddi kaynağım var mı?” yerine, “Bu yatırımı yapmamanın maliyetini göze alabilir miyim?” sorusunu sormalılar.

GALATA

Yukarı